Моят дневник

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Моят дневник

Мнение от adkosan »

Тъй като научих доста нови неща на семинара ето го и МОЯ ДНЕВНИК, където ще описвам ставащото с мен и впечатленията ми от мои познати, които по едни или други причини не пишат тук.

Осъзнах, че ме тресе страшен ПО и днес реших /и започнах/ с процедурата "В мир със себе си". Продължавам с предизвикателството за стройна фигура /без видим ефект/ като смених декларацията от "с наднормено тегло съм" на "чувствам се дебела". Искам да споделя, че много ми се яде шоколад и чувството е почти постоянно и ми е трудно да се контролирам.

Затова си поставих следния план: /който заимствах от участник във форума, обаче не помня кой :oops: sorry и много благодаря/

- сутрин след ставане - сол + 2 чаши вода
2 пълни рецепти на предизвикателството
1 пълна рецепта за шоколад, сладки изделия и др.

- 11.00 часа - сол + 2 чаши вода
2 пълни рецепти на предизвикателството
1 пълна рецепта за шоколад, сладки изделия и др.

-15.00 часа - сол + 2 чаши вода
2 пълни рецепти на предизвикателството
1 пълна рецепта за шоколад, сладки изделия и др.

-20.00 часа - сол + 2 чаши вода
2 пълни рецепти на предизвикателството
1 пълна рецепта за шоколад, сладки изделия и др.

-преди лягане сол + 2 чаши вода
2 пълни рецепти на предизвикателството
1 пълна рецепта за шоколад, сладки изделия и др.

и някъде между 20.00 часа и лягането си планирам да чистя поне по една случка от "В мир със себе си". Утре вечер ще пиша как е минал деня и дали съм се преборила с лакомията си.
Здравето е лична висота.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

Вече започнах със случките по процедурата "В мир със себе си", но ги докарах само да 12. По интересно е , че си направих друг списък, в който съм записала как се чувствам принципно. Чувствата от този списък не мога да свържа с определени случки, а той е доста по дълъг от другия. Вероятно в процеса на работа нещата ще се избистрят.
Здравето е лична висота.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Съветвам те да тесиш желанието за сладко, когато се появи, а не "по принцип". Мисля, че ще има по-голям ефект, поне при мен беше така.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Гари Крейг казва, че ако не запишеш поне 50 случки изобщо не си опитала сериозно. :roll:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

Arethuse написа:Съветвам те да тесиш желанието за сладко, когато се появи, а не "по принцип". Мисля, че ще има по-голям ефект, поне при мен беше така.
Опитвам и така, но определено не ми е лесно. Ето преди малко тесих, тесих и след това изядох 1 Nestle Lion и бог знае колко Kit Kat в pop choc формат. Дали не бъркам нещо във формулировката. Аз обобщавам така "....че умирам за нещо шоколадово, шоколад или въобще да се натъпча с нещо като прасе...." Аретюз ти какви формулировки ползваше?
Гари Крейг казва, че ако не запишеш поне 50 случки изобщо не си опитала сериозно.
Това го прочетох в книгата и затова и аз искам да ги докарам поне до 50. Явно обаче е трудно на първо сядане да сети човек за толкова, но сега дописвам. Като се замислих по-сериозно всички тези случки започнаха да ми изглеждат някак маловажни :?:
Здравето е лична висота.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

И всъщност да споделя, че не успях да се преборя с лакомията си :oops:
Здравето е лична висота.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

adkosan написа:Аз обобщавам така "....че умирам за нещо шоколадово, шоколад или въобще да се натъпча с нещо като прасе...." Аретюз ти какви формулировки ползваше?
Един път се прибирах след работа и минавах покрай един магазин за сладки. По принцип не ям сладко, и тогава не ядях, обаче от време на време решавах и си купувах нещо сладко и си го изяждах. Да отворя една скоба, че желанието за сладко, извън емоциите, до голяма степен се влияе и от начина на хранене на конкретния човек. Тоест ако човек е добре нахранен с качествена храна, няма да се сети, че му се яде сладко. И обратно, ако не съм закусвала или обядвала, не съм пила достатъчно вода, и съм подложена на физичеко и психическо усилие, заради това, че съм гладна и изморена, тялото ми ще иска да навакса и то с какво - с това, което е познато на мозъка, а то е вафлата, която се продава най-близката будка, примерно. Така че помоему хранителният режим е най-важното нещо в борбата със сладкото и с всякакви други подобни неща...
Та тогава отивах към магазина и си предтавях какво точно ще си купя, без да изпитвам ни най-малко угризение или съмнение дали трябва да го направя или не. Същевременно много ми се ядеше. В един момент обаче явно някакъв зачатък на мисъл е надделял, и реших да се тесна. Използвах - въпреки, че много ми се яде шоколад... Въпреки, че много искам да си купя шоколад (защото голяма част от удоволствието за мен е всъщност избирането и купуването)... Мина ми веднага и оттогава никога не съм имала желание за сладко. Затова казах, че трябва да хванеш точния момент, в който да ти се яде конкретно нещо и да тесиш всички чувства, желания и обстоятелства. Според мен твоята формулировка е била прекалено обща, а резултатът от ТЕС е як ПО, изразяващ се в тъпчене. Така че поне може да се успокоиш, че имаш резултат, и да продължаваш напред :)
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Я да видим кой е внимавал в час. Какво казах аз на семинара относно всички пристрастявания и зависимости? Как да се прилага ТЕС за тях? :evil:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

