Предизвикателство - зрение, подобрение

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
Аватар
life_guest
Участник
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Яну 2011 20:48
Местоположение: Варна

Мнение от life_guest »

Здравейте, преди около година бях писал в тази тема във връзка със зрението. Тогава бях обяснил за техника с която се отпуска съзнанието и очните мускули и от там се получава временно подобрение на зрението.
Тогава бях се заблудил че съм възстановил зрението си- но всъщност само го подобрявах временно, използвайки съзнателно отпускане на съзнанието и очите. Сега искам да споделя новият си опит във връзка с тази тема. Ще разгледам по-цялостно късогледството и какво го причинява и какво човек трябва да направи ако иска да го възстанови.
Аз виждам късогледството като симптом на някакъв вид социална фобия. Според мен зад него се крият страхове свързани с околните, забрани, ограничения, притеснения, съобразяване с околните, неспособност да се изрази агресия, чувство че човек е контролиран от околните или от обстоятелствата в живота си, чувство на безсилие да се справи с проблем, ниско самочувствие, безпокойство , тревожност, физическо страдание. Всички тези неща се изразяват като напрежения в очните мускули , оказвайки напрежение върху очната ябълка и променяйки формата и . От тази гледна точка упражненията за очите са безсмислени , ако човек не промени начина по - който гледа на света, докато не изкорени страховете си и не започне да гледа върху живота си от позицията на сила и контрол. Това което моментално подобрява зрението е заемането на физически статус на самоувереност - максимално изправена и самоуверена стойка. При мен има силно подобрение на зрението когато предизвикам този статус със стойката си и спомняйки си някой човек на който от нищо не му пука , мислено започвам да играя някой хулиган - и очите ми моментално се отпускат и зрението се избистря. В този статус - аз поставям себе си над другите, като по -силен. Но това естествено е временно, докато човек седи в статуса. За да стане постоянно се изисква цялостна промяна в моделите на мислене и възприемане на света и най-вече повишаване на самочувствието. ( за това естествено може да се използва тес , адресирайки корените на проблемите и страховете )
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Повишаването на самочувствието и поддържането му в т.нар. Повишено състояние е същия процес според мен както и с ниското. Идеята е да можем да проявяваме и двете в т.ч. Ниското и високото самочувствие свободно , според мен. Колкото и да се упражняваме да сме с високо самочувствие не можем да се "закълнем", че никога повече няма да изпитаме ниско самочувствие :!:
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Аватар
life_guest
Участник
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Яну 2011 20:48
Местоположение: Варна

Мнение от life_guest »

Направих една аудио лекция свързана с проблемите със зрението.
http://vbox7.com/play:96d593cad4
Надявам се че ще е полезна за някого :)
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Браво! Благодаря!
Разбирам, че искаш да влезеш в прословутите 3 минути, ама малко бързичко минава текста, за да бъде добре асимилиран, ако можеш вкарай и разиграна интонация, за още по- добро възприемане.
:D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

А би ли споделил откъде извади емоциите свързани с различните проблеми с очите?
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Аватар
life_guest
Участник
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Яну 2011 20:48
Местоположение: Варна

Мнение от life_guest »

За видеото използвах статия на английски език, която много ми хареса и преведох на български език. Цялата статия на английски език е тук.
http://www.healer.ch/visionarticle.html

