Изпити с ПРОКСИ (НВО и мини-матура след 7 клас )

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Изпити с ПРОКСИ (НВО и мини-матура след 7 клас )

Мнение от mimiska »

Здравейте!

Искам да споделя как измислих да подкрепям дъщеря ми, която тези дни държа изпити по БЕЛ и математика след 7 клас - както за национално външно оценяване, така и за кандидатстване в елитните гимназии.

Че задължително сутринта преди изпита настоявах да прави благополучието, е излишно да споменавам, нали? ;-)

А към момента, когато се очакваше да започне изпитът - тест с 25 въпроса/задачи за 60 мин., а след кратка почивка и 2 модул за 90 мин. - аз засядах и започвах следното:
1. ТЕС на мен за това, че се притеснявам от факта, че в момента е на изпит, който е определящ за бъдещето й
2. ПРОКСИ

Искам да споделя напомнящите фрази, които използвах. Форматът на "благополучието" се оказа доста удобен за тази цел и ето какво излезе:

За изпита по БЕЛ:
Благодарна съм за това,
- че се чувствам сигурна и самоуверена;
- че тестът е лесен за мен и знам отговорите на всички въпроси;
- че съм спокойна и не чувствам грам притеснение или напрежение в тялото;
- че съм сигурна в правилността на отговорите, които посочвам;
- че правилно разбирам въпросите и отбелязвам правилния отговор;
- че интуицията ми помага, ако изпитвам съмнение или колебание;
- че правя най-доброто, на което съм способна, и давам всичко от себе си;
- че времето ми е напълно достатъчно;
- че вярвам, че всички отговори, които посочвам, са правилни.


За математиката:
същите като по БЕЛ, но леко преформулирани от гледна точка на това, че тук са задачи, а не въпроси. А също така следните:
- Благодарна съм на интуицията ми,
--- която ми показва верния път;
--- която не ме остави нито веднъж в колебание;
--- че е плътно до мен и ми нашепва в ушенце какво трябва да правя;
--- която не ме остави нито за миг;
- Благодарна съм за това, че съм подготвена и мога да поема по пътя, който ми показва интуицията, и двете да стигнем до края;
- Благодарна съм за това, че правилно разбирам условието, правилно подхождам към решението, правилно решавам и правилно записвам правилния отговор;
- Благодарна съм за това, че сме си дружки с иунтуцията и аз я разпознавам, слушам и изпълнявам съветите й;
- Благодарна съм, че съм достатъчно подготвена, за да разбера какво ми казва интуицията и да продължа по този път до края;
- Благодарна съм, защото имам необходимите знания и подготовка;
- Благодарна съм на себе си, че не загубих самообладание и вяра в себе си;
- Благодарна съм на късмета си, че се паднаха именно задачи, които решавах последно и които знам и разбирам добре.


Тъй като правя такова ПРОКСИ поне час нонстоп :!: , редувам - или тези настройки ги казвам, докато правя кръговете, или правя цял кръг само с една от тях. И така - със всички, една по една. После пак редувам по точките.

:idea:

Резултат:
И на двата изпита дъщеря ми не е била притеснена. Дори и да е имало наченки на паника в началото, после се е успокоявала и е започвала да работи спокойно и уверено. Постигнатите резултати са много добри, които ще споделя след излизане на официалните оценки на 11.06. Тя знаеше, че ще й правя прокси, така че, предполагам, това допълнително е допринесло за овладяване на емоцията.

Дано съм била полезна! :D
Последно промяна от mimiska на 01 Юни 2010 10:04, променено общо 1 път.
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Добра идея! :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

ivangp написа:Добра идея! :)
Благодаря! Радвам се, че така я оценяваш! :)

Забравих да спомена, че след изпита тя се прибира е енергична, щастлива и доволна, а аз я посрещам изтощена, щастлива и доволна. :lol: Честно казано, толкова интензивен и продължителен ТЕС, колкото през тези два дена, не съм правила досега. :roll:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Супер :D
Би ли променила в заглавието, че става въпрос за изпити след 7 клас? Така темата ще бъде намерена от повече хора със седмокласници.

Понеже имам опит с подобни работи, имам и някои изводи. Може да се повдигне представянето на детето по време на изпита. От което е възможно то да попадне в училище, което не е подходящо за него. И затова посланията в тесането е добре да включват "най-доброто за детето", "най-доброто за всички заинтересовани"...
Във вашия случай не вярвам да имате проблем със средата. Защото, дори и да има, ти ще я теснеш :lol:
Но, ако детето получава помощ от външен човек, мисля, че е добре помощникът да теса само за спокойствието му и да не подпомага допълнително възможността за успех. Като включва и споменатите фрази.

Имате още една възможност да тесате. При подреждането на желанията. Да тесате за най-доброто подреждане на учениците и т.н.
Успех :D
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

Аз прилагах тес за държавния си изпит.
Първо докато "учех" за да се насиля да уча. Голям зор беше, хич не ми се занимаваше, но исках най-сетне да приключа с тая история веднъж завинаги.
След това се тесах за да бъда спокойна по време на самия изпит, пък да става ще.
Сматам, че ТЕС доста ми помогна да се справя с това "изпитание" (едва вързах четворката :lol: ).
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Благодаря на всички за коментарите!


