ТЕС и зависимости

Интересни случаи на успешно приложена ТЕС.

ОПИТВАЙТЕ ТЕС ЗА КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ!!!
ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИМАТЕ РЕЗУЛТАТИ Е ОГРОМНА.
kris
Участник
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Юни 2007 13:01
Местоположение: Бьлгария,Добрич

ТЕС и зависимости

Мнение от kris »

Здравейте! Искам да рабера някой прилагал ли е ТЕС за отказване от цигарите? А дали ТЕС действа и при други зависимости(храни,някои лекарства)?
имай вяра
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

В книгата май беше описано за цигарите. Иначе аз съм го пробвала за шоколад и работи, даже беше много просто (очаквах повече зор). :)
kris
Участник
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Юни 2007 13:01
Местоположение: Бьлгария,Добрич

ТЕС и цигарите

Мнение от kris »

Здравей Arethuse! Какво означава,че работи?В смисьл,че не ти се кусва вьобще шоколад ли :o ? Четох вьв форума за кафето,че се получава,би трябвало и за цигарите да се получи! Все още всичко това за ТЕС ми звучи малко нереално,фантастично,но ако не пробвам няма да разбера! :)
имай вяра
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Работи перфектно за цигари и всякакви други зависимости, лоши навици и пристрастявания.
Спира да ти се пуши, пие яде определена храна и т.н. :) Права си, ако не опиташ няма да разбереш. :)

Скоро мисля да направя семинар само за зависимости. А също обмислям и организирането на групови сеанси по ТЕС. Един ден в седмицата, вечер, около 2 часа продължителност, всеки идва с даден проблем и го ТЕСваме. Пишете ако искате да се запишете за нещо подобно и дали ви харесва идеята! Също и кой ден от седмицата е най удобен.
Засега само сондирам мнения. :)
Последно промяна от ivangp на 13 Яну 2008 10:25, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Значи това: един ден, като се прибирах от работа, не знам защо бях решила, че ще си купя шоколад (вървейки пеша минавах през един магазин на Линдт). В интерес на истината скоро не бях яла шоколад и си викам - какво пък толкова - полага ми се, един вид... но от друга страна знам, че като почна, няма спиране... или поне е трудно. И си викам - дай да ТЕСна. И започнах... за около 10 мин изобщо бях забравила за шоколада до такава степен, че дори не усетих кога подминах магазина. Оттогава не ми се е прияждал шоколад, а когато наскоро (преди около 3 месеца, де :) ) опитах от любимия ми дотогава шоколад, изобщо не ми хареса на вкус. Оттогава нямам бизнес с шоколади и не ми се ядат никакви сладки неща.
Роси
Участник
Мнения: 14
Регистриран на: 06 Май 2007 18:59
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Роси »

ivangp написа: Скоро мисля да направя семинар само за зависимости. А също обмислям и организирането на групови сеанси по ТЕС. Един ден в седмицата, вечер, около 2 часа продължителност, всеки идва с даден проблем и го ТЕСваме. Пишете ако искате да се запишете за нещо подобно и дали ви харесва идеята! Също и кой ден от седмицата е най удобен.
Засега само сондирам мнения. :)
Иване, мисля, че идеята ти е много добра :) Аз незнам точно кой ден ще ми е удобен за групов сеанс /имам дете на годинка и 5 месеца/, нека и другите да кажат, а аз ще преценя дали мога да дойда :)
krsimm
Участник
Мнения: 8
Регистриран на: 29 Май 2007 23:15

Мнение от krsimm »

Скоро мисля да направя семинар само за зависимости. А също обмислям и организирането на групови сеанси по ТЕС. Един ден в седмицата, вечер, около 2 часа продължителност, всеки идва с даден проблем и го ТЕСваме. Пишете ако искате да се запишете за нещо подобно и дали ви харесва идеята! Също и кой ден от седмицата е най удобен.
Засега само сондирам мнения
Смятам, че идеята за групови сеанси е много добра и ще има полза.За това кой ден ще е най- удобен - ще опитам да се съобразя с другите.