ivangp написа:Я да видим кой е внимавал в час. Какво казах аз на семинара относно всички пристрастявания и зависимости? Как да се прилага ТЕС за тях? :evil:
.... ами аз уж внимавах :oops:

Иване, кажи ми къде греша? Какво изпуснах без да се усетя?
Здравето е лична висота.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Ами трябва да намерш емоцията която предизвиква в теб желанието да се тъпчеш със сладко и нея да ТЕСиш. А не самото желание. С храната в случая ти се опитваш да подтиснеш някаква емоция която е по-дълбоко складирана на подсъзнателно ниво. Желанието за сладко е симптома, корена е емоцията.
Тази емоция е една или няколко от следните:

Неудовлетвореност
Липса на любов (или някаква друга липса)
Тревожност
Скука
Страх
Тъга
Вина
Гняв
Срам
Самота
Объркване


Също чрез храната може да се опитваш да премахнеш чувство за празнота.
Чувство, че си под чужд контрол и храната се явява твоят начин да се бунтуваш срещу този контрол.
Възприемане на храната като награда.


Търси кое/кои от тези емоции и чувства са скрити под повърхността(желанието за сладко) и ги елиминирай с ТЕС. Прилагай ТЕС всеки път когато ти се прияде сладко върху чувството, емоциите описани по-горе!
Виж и ТЕС и зависимости.
Последно промяна от ivangp на 19 Сеп 2008 22:08, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

Прочетох Тес и зависимости отново. Разбрах какво имаш предвид.

Още тази вечер ще започна с емоциите. Утре ще дам отчет, надявам се с положителен резултат.

А между другото днес забелязах, че желанието ми за ядене е на смрачаване и най-вече като съм сама вкъщи.
Здравето е лична висота.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

Здравейте :)

Ето ме и мен с първите малки "големи" успехи.

За килограмите: Първо искам да кажа, че вече отдавна не правя предизвикателството, защото просто не се нуждая от него. 3 или 4 дни след като смених декларацията на "чувствам се дебела" определено собственото ми отношение се промени. Определено вече не се чувствам дебела, даже често като се гледам в огледалото направо си се наслаждавам. Това естествено повлия и на апетита ми за сладко. Е още имам нужда от диета, но за всичко си има време и място.... и така аз вече съм на диета, която изобщо не ми е трудно да спазвам, даже май ям по-малко от необходимото /което не знам дали е добре/, защото просто нямам такъв вълчи апетит. И въобще се чувствам добре в кожата си. Знам, че до твърдението "чувствам се прекрасно" имам още работа, но тя не е основно върху теглото.

За процедурата "В мир със себе си" още не съм записала 50 случки, просто защото постепенно дописвам каквото се сетя. Често пъти дори не записвам случката, а просто я изчиствам из основи и после дори не се сещам за нея. Не всеки ден се занимавам със случките от този списък, но за сметка на това Тесам други своевременно изкочили неща/както когато ми сложиха скоба на колата/.

А за скобата да кажа само, че така се вбесих, че щях да умра от яд. Проблема бе, че точно този ден си бяхме сменили колите с мъжа ми, а аз като слязох от неговата кола пуснах SMS за синя зона за моята кола и тез момчета дотърчаха на минутата и ми сложиха скоба. Как ли не обяснявах станалата грешка, но нямаше ефект. Какво ли не ми мина през главата, включително им пожелах едни не много приятни неща, но като си направих един Тес веднага ми мина и ме напуши такъв смях, че целия ден бях изключително весела. :lol:
Здравето е лична висота.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Евала, че си успяла да си направиш ТЕС за скобата на колата точно когато си била най-ядосана и когато всъщност си се нуждаела най-силно от ТЕС. :)
И за другите успехи също поздравления!
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Публикувай отговор