Проблеми с формулировките

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
nevi01
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Юни 2008 20:50

Проблеми с формулировките

Мнение от nevi01 »

Здравейте... аз се включвам след семинара във Варна... първо да кажа много ми хареса - и семинара и самата ТЕС ..преди това бях попадала на английския сайт и бях малко запозната...и този път реших - айде стига теория... има семинар във Варна...отивам и почвам всичко на практика.. - на семинара всичко ми беше ясно...уверих се и на практика, че ТЕС работи и при мен...- бях много ентуасиазирана..минаха няколко дена - и се оказа, че май нищо не съм разбрала т.е. сега вече имам много въпроси ..и най-вече с формулировките. Нещо ми се струва че не правя както трябва - първо установих, че когато правя формулировка за случки които са в миналото, но вече май съм ги подтиснала...и например вече нямам онзи страх - не знам с кое да правя формулировката - със силно неприятното чуство което съм имала тогава или с физическото им проявление което е било - напр. Въпреки че тогава се вцепенявах от страх и ужас при мисълта за... - или Въпреки че, тогава бях отпаднала като парцал и не можах да реагирам по по-добър начин - и си казвам, ама какво от това - то нали е минало...и тогава ТЕС нещо не работи като че ли...а днес използвах случая, че един познат ме ядоса - и започнах веднага ТЕС - но....пак се оказа, че не знам как да формулирам - Въпреки това, че се ядосах на Х.... или Въпреки това, че не успях да реагирам така както ми се искаше и това ме ядоса ...и така полека полека като се замислям установявам, че явно ме дразни тази черта в характера ми - и накрая кое да ТЕСвам ? - а на всичко отгоре си имаше и физическо проявление на яда ми - усещах туптене в главата - но не ми се виждаше правилно да се насочвам към него , защото то си беше резултат на яд...и въобще съм доста объркана май.... Иване - очаквам съвета ти - или предложение - кое е по-правилно - да ТЕСвам моето си чуство за яд или неумение да реагирам адекватно веднага, или да ровя по-надълбоко... или да ТЕСвам физическото проявление?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Неви,
спокойно, не си нито първа , нито последна, нито единствена с този проблем.
Грешката ти е в това, че не ТЕСваш с нито един от изброените варианти, а не, че не ТЕСваш правилно.
С която и формулировка да бе ТЕСвала щеше да имаш по-добър резултат отколкото с абсолютна липса на ТЕСване.

ТЕС се концентрира върху емоциите, така че се старай във формулировките си да включваш задължително чувството което изпитваш/си изпитвала и мястото където то е най-силно проявено в тялото ти.

Например:
Имаме яд породен от разговор с/постъпка на даден човек, туптене в главата, ниво да кажем 7 преди ТЕС.
Настройка: Въпреки че аз изпитвам този огромен яд и туптене в главата сега (ако се случва в момента) или когато мился за разговора/постъпката на...., аз напълно и безрезервно приемам себе си!
Напомняща фраза:
Туптене от яд в главата или туптящ в главата ми яд към/от .....
След ТЕС оределяш ново ниво и ако е >1 пак прави ТЕС.
Ако е <=1 се захващаш с друго чувство или друг проблем.

Чувсто и проблем са две различни неща.
Едно чувство може да е свързано с/проявено в няколко отделни проблема.
Един проблем може да е свързан с няколко различни чувства.

За случките - дори да нямаш чувство сега прави все едно че го имаш. Т.е. спомняш си че си имал чувство и нивото му е било..... и то е било изразено най-силно еди къде си в тялото ти.
Првисш ТЕС със:
Въпреки че аз сега все още изпитвам (същото чувство по същия начи на същото място) когато мисля/си спомням за..............., аз напълно и безрезервно .......и т.н.

