Как да правим ТЕС срещу Злобата, Лъжата, Подлостта?

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
toni
Участник
Мнения: 47
Регистриран на: 20 Май 2011 11:58

Мнение от toni »

nikimm,за мен да лъжеш е доста унизителна постъпка.
Може да ти е чудно,но аз не лъжа и не винаги различавам лъжливите хора-често си мисля че ще постъпят като мен в дадена ситуация. И затова си патя. В дадения случай става въпрос,че няколко месеца едни хора обещават едно/и са категорични,твърдо ДА/и в последния момент-НЕ. Обещаха да купят имот. През този период имаше и други хора,които искаха да го купят,но ние вече бяхме се разбрали. Обещана дума.
Ако бяхме продали имота на други сега мен щяха да изкарат лъжкиня.
През този период ти си разчитал на тяхната сериозност, надявал си се на нещо,правиш планове и в един момент започват да те ЛЪЖАТ. Доста подло. В този случай не виждам дори и благородна пъжа.
Siska
Участник
Мнения: 58
Регистриран на: 02 Фев 2011 19:18
Местоположение: София

Мнение от Siska »

nikimm,за мен да лъжеш е доста унизителна постъпка.
не винаги различавам лъжливите хора-често си мисля че ще постъпят като мен в дадена ситуация. И затова си патя. В дадения случай става въпрос,че няколко месеца едни хора обещават едно/и са категорични,твърдо ДА/и в последния момент-НЕ
според мен, е важно да разбереш кое намираш за унизително в лъжата - това, че някой казва/прави различни неща или това, че ти си патиш от това..
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Тони, имаш доста да поТЕСаш по темата! :wink:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Тони,според мен Алиса е права :lol: .
nikimm,за мен да лъжеш е доста унизителна постъпка.
Може да ти е чудно,но аз не лъжа и не винаги различавам лъжливите хора-често си мисля че ще постъпят като мен в дадена ситуация. И затова си патя. В дадения случай става въпрос,че няколко месеца едни хора обещават едно/и са категорични,твърдо ДА/и в последния момент-НЕ. Обещаха да купят имот. През този период имаше и други хора,които искаха да го купят,но ние вече бяхме се разбрали. Обещана дума.
Ако бяхме продали имота на други сега мен щяха да изкарат лъжкиня.
През този период ти си разчитал на тяхната сериозност, надявал си се на нещо,правиш планове и в един момент започват да те ЛЪЖАТ. Доста подло. В този случай не виждам дори и благородна пъжа.
Това всичко е в твоята глава. :!:
Какво искаш да няма лъжа повече така ли ? Ако да направи така че никога, никой по никакъв повод да не може да те излъже. А искаш ли само истината? Искаш ли само нея да виждаш??? :!: Каква е целта ти. Днес чух една не лоша приказка - животът е всичко онова, което се случва извън твоите желания! :lol: :lol: :lol: Ти реално искаш всички, които те лъжат да спрат да те лъжат. Може би ТИ искаш те да се променят. За теб лъжата е унизителна постъпка, но ЛЪЖАТА същесвтува с теб или без теб и въобще на лъжата не й пука ти какво мислиш за нея. По-лесно е да "промениш" нещо у себе си, отколкото у другите, но в карйна сметка ти решаваш. :D
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Тони, убеден съм, че и ти, както всички други хора лъжеш понякога. Дори честичко послъгваш, вероятно. (По статистика средния човек лъже в 80% от времето. Най-често лъже себе си, защото и най-често си води вътрешни диалози.)
Само че, предполагам, тия дребните лъжи не ги броиш. За теб може да са дребни, за някой друг да са големи и важни.
В крайна сметка ти определяш какво да харесваш или не и какво да мразиш или не.
Всичко подлежи на ТЕС.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
toni
Участник
Мнения: 47
Регистриран на: 20 Май 2011 11:58

Мнение от toni »

