Скарлатина

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Скарлатина

Мнение от mimiska »

Детето ми е болно, най-вероятно от скарлатина. На 5 годинки е. От 2 дена е с висока температура, а тази вечер й изби обрив на коремчето, за който педиатърката, с която се консултирах, каза, че говори за скарлатина. Възможно е поради простата причина, че в групата й в ДГ има болни дечица от същата болест.
Лекарката каза, че иска утре да я види, за да е по-сигурна в диагнозата - ако избива обривът, да си избие до утре. Така че лекар ще я види утре сутринта. Дотогава нищо специално не се налага.
Искам да споделя какво правя аз и очаквам и вашите предложения и мнения.
Разбира се, правя й ТЕС. Ние сме стари фенове на техниката и малката си знае, че помага.
Снощи преди да заспи й правих ТЕС с декларация за това, че има кашлица, температура и хрема. Гушнах си я и си й правих кръгове дори без конкретни думи, само минавах по точките. Спа цяла нощ и не е вдигала висока температура.
Днес цял ден поддържа 38-38,4. Аз до 38,5 не давам смъкващи температурата лекарства, така че днес не е пила нищо. Кашля много по-малко. Казва, че гърлото не я боли.
Забелязах обрива, защото започна да се чеше по корема. Отново я ТЕСах. С декларация за сърбежа, за скарлатина и отпадналост. После пак просто си я потупвах без декларации. Не след дълго заспа. :-) И в момента спи спокоен сън.
Като цяло разбира се знам, че колкото повече, толкова повече, това ще го правя. Но се чудя ако говоря за скарлатината като такава - има ли смисъл... Да си наблягам на усещанията, нали? Отпадналост, обрив, сърбеж, дискомфорт, хрема, кашлица... Или?
Имали ли сте опит със скарлатина и ТЕС?
Знам, че антибиотиците са задължителни при скарлатина. Противник съм на антибиотиците, но не до степен да рискувам... Вярвам в ТЕС, но не искам да оставям нещата на случайността. Все пак всичко е индивидуално. Тя добре се повлиява очевидно, но все пак...
Такива неща ще споделям с вас тук и ще очаквам и вашите включвания. Благодаря!
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Браво дотук!
Наблягай на усещанията!
Избягвай антибиотиците доколкото е възможно!
Може да станеш първата в историята, която е овладяла скарлатината без антибиотици. :)
За всяко нещо си има пръв път. Убеден съм, че преди да познават антибиотиците и други хора са преживявали скарлатината. :idea:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Благодаря за окуражителните думи, Иване! :)

Много ми е смешно... Държа да споделя развитието на ситуацията:
И така, снощи след още няколко серии, детето заспа. Късно вечерта леко изби обрив и покрай вратлето, зачервиха се бузките, около гънките на китките също се появи т.н. гъша кожа. Към 23 ч. вдигна над 38,5 и й дадох лекарство за смъкване. В 5 ч. през нощта пак беше вдигнала 38,8, пак й дадох. След което спа до 11. Гледам корема - бледо подобие на вчерашния обрив. Нямаше такова нещо като "избил", напротив, той беше увяхнал... ОК... Отидохме на лекар. Тя, милата, не знаеше какво да каже като я видя. Вика: обривът е като на скарлатина. Гърлото е червено. Симптомите са на скарлатина, но... Но обривът не избива, и всъщност май от всички симптоми ние имаме 2, единият от които вече е на приключване. Шантава работа.
Посъветва ме да вземем секрет и да направим изследване, което ще покаже има ли я тази бактерия, дето е причинител на скарлатината, или не. Ако я има - ще пие антибиотик 10 дена. Ако я няма - значи болестта е друга. Имало някаква вирусна не знам си каква клеоза, която протичала по аналогичен начин.
С една дума, лекарката остана в потрес. А на мен ми е смешно. Аз съм убедена, че това е "пръст" на ТЕС, но тези доводи пред съпруга ми не хващат особен декиш, а и разбирам, че сме ако не в началото, поне в средата на пътя. Разбира се, че ще го вървя докрай. :)
Направихме днес 2 серии - една за малиновото гърло и кашлицата. Детето упорито твърди, че не я боли гърлото! Някой да е чувал за ангина без болка в гърлото? ;-) Другата серия беше за наличието на бактерията, обрива, сърбежа (който също е по-скоро хипотетичен), кашлицата, хремата...
В момента е добре, температура няма, кашля от време на време. Весела и по-жизнена е от онези дни.
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Интересна история! :D :D :D
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