А тук искам да споделя още от идеите ми относно нарушеното зрение, които да бъдат като допълнение и разяснение на видео лекцията.
В началото имаме някакъв вид стрес, който започва да се отразява върху около очните мускули. В резултат на нарушената функция на тези мускули, светлината започва да не се фокусира правилно върху ретината. Това става причина за неясна картина стигаща до мозъка. От тук следват две последствия. От една страна мозъкът се опитва да изясни картината , добавяйки напрежение върху очните мускули. Това напрежение обаче натоварва мускулите и изображението се замъглява още повече. Поради увеличаването на напрежението в очите и допълнително влошената картина, мозъкът вече се опитва и да предпази очите от нараняване, стягайки допълнително всички около очни и лицевите мускули, което отново води до- по-лошо зрение. Неясната картина вкарва подсъзнанието и съзнанието в статус на безпокойство. Което отново се отразява върху тялото и върху очите като напрежения. Когато този процес продължи по-дълго във времето, той се запаметява от подсъзнанието, което вече автоматично слага напрежение върху очите за да видят. Това е проблемът от една страна, от друга страна постоянните напрежения в определени около очни мускули фиксират очната ябълка в неправилна форма. Тоест имаме вече един проблем , който се поддържа от множество "крака". Дори и да предположим че навикът магически "изчезне" за няколко секунди - очната ябълка не може да възстанови правилната си форма толкова бързо - следователно картината няма да е достатъчно ясна - и отново мозъкът ще започне да добавя напрежения върху очите и навикът ще се възвърне. Да предположим че за 10 секунди човек се почуства щастлив - това със сигурност ще намали напрежението в очите му , но отново очната ябълка не може да възвърне за 10 секунди своята натурална форма и това няма да е достатъчно. Сега нека да погледнем приложението на ТЕС върху зрението. Както знаем на семинарите на Гари Крейг много от участниците получават известно подобрение в зрението прилагайки техниката. Естествено това е нормално - когато човек успее да адресира емоционален проблем , който в момента се отразява на настроението му и светогледа му , ще получи отпускане на съзнанието и на очите и по-ясна картина. ТЕС със сигурност може да се използва като помощно средство при подобряването и възстановяването на нормалното зрение, в някои случаи особено при по - нисък диоптър , когато напрежението в съзнанието е предизвикано от конкретен емоционален проблем , техниката може да бъде достатъчна и за пълното възстановяване на очите. Но особено в случаите на по-глобални проблеми се изисква повече от премахване на негативните емоции. Зрението не се възстановява от неутрална позиция - или се чувстваш добре и изпитваш повече позитивни емоции или носиш някакво напрежение в съзнанието си . Изисква се за по-продължителен период човек да е повишено емоционално състояние. Период от поне 20-40 дена, в който да може да се възстанови правилната форма на очната ябълка и да се възвърне навика за ясно зрение. А за да се създаде това състояние на по-продължително добро настроение - ще е необходим "съзнателен пробив" - някакво ново изживяване или идея, която да ни отвори нови хоризонти , да промени вярванията ни за това какво е възможно за живота ни , да ни нарисува едно по-добро бъдеще, започващо от сега. Бъдеще , което да ни носи повече от основните ни човешки нужди - сигурност, разнообразие, любов, значимост, растеж и допринасяне. Това което моментално променя подобрява зрението е промяната на менталния и емоционален статус. Максимално изправената стойка постига това от една страна даваме команда на мозъка си да влезе в статус на сигурност и самоувереност от друга страна изправената стойка подобрява потока на кръв към очите. Усмивката ни вкарва в по-позитивен статус и също моментално намалява психическото напрежение и на момента подобрява зрението . Бих препоръчал човек да изпробва различни нюанси на усмивката си за да види точно кой вид усмивка влияе най - добре на очите му и най- силно подобрява зрението. Аз когато си легна и гледам телевизия слагам този нюанс на усмивката , която най-много подобрява зрението ми - за да виждам по-ясно . По този начин нямам проблем с четенето и на надписите ако има такива. Но отново за пълно възстановяване се изисква по-радикална промяна, някакъв вид "пробив". :)
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Пак благодаря!
Аз започнах ТЕС за емоционални натоварвания, в един момент скоро след началото на практиката, физически махнах очилата и лещите. ИзТЕСах всичко което това ми носеше като стрес/психическо махане/ и продължих да ТЕСам другите си проблеми. След около година и половина се оказа, че съм свалила към диоптър и половина- два. Смених резервната оптика, защото почнах да шофирам. До сега трайно поддържам ниското ниво на диоптъра, но няма повече прогрес към сваляне. Освен това вече не ме притеснявя факта, че имам "нарушено зрение", приех го в голяма степен.
Отдавам целия прогрес, освен на големия снет емоционален товар и на укрепване на очната мускулатура. Спокойствието, което придобих не изисква напрягане на очите и мускулите, когато не виждам. Сега ги свивам, когато съм с оптика. Спорадично ТЕСайки ми изплуват още теми свързани със слабото зрение, но за сега не усещам още промяна към добро.
Благодарна съм си, за постижението и свободата, която подобреното ми зрение ми носи като бонус, към общото ми усещане за лична свобода, но все съм с усещането, че трябва да може да се подобри още. За това се радвам на ценните идеи, свързани някак с"виждането"!
:D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
Аватар
life_guest
Участник
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Яну 2011 20:48
Местоположение: Варна

Мнение от life_guest »

Направих и едно кратко видео , в което обяснявам относно зрението - основните неща , но е по-нагледно :)
http://vbox7.com/play:8a654daf30
Публикувай отговор