Нощно напикаване при 9-годишно дете

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Исках да кажа нещичко за самосъжалението и работата с термини изобщо, но забравих. Мисля, че това може да е полезно за някого.
Та както стана ясно майката категорично отхвърли самосъжалението и след това описа същото с нейни думи. И аз съм така, и то не само с този термин. Например с вина не мога да работя, защото не чувствам нищо никъде. Докато с Въпреки, че не заслужавам ...., Въпреки, че се чувствам лоша ...., Въпреки, че заради мен се случи .... и най-вече с Въпреки това чувство (намирам го в тялото – или черешката на тортата след семинара) съм ОК и съм прекарала доста време.

Майче, и аз стигнах до същия извод с Дани – ще му се радвам отстани. Ако усети нужда от помощ той сам ще я потърси – струва ми се, че знае, че мога малко повече от другите и си има едно наум, че ще ме ползва ако му се наложи. Струва ми се, че това дете е третирано като по-малко или по-слабо отколкото е или нещо такова и изпитва огромно желание да се докаже, просто до сега не е вярвал, че някой от „всички” ще му обърне внимание, та дори и чудеса от храброст да извърши. Дано наистина да е толкова силен, колкото изглежда, но и да не е ще стане.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Чудесно. До тук всичко звучи добре :)
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

Ния, много се радвам как са се развили нещата. Браво на всички ви.

А таткото как реагира на това развитие?
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Браво Ния, добре се справяш. Най-важното е, че импровизираш и не се отказваш, а търсиш начини. ЕТ с твоите ръце е добра идея в случая, защото майката не си вярва, че може сама. Аз бих приложил следното за да си повярва, ако все още не си вярва де.

Първо правя с нейните ръце върху мястото, а моите върху нейните.
После с нейните върху мястото, а моите над нейните, без да ги докосвам.
И след това просто постепенно отдалечавам моите докато останат само нейните.

Един вид инициация се получава, като в Рейки. Инициацията и в двете техники не е необходима, просто е средство човек да си повярва. :)

Другият вариант е да кажеш на човека който не си вярва, че сега го инициираш и след това го оставяш да работи сам. Ако ти повярва, ще стане и без преходните елементи описани по-горе. :wink:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Сетих се едно нещо. Дани ти е казал, че се е напикал и ти е казал да не казваш на мака му. Мисля, че не е трябвало да й казваш. Виж, че тя не може все още не може да поема отговорност и и без това няма какво да прави с тази информация. А ти имаш доверието на детето. Гледай да го пазиш. Аз поне не споделям нищо с близките, когато информацията го позволява.
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Благодаря на всички за милите думи и подкрепата, малко ми е свито сърчицето понякога, но после си тесам, после пак ми се свива и пак си тесам и така...

Нещо обаче не ми се стои така, само да си аплодирам. Дани и тази сутрин е бил мокър. И аз си мисля за ролята на бащата, Lady. Ако някой може да накара Дани да се довери на методите ми, това е човека, който най-малко ми вярва, а и който е бил извън това до момента, а и този, който е силния в семейството. И това е бащата.

Ако каже на Дани нещо от сорта, че да, той се майтапи с това, с което се занимавам, но просто за да е по-весело, а всъщност ако му изскочи нещо, с което лекарите не могат да се справят, той би опитал всякакви начини да си помогне. Може да му каже, че и аз не съм вярвала навремето, че това ще проработи за болестта ми, но е проработило. Че така е изобщо с новите неща, трудно е да им повярват хората в началото, съпротивляват се докато не видят, че достатъчно много хора са се излекували. Само че защо Дани да чака да се излекуват много хора и да си причинява неудобство, като има възможност да тества дали начина работи още сега. Не са много хората, които знаят за него и имат възможност да се възползват.

Дани е много умно момче и всичко може да му бъде обяснено, а и бащата знае по-добре с какви думи. Той не е много приказлив, има вид на доста сериозен човек (и това е добре) и има силна връзка с детето.