:-)
Историята има продължение.
Следобяд отидохме при личната лекарка. Нейната диагноза беше бронхит. Каза, че може и скарлатина да е. Каза, че няма смисъл да се взима секрет. За гърлото каза, че още не е толкова червено. :!: (аз наум си казах, че явно вече не е толкова червено :lol: ) За обрива, който почти не се забелязва вече, нищо не каза.
И така, инструкциите са следните. Давам сироп за бронхита и следя детето. Ако утре няма видимо подобрение и поддържа температура над 37.5, започвам антибиотик.
Така ще направя, като към следенето ще добавя доста ТЕСане. :)
Днес чак привечер детето вдигна температура, беше 38.3. Лекарство не съм давала. На периоди е - ту е гроги изтощена и страда и мънка, ту е бодра и весела и не млъква. :lol:
Сега е ОК, но както каза и тя самата, "не съм изморена, ама ще си лягам". Сега ще си направим поредната сесия и утре пак ще пиша.

Днес ми е ден за разбиване на традиционната медицина. :lol: Ще отворя отделна тема за другата случка.
Последно промяна от mimiska на 17 Дек 2010 22:20, променено общо 1 път.
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Защо не пробваш да сваляш температурата с мокри чорапи. :idea:
А за гърлото, билков чай от лайка или липа с мед и лимон.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

За температурата - нямам отговор, сигурно си прав, че е по-безобидно от химията, която давам. Ама защото никога не съм го правила... :roll: Не че това е основателна причина, все някога ще има първи път. :)

Чай й давам. Тя почти не яде напоследък, но я карам едва ли не насила да пие вода и чай от шипка. А сега и от мащерка и риган. Гледам ако не друго, поне някой плод да изяде, но като цяло я оставям тя да си прецени.
Мед и лимон тя няма да пие/яде. Не е такова дете... :lol:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Може ли и аз да се вмъкна? Първо поздравявам те за:
за разбиване на традиционната медицина
:D :D :D
второ, кърпи натопени в разтвор от оцет и вода равни части на челото. Питай я иска ли да пие сока на киселите краставички, ако иска, дай и разреден с водичка-също много сваля температурата, утолява жаждата и е вкусничко. Оцета има силно охлаждащ ефект вътрешно и външно приложен.
Успех! :D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Alisa написа:Може ли и аз да се вмъкна? Първо поздравявам те за:
за разбиване на традиционната медицина
:D :D :D
второ, кърпи натопени в разтвор от оцет и вода равни части на челото. Питай я иска ли да пие сока на киселите краставички, ако иска, дай и разреден с водичка-също много сваля температурата, утолява жаждата и е вкусничко. Оцета има силно охлаждащ ефект вътрешно и външно приложен.
Успех! :D
Не "може", ами е задължително! :lol:

Благодаря за съветите! Това за киселите краставички го чувам за първи път! Тя че няма да иска, няма, много е особена на ядене, ама за някой по-ящен ще свърши работа някога! 8) А всъщност не е казано, че ще я питам, хехе.

И така, легна си детето. Има 38.3. Не е малко, ама я оставих и ще я наглеждам да не я вдигне много. Правихме поне 4-5 серии, като тя измисляше и формулираше декларациите. Ето какво гласяха: "въпреки, че кашлям от гърдичките", "...че понякога ме сърби всичко", "...че носът ми е запушен и не мога да дишам", "...че често ме боли коремчето откакто съм болна".

Много ми е забавна как се сърди, ако от точката на главата мина на точката на слепоочието. Хваща ми ръката и я мести на върха на веждата. :lol: Трябва да има ред!
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
aurelia1507
Участник
Мнения: 51
Регистриран на: 22 Юни 2010 21:33

Мнение от aurelia1507 »