Ако обаче си затвориш очите и видиш случката през очите на участник в нея(а не на станичен наблюдател/зрител), (детето което си била, ако е от детството ти и т.н.) вероятността да е изпиташ отново чувствата които си изпитвал тогава е над 90%. :idea:

Започни от някъде и просто прави ТЕС с това което ти дойде. Много по-добри резултати ще имаш, ако я правиш някак, дори да не е перфектно, отколкото ако седиш и се чудиш как е най-правилно да я правиш и същевременно не я правиш изобщо.
Според мен имаш як Психологичен Обрат и подсъзнателно се самосъботираш. Т.е. нищо не правиш с изинението, че не си сигурна как да го направиш съвършенно.

Просто прави ТЕС някак, колкото повече правиш, толкова повече успехи ще имаш и толкова по-добра ще ставаш в приложението й. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
nevi01
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Юни 2008 20:50

Мнение от nevi01 »

Благодаря за изчерпателния отговор... и наистина си много прав за прихологическия обрат.... май ще трява да му обърна първо на него внимание... ще ТЕСвам и ще пиша за резултатите....много се радвам че го има този форум, че човек някак си не се чуства сам в това което прави.... :)
sunny bunny
Участник
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Авг 2008 09:31

Мнение от sunny bunny »

Здравейте!
Може ли и аз да се включа в темата. Аз идвам от фарума на бг мама :)
Разбрах, че трябва да се тесва чувство и къде се проявява в тялото. Но ми е много трудно да го приложа за себе си. Имам физически усещания, като стягане, топлина, напрежение, но не зная на какво чувство се дължат. Дали на страх, дали на объркване. Или на нещо друго. Отделно от години имам натрапващи се мисли, които не знам какво чувство носят, защото ме е страх да ги погледна очи в очи.
Мисля, че това е ПО. Мисля, че не се тесвам правилно. Ето, вчера тесвах страх в продължение на 40 минути само него. И не ми мина.
Последно промяна от sunny bunny на 04 Авг 2008 11:24, променено общо 1 път.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Тесвай самите чувства - стягане, топлина, напрежение. Тесвай натрапчивите мисли. Изобщо тесвай осъзнатите неща. Неосъзнатите ще се появят после.
sunny bunny
Участник
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Авг 2008 09:31

Мнение от sunny bunny »

Добре, благодаря.
Имам и още един проблем. Като започна да тесвам, мисълта ми бяга непрекъснато и се разсейвам. Теснах и това, че се разсейвам, но то не се маха. И още един въпрос- тъй като съм на работа, а вкъщи почти не оставам насаме със себе си, може ли да правя ТЕС в работата през компютъра? Да се потупвам леко само по ръцете например. Иначе няма как. Вкъщи имам възможност сутрин само за около половин час.
neafeya
Активен
Мнения: 114
Регистриран на: 31 Юли 2008 18:56
Местоположение: Бургас

Мнение от neafeya »

И аз съм така,забравям думите и само си се потупвам :(
sunny bunny
Участник
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Авг 2008 09:31

Мнение от sunny bunny »

diorella написа:И аз съм така,забравям думите и само си се потупвам :(
Аз съм с депресия и натрапливости. А ти?
Може би за емоционалните проблеми е по-трудно...
neafeya
Активен
Мнения: 114
Регистриран на: 31 Юли 2008 18:56
Местоположение: Бургас

Мнение от neafeya »