Какво мислите?
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Не, не ми е казвал да не казвам на майка му, нещо не си ме рабрала. Той не се опитва да крие за сега. А и то дори няма вариант такова нещо да бъде скрито от майката, защото тя се занимава с мокрите завивки.

Дани си мислеше, че майка му е тъжна защото той не се е справил и това е за което исках да поговорят двамата.

В другия случай, да, абсолютно съгласна съм с теб, Мая.
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

Не знам как, но бащата трябва също да участва, проблемът е общ, семеен. Бащата със сигурност е изиграл важна и съществена роля да се стигне до тук. При това е силен авторитет за детето.

Децата много силно се влияят от отношенията между родителите и мисля, че проблема до известна степен е свързан с някакво неразбирателство, подтисната обида, неизказани проблеми, не знам какво точно, ти ги познаваш добре и може да усетиш нещата по-ясно и конкретно. Но има нещо между майка му и баща му. Напълно е възможно да не го усещат съзнателно, но може да изкочи, когато майка му работи над себе си (ако вече не е излязло).

И още нещо, което ми хрумна сега. Дани желан ли е бил? В смисъл, дали е заченат, защото са искали деца, плануван ли е. Как е минала бременността, раждането? Какви са били отношенията на майка му с баща му през тези периоди, какви са били отношенията им когато е било малко бебе? Това са неща, които силно влияят в отношенията майка-дете, при това са спомени, които майка му може да е подтиснала. Мисля, че си струва да се помисли над тези неща. Ти ще прецениш де, аз само подавам идеи. :)

Ако ми хрумне нещо, как да се процедира с бащата ще пиша.
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Та резултатите от деня – на мен лично не ми харесват за съжаление:

Бащата се съгласи много лесно на този разговор с Дани, даже ми каза, че както и да случват нещата, те някакси започват да се случват, защото Дани не се бил подмокрял през деня вече доста дни. Каза, че това със спирането на нощното напикаване предните дни и без това за него не било реално и се дължало на някакъв пресилен ентусиазъм от страна на детето – не бил и очаквал да бъде трайно. Той изобщо не очаквал и не се надявал на светкавични резултати.
Казах му, че напълно споделям мнението му.

Вечерта е говорил с Дани и ми се обади за да ми каже, че той бил съгласен да работя с него, но е било доста вяло. Казал е и че цялото това нещо започвало да му става досадно. Явно ПО-тата не зависят от възрастта, и май не са по-слаби при малките.

И на мен това някакси ми срина ентусиазма. Ще разсъждавам утре.
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Тази сутрин Дани е сух.
На мен все още ми е вяло - ще потесам.
Довечера аз ще си поговоря с него - за какво - не знам, и тогава ще преценя дали да опитаме метафората. Усещането ми е, че на него му е досадно от цялата тази какафония. Струва ми се, че трябва да позабавим темпото.

Затова и реших да започна да се занимавам със себе си - трябва да си отворя нова тема за цигарите, но първо трябва да се справя с мисълта, че тази тема ще ме преследва и ще ме кара да бързам, така както стана и с предната за жлезата.

В лек спад сме, но както казваше Daromi, очаквам следващия си възход.
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Видях се първо с майката.
Каза ми, че Дани се е затворил напълно. Станало е след разговора им в неделя, за който я помолих.
Не ми се преразказва разговора, защото е бил доста дълъг. В общи линии:
Тя му е обяснила надълго и нашироко как всички ние се опитваме да му помогнем и как всички даваме най-доброто от себе си и как все ще намерим начин да се справим, той да не се отчайва. Последвал е въпрос от Дани: „Ами ако не искам да ми помагате?”
Тя е обяснила, че ако не иска ще си продължават така, както е било до сега. Те си го обичали и такъв.
Дани е напуснал стаята и от тогава разговарял само с баща си.

ИЗУМЯХ. Всички се трудят та чак земята обръщат, но не и детето – то е обекта, върху който се полага труда.