Майче, смених заглавието, както ме посъветва.
mayadob написа: Понеже имам опит с подобни работи, имам и някои изводи. Може да се повдигне представянето на детето по време на изпита. От което е възможно то да попадне в училище, което не е подходящо за него. И затова посланията в тесането е добре да включват "най-доброто за детето", "най-доброто за всички заинтересовани"...
Относно тези изводи обаче ми е бая чудно... Според мен, няма как, ако детето/човекът не е подготвен, да му се помогне да получи по-висока оценка. :roll: Все пак спокойният човек затова има по-големи шансове за успех, защото притеснението и страхът не го блокират и той дава всичко от себе си. Ама за да го даде, трябва да го има, нали така? Колкото и прокси да правя, ако тя не беше полагала усилия и не беше учила, според мен такива резултати биха били в сферата на мечтите. Неосъществимите. :!: Поправи ме, ако греша. :-) Между другото, тя още не беше излязла от изпита по математика, когато от други деца, вече приключили, се разбра, че най-сложните задачи са за движение и триъгълници. Аз много се зарадвах, защото баш такива бяхме решавали последните дни. И точно тогава включих многото настройки с интуицията, за да я насочат в прекия смисъл. И бях убедена, че ще реши тези задачи. Когато тя ми се обади, се оказа, че задачата с движението изобщо не я е пипала, а тази с триъгълниците не успяла да довърши. :roll:

Виж, за подреждането на желанията не бих се сетила да ТЕСам. А ще е полезно, защото тя има колебания и включването на интуицията тук (също) ще е от голяма полза. Мерси за идеята! :idea:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Колкото и прокси да правя, ако тя не беше полагала усилия и не беше учила, според мен такива резултати биха били в сферата на мечтите. Неосъществимите. Exclamation
Няма невъзможни неща. Има по-малко вероятни от позиция на ограничената информация с която разполагаме.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

ivangp написа:
Колкото и прокси да правя, ако тя не беше полагала усилия и не беше учила, според мен такива резултати биха били в сферата на мечтите. Неосъществимите. Exclamation
Няма невъзможни неща. Има по-малко вероятни от позиция на ограничената информация с която разполагаме.

Мдаааа... Туше... 8) Е, при нас се случиха по-вероятните. :lol:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

mimiska написа: Относно тези изводи обаче ми е бая чудно... Според мен, няма как, ако детето/човекът не е подготвен, да му се помогне да получи по-висока оценка. :roll:
Има, има! :lol: Може би трябваше да уточня в написаното от мен, че ми се падна въпрос по тема, която ненавиждам, не бях учила и почти нищо не помня. Ако аз бях на мястото на преподавателите си бих си писала не повече от 3 по голяма милост. КАто се обадих да питам за резултата ми вдигна преподавателката, която ми водеше този предмет и ми е проверявала работата. Аз я питах "Много ли ми се смяхте на глупостите?", а тя ми вика: "Да знаеш, че на магия завърши" :wink:

Представям си как звучи за някои хора това мое представяне, но аз не съжалявам за "измамата". През петте години в университета бая несправедливости търпях и мисля, че си заслужих завършването, макар и да не бях добра на самия държавен изпит. Така че... всичко е възможно. Въпрос на допускане! :)
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Ето и официалните оценки на моята дъщеря:

Български език и литература:
Резултат от НВО 5.671
Резултат за кандидатстване 5.750

Математика:
Резултат от НВО 6.000
Резултат за кандидатстване 5.518

Тя е много доволна. Нейните изисквания/желания бяха: БЕЛ 5,80 и МАТ 5,60. Както се вижда, доста е близо до двете си цели. Аз, разбира се, също съм много доволна от детето. :!:

Сега следва другата важна стъпка - подреждането на желанията. :roll: С този висок бал, където първо желание може да се окаже единствено, то трябва наистина да е много първо. :wink:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Успех. Стискаме ви палци :)
То е ясно, но надявам се добре да изтесате това.
Всъщност имам още нерешен проблем с моето кандидатстване. Смятам, че тогава избрах неправилно училище. Затова вашата тема ми е лична. Тесала съм, но май има още. Сега, докато пиша, интензитетът на лошите емоции е неочаквано малък.
***em4eto***
Участник
Мнения: 29
Регистриран на: 04 Мар 2010 19:58

Мнение от ***em4eto*** »

Аз също ще се включа тук, въпреки че не е Прокси... Правих си ТЕС за изпитите си тази сесия и взех всичко с 6. Доста учих по принцип, но мисля, че и ТЕС помогна - най-вече да съм спокойна и да не се напрягам прекалено, че трябва да прочета много за малко време :lol: В началото направих 2-3 настройки с "Въпреки че не ми се вярва да се справя отлично на всички изпити, аз напълно и безрезерно приемам себе си." След това си потупвах просто точките без настройка по няколко пъти на ден 2-3дни преди всеки изпит. Казвах си "Спокойна съм, знам отговорите/ знам какво да пиша/ появяват ми се добри идеи и се спрявам отлично на изпита." И така... аз съм много доволна и реших, че е хубаво да напиша тук... :D
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Днес явно ми е ден за равносметки. :lol:
Още от 1я учебен ден Еми беше доволна от училището, класа и класната. С напредването на учебната година и възможностите за сравнение с други училища, удовлетворението й растеше. Обикна и немския език. И изобщо, колкото и думите на Мая да седяха резидентни там някъде в паметта ми, сега мога спокойно да си позволя да ги забравя. :)
Ще приложа тактиката си и за изпита й по немски в края на юни!
8)
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
Публикувай отговор