Знаех си,че някъде греша,че имам доста пропуски. Не съм сгрешила,че все пак попитах. За мен лъжата си е лъжа,а в същото време на толкова въпроси трябва да си дам отговор. Не се бях замисляла. Сигурна съм,че и на други хора ще помогнете с Вашите напътствия.
Siska-унизително е да се лъже,а че аз все се хващам и си патя много-е още по-унизително/като си представя само как съм изглеждала в очите на тези които ме лъжат в даден момент и се чувствам точно по този начин/.
Наистина ми предстой много ТЕС.
Не искам и не мога да променям другите.Искам аз да съм добре.
Иване,хванах се,че на най-често задавания въпрос:
-"Как си"
-"Добре"-не винаги съм се чувствала така
За вътрешните диалози-често съм се улавяля,че съм в заблуда,не се бях сетила че лъжа сама себе си.
Прав си,че не съм обръщала внимание.
Много ТЕС ми предстой.
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

nikimm написа:
Според статистиката човек лъже на ден средно по 21 пъти , дори без да осъзнава. Означавали това, че сме в графата лоши хора.
:lol: :lol: :lol:
Точно това исках да ти кажа, макар и да използвах статистиката, която никой не знае колко е вярна :))). Ти сама си стигнала до извода.
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
toni
Участник
Мнения: 47
Регистриран на: 20 Май 2011 11:58

Мнение от toni »

Благодаря за подкрепата!
Мисля,че има някакъв ефект от този коментар до тук. За сега се чувствам малко по добре,по ми е леко дори и когато видя че скайпа им е включен не ми се свива всичко на топка в стомаха и не ме стяга главата.
Essence
Участник
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Ное 2008 12:32

Мнение от Essence »

toni, има лъжи и лъжи. Ако за една лъжа си готова да не вярваш повече, много крайно, ти никога в живота си ли не си лъгала?

Друг е въпроса, че абсолютно доверие не е полезно да имаш на никого.
В случаи като твоя аз не се и опитвам да разбера предварително дали човека, с когото преговарям ще ме излъже. Винаги приемам, че ако другата страна има възможност да ме прекара, ще го направи - затова и винаги си имам едно наум, връзвам си гащите, пазя си гърба и доверие в аванс никому, особено когато става въпрос за пари, сделки и имоти.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Приятели, според мен е добре да осъзнаете, че всичко това са убеждения, които творят действителността ви. Ако вярваш, че всеки е готов да те излъже при пръв удобен момент, то такива и хора ще привличаш в живота си и постояннно ще продължаваш да се самоубеждаваш в истинността на убеждението си. Всички не са еднакви. От всяко правило си има изключения.

Ние имаме тенденцията да обобщаваме и от една или няколко конкретни случки да правим глобални заключения.

Вчера точно това ми се случи и на мен, което съответно доведе до важни за мен прозрения и съответно до много ТЕС.

Накратко - един човек, който много често, но не винаги, се заяжда, лъже, мами, хитрец на дребно е и т.н., направи нещо дребно, което обаче поради предишните му прояви доведе до отприщване на тон сдържан гняв и възмущение. много псувни и обиди се изсипаха от моя страна, не само към него, аи към всеки, който се опитваше да успокои положението. не се гордея особено с поведението си и дори сам се изненадах на реакцията си.

Беснях около 30 минути сипейки огън и жупел. След което последва ТЕС, който все още продължава.
В следствие на този ТЕС започнах да осъзнавам защо действах и се чувствах както се чувствах и действах.

И че този човек за мен в онзи момент се превърна в обобщение на всички, които са ме лъгали, мамели, предавали, хитрували, действали подмолно и т.н.

В този смисъл това което се случи ми даде голям урок и ми бе от неизмерима полза.

Все още не съм изчистил всичко, но работя по въпроса. Изплуваха ми случки от миналото, които бях забравил.
Засега съм стигнал до идеята дори да отида да му се извиня и да го помоля за прошка.

В крайна сметка той бе само катализатор на мой вътрешен процес, който имаше нужда от адресиране.

Благодарен съм, че това се случи.

Тък не коментирам неговата личност и постъпката му. Той може наистина да отговаря на общоприетото определение за лъжец и лицемер. Но нещо го е направило такъв. Не знам какво му се е случило в живота за да стигне до там където е стигнал. Сигурно не му е било и не му е леко.
Не оправдавам постъпките му, а само обяснявам, че всичко в моя живот в крайна сметка опира до мен, а не до действията на околните.

Един човек, който силно ми повлия, на времето ми каза:
"По-добре е да ти открадната нещо, отколкото да си принуден да крадеш!"

В случай това може да се перефразира като:
"По-добре да те измамят, отколкото да си принуден да мамиш!"