Аз се занимавам отскоро с ТЕС - след семинара на 03.06.2007. Имам резултати за дребни чисто физически болежки, но при емоционалните провлеми още " буксувам".
Продължавам. Упоритостта е най- важна.
Успех на всички
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Ето един прекрасен случай, илюстриращ как работи ТЕС за справяне с пристрастявания от различен вид. Описаното е забележително с това, че показва така наречените "вторични ползи" или причини за това човек да не иска да се освободи от негативните навици.
Много има да се научи от материала по-долу.
Четете го внимателно и подробно!


От Джудит Ривера Росо - ТЕС терапевт

Клиентът за който искам да разкажа е 30 годишен италианец с няколко сериозни проблема. Един от тях е силна болка в краката - резултат от катастрофа в тинейджърските му гидини при която той бил ударен от кола докато карал мотопеда си.Той оцени нивото на болката между 5-10 (по скала от 0 до 10) почти всеки ден за полседните 15 години.Имал е 3 опрерации на краката, които са били счупени на няколко места между колената и глезените и има метален пирон в един от краката си.

Осен за болката ние приложихме ТЕС за неговата тъга във връзка с "нелюбящите му родители", както и за различни проблеми в работата му. Всички горе споменати проблеми бяха бързо преодолени с ТЕС.
Нашето най-голямо предизвикателство, поне това което отне най-дълго време за преодоляване, бе неговата зависимост от тютюнопушене. Марио бе заклет пушач, но той каза че е абсолютно решен да откаже цигарите. Желанието му да пуши си оставаше на ниво 9 (по скала 0-10) дори след 2 сесии с ТЕС.

Макар че желанието му за цигари оставаше силно, аз скоро осъзнах, че това всъщност бе добре, тъй като цигарите служеха като важни "ключове" които отключваха много от другите му скрити под повърхността проблеми. Например - аз го помолих да ми разкаже за първият път когато е запалил цигара и след няклко кръга с различни подходи ние стигнахме до фразата:

"Въпреки че първият човек, който ми даде цигара бе най-добрият ми приятел и той бе убит при автомобилна катастрофа и аз чувствам сякаш той е все още край мен, когато пуша............аз осъзнавам, че най-добрите ми спомени с него са свързани с други неща които сме правили, а не с пушене..........и аз избирам да го пазя в сърцето, а не в дробовете си."

Въпреки огромното облекчение и силните емоции които бяха освободени след това приложение на ТЕС, желанието му за цигари бе все още силно, така че го попитах каква би била друга причина за това. И ние продължихме с фразата:

"Въпреки че аз пуша за да бъда приет от колегите си в работата.........аз вярвам в способностите си и мога да бъда добър работник и без да пуша."

"Въпреки че аз пуша за да имам приятели, аз избирам да имам приятели които ще живеят дълго и ще са здрави без цигари."


Попитах го за първият път когато е направил нещо което го е наранило за да има приятели. Той отговори, че това е твърде лично за да го сподели с мен. Така че реших да използвам "Техниката на краткия филм" (виж Форума- Техники) като му казах да мънка думите които не иска да каже на глас пред мен.

"Въпреки че мммммммм,мммммм, ммм аз напълно си прощавам."
(това проработи перфектно)

До тук ние бяхме работили върху цигарите като средство (вторична полза) за Марио да бъде приет от колегите си, да има приятели и да запази живи спомените от времето прекарано с най-добрият му приятел. Макар че постигнатото с ТЕС дотук освобиди много емоционален багаж , отвори много заключени врати и му даде нови хоризонти и различен поглед върху живота, желанието му да пуши все още бе доста високо. Попитах го - какво друго му дават цигарите и той отговори, че те го успокояват.
Така че започнахме да работим върху случки от живота му когато се е чувствал нервен (обратното на спокоен). След като изчистихме миналото ние се концентрирахме върху бъдещето и работихме върху случки в които той очаква да бъде нервен.
"Въпреки че ще бъда нервен следващия път когато шефа ми критикува работата ми с този ужасен израз на лицето си.........."

