Страх от полудяване

Интересни случаи на успешно приложена ТЕС.

ОПИТВАЙТЕ ТЕС ЗА КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ!!!
ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИМАТЕ РЕЗУЛТАТИ Е ОГРОМНА.
place
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Май 2013 08:36

Страх от полудяване

Мнение от place »

Здравейте,

един от най-силните ми страхове винаги е бил страхът от полудяване (загуба на контрол, излагане, проваляне пред себе си и другите, проваляне на живота). На този етап от живота си съм създала хубава предпоставка от композиция от страхове, които ме карат да се чувствам по-близо от преди до ужасния сценарий, който си представям. Имам куп други страхове - от нови преживявания, храни, алергии, задушаване... Предполагам, че са доста свързани. Мисля си, че ако премахна страха от полудяване, ще се освободя от много страхове. Не знам обаче как точно да го ТЕС-вам.

"Въпреки че имам страх от полудяване, аз напълно и безрезервно приемам себе си"

Изглежда като обща формулировка (когато почнах да го ТЕС-вам тази сутрин например - започвам да скачам от страха от полудяане, към загуба на контрол, към излагане, към представи, които изникват в главата ми, към конкретни ситуации, които провокират това усещане, а да не говорим, че ме е страх и да се задълбочавам и да си представям прекалено добре усещането и ситуацията, защото ме е страх, че ще ги направя по-страшни и сериозни и ще се засили страха в мен). Преди няколко дни ТЕС-вах така и вечерта страхът ме цапна с големия чук. По принцип този страх (който се активира от известно време в следствие на паник атаки и загуба на вяра в себе си и собствения ми разсъдък, последвани от усещане за това, че сякаш животът ми се е провалил и ето как мога да го проваля още - измислих си конкретни страхове - ситуации, които да активират този страх). Ситуациите, които си измислих ми е неудобно да ги назова конкретно, но са супер битови и ми се налага да се изправям пред тях всеки ден, както и такива, които засягат работата ми и пречат... Тези ситуации обаче могат да бъдат всякакви и съзнанието ми скача на различни идеи, но се опитвам да го отклонявам... Според мен коренът е страхът от полудяване, защото ситуациите, които си измислям звучат като "ами, ако... и...". След и-то следва страхът ми от полудяване - да изгубя контрол, да изпадна в ситуация, в която нямам контрол и да перколясам...

Преди няколко години изпаднах в подобна ситуация и всъщност оттам се засилиха много страхове и ограничения. ТЕС-вах си и тази сутрин тази ситуация, обаче винаги имам едно усещане, че сякаш другите знаят по-добре как да го направя, за да се получи и имам нужда от помощ, за да съм сигурна, че следвам инструкции и от мен се изисква само да ги спазя точно, за да се справя. Ситуацията конкретно не бих искала да я пиша тук, защото се притеснявам, че може някои от познатите ми, на които съм казвала за този сайт да влезнат и да прочетат, а аз искам да запазя своето пространство. Бих споделила на лично съобщение ситуацията.

Ще се радвам на съвети и предложения как да работя по проблема.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

place написа:Здравейте,

един от най-силните ми страхове винаги е бил страхът от полудяване (загуба на контрол, излагане, проваляне пред себе си и другите, проваляне на живота).
Това са различни страхове и върху всеки от тях е добре да се работи по отделно.

На първо време се концентрирай върху страха от полудяване!

ТЕСни си усещането, че другите знаят по-добре, както е описано в началото на форума, т.е. използвайки физически усещания в декларацията си. След това продължавай да ТЕСаш ситуациите като се движиш назад във времето. Т.е. търси първоначалната случка довела до страх от полудяване. Първа среща с някой луд, лудост в семейството, гледане на филм за някой луд, четене на книга за някой луд, първият път когато си усетила че полудяваш и т.н.
Чисти всяка случка за която се сетиш и като изчистиш и първата проблемът ще изчезне.
Вероятно няма да стане бързо, но с постоянство и упоритост ще успееш.
Междувременно ще станеш пример за други, които си мислят, че не могат да се справят без чужда помощ.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
place
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Май 2013 08:36

Мнение от place »

ТЕС-вах това, че другите знаят по-добре и че им се получава сякаш по-добре. Голяяяямо прозяване падна и очите ми изтекоха. Направих само един път ТЕС за това и искам да се залавям със ситуациите. По принцип чистенето на ситуации не ми е силна страна, а в случая успях да си припомня за доста луди хора, които съм срещала в детството си, обаче няма някаква история при повечето - по-скоро стоп кадър или представа най-общо, че е имало някакъв човек, който се е отличавал. Сетих се и за кадър от филм, в който сякаш героят беше луд, но пак нищо особено. Сякаш няма и някаква емоция. А ситуации, в които съм се чувствала зле - имам супер ярък спомен за първата, но сякаш и там няма емоция (май съм го и ТЕС-вала).

Как предлагаш да ТЕС-вам ситуациите при това положение?
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Здрасти place! Първо, защо бързаш да минеш по "ситуации", при положение, че не си изчистила до край
другите знаят по-добре и че им се получава сякаш по-добре
, като явно там разтоварваш успешно / " Голяяяямо прозяване падна и очите ми изтекоха"/?
После, може да изТЕСаш липсата на емоция в даден спомен, защото споменът явно е жив и нещо го държи.
Друго- със самото ТЕСане, ще ти изплуват случки, води се по тях назад във времето.
Аз бих питала, заради първия ти пост, така: Кой и кога изгуби така контрол, така се изложи, че теб и до днес те е страх, да не ти се случи същото?
:wink:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Направи си списък с всички ситуации за които се сещаш и после им направи по един ТЕС с:
Въпреки че се страхувам да не полудея и това е възможно да е свързано с ..... еди коя си ситуация...., аз ................

За всяка ситуация направи по една основна рецепта с горната декларация и виж дали няма да се появят някакви емоции някъде. Ако се появят спираш и ги чистиш.

Съветите на Алиса, също не са за пренебрегване.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Публикувай отговор