Добре, че тя след дълги размисли, днес беше разбрала какво е направила, та не ми се наложи да и обяснявам, защото щеше да трябва да ходя да тесам преди това. Може и да е за добро, че стана така, поне нещата се изясняват малко по малко.

Най-странното обаче беше, че докато я слушах да ми разказва и се мъчех да не се ядосвам ми изскочи една визуализация:
Галех Дани по главата и изведнъж усетих нещо грапаво. Това ме препрати към нещо, което се случи с Алекс преди време. Преди няколко месеца фризъорка откри петно от бебешки люспи (с меден цвят) на главата му. Тогава четох Бурбо за да разбера причината. После говорихме с Александър надълго и нашироко и написаното от нея в голяма степен се потвърди. Тя казва, че „люспите засягат хора, които не позволяват да бъдат докосвани с обич от другите. Те искат да се защитят, защото се страхуват да не позволят твърде много да им влияят”.

Първото нещо, което направих като отидохме у тях беше да погледна под косата на Дани и да, имаше много повече люспи отколкото при Александър – голям кръг, покриващ почти цялата горна част на главата.

Личеше си, че на Дани не му се говори с мен и се опитва да се измъкне. Попитах го рисува ли му се.
- Свързано ли е с лечението?
- Всичко е свързано (опитах да отговоря като Иван, но не ми се получи :) )
- Не.
Femme
Напреднал
Мнения: 393
Регистриран на: 16 Фев 2010 22:47
Местоположение: София

Мнение от Femme »

Незнам дали не е рисковано, но на прима виста ми дойде мисълта да оставите всичко за известно време. Сякаш се отказвате. Да не говорите за това, което сте правили, сякаш не се е случило. Никакви жестове, никакви погледи или намеци, разбираш ли? Да го провокирате. Сега той повече от всичко иска да бъде оставен на мира. (ето че не говори с майка си, която е по-близка до терапията, общува с този, който е дистанциран от нея - бащата)
Друго, което си мисля, е че той е много самостоятелно и умно момче и не иска помощ, а сътрудничество.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Подкрепям мнението на Фам.
Или попитайте Дани какво иска. Иска ли да продължавате, иска ли да смените тактиката, иска ли да върне памперса... Все пка той си иска зеленото училище.
И пак си запявам мойта песен - работи с майката, ако детето почива. Но той да не разбира.
Дани обича ли сладко? Сладкото и любовта са свързани. Например има една теория, че диабетиците не могат да преработват любовта, която получават така, както не могат да преработват захарта?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Аз пък се сещам за любимата ми история с какавидата на която "помогнали" без да е искала помощ.

Защо всички решавате, че детето има нужда от помощ и се втурвате да му помагате. Питайте го първо иска ли да се освободи от състоянието си, иска ли помощ и т.н.

То само ти е казало Ния, че може да се освободи от проблема си и без чужда помощ, както и че сега не желае да се променя (освобождава от него).

Оставете го на мира.
Междувремено се опитай да спечелиш доверието му (ако все още ти се занимава с него де), като говорите на всякакви други теми ( в никакъв случай не дискутирайте мокър ли е сух ли е и т.н.).
Опитай се да го разбереш. Открий по заобиколен път нуждата която "проблема му" задоволява. Препрочети си записките от семинара. Там говорихме за тези неща.

Не уважаваш ли светогледа и желанията на клиента/ другия, с други думи не спечелиш ли доверието му, никога няма да разбереш какво го подтиква да мисли и действа така както мисли и действа.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Напълно съгласна съм със всичко, което казвате.

Майче, забравих да ти кажа нещо интересно. Правейки ТЕС с предметите, които ти беше описала, държейки памперс майката си е спомнила, че когато Дани е бил бебе тя му е донесла памперс гащички от една командировка във Финландия (тогава у нас е имало само стандартни памперси). Дори не е имала място за огромния пакет в багажа си, та го е вкарала като ръчен. Това я е препратило към играта с кукли и т.н.

Това с предметите никога не го бях пробвала - май е супер.
Публикувай отговор