Сладурка :))) Дано по бързо ти се оправи!
По принцип гледай колкото може по малко да се намесваш в смъкването на температурата с химии, защото спираш нормалния имунен отговор. Пробвай първо с кърпа с оцет, аз малкия ми син целия го увивам в чаршаф напоен с оцет и това му смъква бързо температурата. Давам и някакви хомеопатични лекарства, правя и ТЕС - прокси. Последния път ми държа 12 часа температура 39, но след това организма явно се пребори и започна да смъква температурата сам.
Та сама по себе си температурата не е опасна, гледай си другите неща.
Примерно за бронхит аз му правя инхалации с хималайски соли ( правил ми е 2 пъти бронхит и 1 бронхеолит и сме се оправяли без антибиотици). Знам, че вече в доста магазини за здравословни храни ги продават, но сигурно и с морска сол може...
И другото което знам от лекарката ни - като започне да се втечнява секрета, но не може да го изкашля детето сутринта я караш да изпие 100-200 мл. вода и после я караш да повърне. Не е много приятно, но изкарва страшно много секрети и при нас някак си се обърна болестта след нея...
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

...като тя измисляше и формулираше декларациите.
Много ми е забавна как се сърди, ако от точката на главата мина на точката на слепоочието. Хваща ми ръката и я мести на върха на веждата. Laughing Трябва да има ред!
Туй дете вече е взело живота в свой ръце, няма начин да не се оправи! :D :D :D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Благодаря, момичета! :-) Задължително ще имам предвид съветите.
Аз самата с голяма почит се отнасям към организма и гледам ако не да му съдействам, поне да не му преча.
Снощната температура от 38.3 я държа до към 3 часа и сънят й беше изключително неспокоен. Дадох й Калпол, правихме ТЕС с декларация "избирам да спя спокойно, да сънувам хубави и приятни сънища и да се събудя здрава" и тя заспа, наистина спокойно. В 6 ч. беше вир-вода. Събуди се в 10, термометърът показа 35,9. :lol:
До момента най-високата стойност за деня е 37,6. По-висока е от 37.5, ама няма да включвам Калцида засега. Кашлицата й е по-рядка и не толкова ужасяваща за околните. Обривът си седи на това бледо ниво, и то само по корема. Не я притеснява или поне не казва, че я сърби, нито се чеше. Хремата я мъчи повече, ама е инат на инатите и не желае да си духа носа - не знаела как. А не можела на нищо да се учи, защото на всичко се била научила, когато е била бебе. :lol: Това е положението. :!:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Щом има сили и желание да хитрува, значи е добре! :wink: :D :D :D
И друго, явно е добре, да се изпоти отново и да избие токсините и температурата. Значи трябва и да пие много течности, сигурно го знаеш. За духането на носа я изненадай с прокси. :D :D :D А ако понася ти да я тупкаш и докато спи, също можеш да я тесаш за хремата и нежеланието да се издухва, или нещо друго с цел оздравяване или " подобряване" на характера. :lol:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

С удоволствие докладвам, че от сутринта няма температура. Обривът е почти незабележим. Оплаквания няма. :D
Нощес към 1 часа пак беше вир вода, но не се е будила през нощта, спала е спокойно и стана в 10:30.
Снощи преди да си легне правихме пак серии за кашлицата (кашля чувствително по-малко и кашлицата е по-плитка, ако мога така да се изразя), за хремата (правих ПРОКСИ за духането, засега без резултат), за езика (беше си го прехапала).
Беше много смешна - оставих я сама да говори, а аз само потупвах. И на декларацията на 2я път се обърка и каза: "въпреки че съм добро дете..." Посмя се на себе си, каза го правилно, а на третия път започна така: "въпреки че всички ме обичат..." :lol: Хитряга е, спор няма.
Днес все още не сме се тесали, но няма да пропусна. :-)
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Доста време след случката държа да напиша, че към 10 февруари най-после пуснах гърлен секрет на детето. Беше отрицателен, то ест, беше установена нормална флора. Нямаше я бактерията, която предизвиква скарлатина.
Детето не беше боледувало в този период и антибиотици не е приемало нито тогава, нито изобщо. Което означава, че или бактерията изобщо не е присъствала в нейното тяло, или е била убита по някакъв начин, но различен от антибиотично лечение.
Аз лично продължавам да съм на мнение, че детето прекара "скоротечна" скарлатина в рамките на няколко часа. Аз видях всички симптоми - от обрива до белия триъгълник покрай устата. Но нито един лекар не ги видя, защото на сутринта вече ги нямаше. :D
Та думите на Иван "Може да станеш първата в историята, която е овладяла скарлатината без антибиотици." май имат база. Не държа да съм първата, но съм убедена, че я овладях и победих без антибиотици!
Благодаря, Иване! Благодаря на всички ви!
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
Публикувай отговор