Всъщност и аз :(
Ходих на лекар и ми казаха,че е паническа атака.
Лоши мисли(предимно за болести),страх от всичко,сърцебиене,задух,
преди да заспя се стрясках и имах странно чувство,че нещо минава през мен...
Пробвах с :Въпреки,че не се чувствам добре и не знам защо....
Мисля,че за сега работи,но това че се разконцентрирвам ме ядосва.
Нооо,продължавам с ТЕС и търсенето на проблема :)
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Облаче, на работа прави ТЕС наум. Т.е. предстаяй си че потупваш точките докато изговаряш фразите наум. Много често и така действа. :)
А иначе прави ТЕС върху чувствата/физическите усещания които имаш.
Например вчера като си ТЕСвала страха включи ли във фразата къде в тялото си го усещаш? Например:
Този страх свиващ стомаха ми или този страх пред лицето ми и т.н. Ако не си точно това трябва да направиш.
Само като пример отново - Болката е чувство, сърбежа е чувство.
Работи или със самото чувство или с емоциите които то поражда.
Например тази болка която ме побърква. Този сърбеж който ме подлудява и т.н.
И чисти винаги до НУЛА или максимум ЕДИНИЦА по скала от (0-10).
Последно промяна от ivangp на 04 Авг 2008 20:13, променено общо 2 пъти.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Мultimodal
Участник
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Юли 2008 21:32

Мнение от Мultimodal »

Струва ми се, че има някакво объркване в понятията.

" Болката е чувство, сърбежа е чувство. "
Болката и сърбежа са усещания. Чувство е синоним на емоция - напр. Гняв, страх, тъга, радост и т.н.
Емоциите/чувствата може също да са свързани с някакви усещания в различни области на тялото, но може и да не са.

Този страх, свиващ стомаха ми...
Чувството е страх, усещането е за свиване/стягане, мястото - стомах.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Просто трябва да се тесва всичко, което може да се дефинира, било то симптом, чувство, емоция - причина или следствие на симптома или чувството.

Много хора започват да се чудят какво е довело до техния проблем, за да го тесват, всесто да тесват самия проблем и това, което произлиза от него. Основната идея на тес е, че трябва да се прилага повече и да се мисли по-малко :D В смисъл, така или иначе не можеш съзнателно да влезеш в подсъзнанието си, затова се започва с обирането от повърхността, докато се премахват пласт по пласт... но трябва да се започне, и да не се умува прекалено дълго :D
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Трите термина чувство, емоция усещане донякъде се препокриват и могат лесно да се объркат и смесят.

По принцип емоцията е свързана с душата (душевен атрибут, ако мога така да се изразя). Чувството с тялото(със сетивата). Усещането с интуицията (корен -усет).

Мисля че Аретюз е обобщила вече всичко което има да се казва по въпроса.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Диорела, виж това
По-точно мненията на Миленка.
Това което правиш е много общо и повърхностно.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Pepita
Участник
Мнения: 22
Регистриран на: 20 Яну 2008 17:47

Мнение от Pepita »

И аз да се включа с моя скромен опит :D . Оblache, не бързай да се отказваш. Аз имах много страхове, но с основния, който предизвикваше паническите ми атаки, се борих повече от две седмици. И от тогава, т. е от м. дек. миналата година не съм имала панически атаки. Не че понякога не ми минава някоя мисъл “Ами ако…”, но я ТЕСна тази мисъл – паразит и до панически атаки не съм стигала. Ти си се ТЕСвала един ден и си разочарована, че не ти е минало. Просто не си разгледала страха си многоаспектно. Опитай да ТЕСнеш различни случки, свързани със страха ти. Физическите проявления на страховата невроза - стягане, топлина, напрежение ТЕСвай отделно. Не се притеснявай, че се разсейваш. Ако мисълта ти бяга, опитвай непрекъснато да я насочваш в правилната посока, без да спираш да ТЕСваш. Това е защото може би нямаш опит с визуализацията. Но с времето всичко ще си дойде на място. И както казва Arethuse – тряба да се ТЕСва повече – за всичко, което човек чувства в момента било като емоция, било като физически проявления и по-малко да се разсъждава, поне в началото. И не си търси оправдания да не се ТЕСваш – това през компютъра много не го разбрах. Когато си на работа иди в тоалетната и там се ТЕСвай. Е малко е дискомфортно и разсейващо, но по-добре от нищо. А вечер като ги приспиш всички си направи една хубава серия :D . Успех и на двете с Diorella.
Публикувай отговор