Този човек бе милионер. Бе преминал през доста перипетии в живота. Възходи и падения. Никога не заключваше колата и къщата си.
казваше, че вярва, че ако някой открадне колата му или обере къщата му то този човек в този момент е имал по-голяма нужда от това което е откраднал, отколкото този от който ги е откраднал.

Интелектуално го разбрах и тогава и го разбирам и сега.
Емоционално все още не съм се изчистил до степен да го приема. макра, че бих желал.
Имам още доста материал за ТЕСане.

Храна за размисъл. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Мнение от MagicWoman »

Накратко - един човек, който много често, но не винаги, се заяжда, лъже, мами, хитрец на дребно е и т.н., направи нещо дребно, което обаче поради предишните му прояви доведе до отприщване на тон сдържан гняв и възмущение. много псувни и обиди се изсипаха от моя страна, не само към него, аи към всеки, който се опитваше да успокои положението. не се гордея особено с поведението си и дори сам се изненадах на реакцията си.

Беснях около 30 минути сипейки огън и жупел. След което последва ТЕС, който все още продължава.
В следствие на този ТЕС започнах да осъзнавам защо действах и се чувствах както се чувствах и действах.
Ще си позволя да споделя мнение, защото е чудесен пример за това, което съм казвала с мои предишни постове.
ТЕС работи чудесно за изчистване на нежелани емоции и води до ОСЪЗНАВАНЕ НА причината за нашите чувства и действия, но не води до ОСЪЗНАВАНЕ в глобален мащаб, а именно, че другите са наше огледало, което показва нещо, което имаме или осъждаме. Защото при второто, има голяма вероятност да достигнем до приемане и спиране на осъждането, което автоматично води до спирането на подобни проекции в нашия свят. Говоря от опит. Дълги години осъждах хората, които осъждат. По този начин можех да си прекарам целия живот в чистене. В един момент осъзнах, че това е огледало, моя проекция и когато престанах да осъждам, това просто изчезна от живота ми.
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Ех MagicWoman! Та ти в момента казваш: " ето виждате ли аз съм по- от вас, понеже ползвам друг подход за осъзнаване, кой то е по- от вашия", а това си е осъждане! Добре, приемам, че ти си успяла изведнъж и "глобално" да се самоосъзнаеш, но това не значи, че вървейки от частното ( в случая проблеми с "лъжата") не може да се осъзнае общото (глобалното), че ние създаваме реалност (в която да ни лъжат, примерно). И пак за дуалността- когато казваш "Аз съм+", това автоматично значи "Аз не съм-" и обратното когато казваш "Аз не съм-", това автоматично значи "Аз съм+". :lol: :lol: :lol: Това не е съвършено, а човешко и земно настояще на съм, което се стреми към развитие в рамките на своето битие! Другото е отвъд.
:D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Мнение от MagicWoman »

Хубавото е, че винаги имаме избор - да бъдем прави или да бъдем свободни. Аз избирам второто. :lol:

Знаеш ли къде е истината тук, Алиса? Истината е контейнерът съдържащ моята и твоята позиция едновременно. Истината е парадокс и аз ти благодаря, че можах чрез теб да го усетя така ясно! :D Истината може да се усети чрез Аз-а, а съдържанието - чрез ума, който непрекъснато застъпва различни позиции.
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

MagicWoman написа:Ще си позволя да споделя мнение, защото е чудесен пример за това, което съм казвала с мои предишни постове........

Ех, Диана, Диана, всички имаме много за осъзнаване и за преживяване. :)

Понеже си привърженичка на "Просветелението" - Рон Смодермон, ще ти цитирам два пасажа от него:
Разсъдъкът е система от органи, включваща цялото физическо същество. Неговата цел е да оцелее и да бъде прав. Той ще направи всичко, за да я постигне. Понякога за него има нещо по-важно от оцеляването, а именно – да бъде прав.
"Ако твърдите, че Вашата позиция е истина, Вие сте в много тежко положение."
Да не забравяме, че това също е само позицията на Рон Смодермон, а не светата и непоклатима истина. :idea:

Аз лично всеки ден осъзнавам нещо ново. Или стари неща ги виждам под различен ъгъл.

Този процес няма край, според мен, поне в материалното битие.,
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Аз лично всеки ден осъзнавам нещо ново. Или стари неща ги виждам под различен ъгъл.

Този процес няма край, според мен, поне в материалното битие.,
Вярвам в това :D
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Публикувай отговор