Това ни препрати пак към миналото, когато други хора са го критикували с подобен израз на лицето, което ни доведе до важни моменти свързани с критичния му баща.

В началото на 4-тата ни сесия желанието на Марио за цигари бе паднало до ниво 5 и той каза че изведнъж цигарите са започнали да му миришат неприятно. Много пъти по време на сесиите ни аз го карах да държи цигара в ръка или в устата си за да провокирам и усиля желанието му да запали. На края на тази сесия, той дори не искаше да доксва цигарите и дори да са близо до него.
"Колко красиво" бе не говото възклицание, когато осъзна промяната в себе си.

Аз позвъних на Марио две седмици след последната ни сесия и той ми каза че все още не пуши въпреки закачките на колегите си. Той работи като механик в автокъща. Законът задължава да се отделят зони за пушачи и непушачив столовата им, което собственикът прави, като поставя едан пластмасова завеса между масите. И така пушекът от зоната на пушачите лесно преминава в зоната на непушачите. Марио е доволен да пие кафето си и да обядва сам благодарен, щастлив и свободен от зависимостта си и болките в краката.

Той продължава да използва ТЕС самостоятелно и описва живота си като "Пълно спокойствие".

Това бе моят първи случай на работа с зависимост от цигари и доста четох по въпроса на официалния сайт на Гари Крейг. От други случаи разбрах, че много често преди човек да закопнее за цигара у него се появява някакво определено физическо чувство.
Наскоро използвах подобна техника за да идентифицирам това чувство, да го свържа с моменти от миналото на клиента ми, когато това чувство е било на лице и да използвам ТЕС за да изчистя тези моменти от негативни емоции.

Съпруг и съпруга бяха гости в моя мотел. Съпругът имаше една сесия а жена му две. И двамата намалиха цигарите , но не ги спряха напълно. За съжаление ваканцията им свърши и нямахме време за повече работа.
След 25 години пушене на поне един пакет на ден, мъжът бе удивен да изкара два дни пушейки само по половин цигара на ден. Жена му - също заклет пушач - изкара цял ден без да запали изобщо. Тя докладва, че е била приятно изненадана, да гледа как 30 човека пушат и да няма ни най-малко желание да запали. Преди ТЕС тази гледка би я довела до незабавно силно желание за цигара.


Аз насочих тази двойка към ТЕС терапевт в тяхната страна и очаквам да чуя за още по-добри резултати.

Благодаря на Гари, че е създала такова удивително средство с което наистина мога да помагам на хората.


С много любов - Джудит Ривера Росо

Бележка от Иван:
ТЕС работи. Всички зависимости обикновенно имат много страни на проблема (аспекти) и често изискват по-продължителна работа. Но упоритостта винаги се отплаща с прекрасни резултати на края.
Упорствайте!
Не се отказвайте!
Търсете емоцията/чувството което ви кара да копнеете за цигарата, алкохола, шоколада и т.н.

То/тя е едно/една или няколко от следните:

Неудовлетвореност
Липса на любов (или някаква друга липса)
Тревожност
Скука
Страх
Тъга
Вина
Гняв
Срам
Самота
Объркване
Чувство за празнота.
Чувство, че сте под чужд контрол и храната се явява вашият начин да се бунтувате срещу този контрол.
Възприемане на храната като награда.


Спомнете си кога в миналото сте изпитвали същото това чувство/емоция! С какви неудовлетворени желания и моменти е свързано то?
Изчистете всички случки за които се сетите от нежеланите емоции с ТЕС и ще видите , че зависимостите ви ще изчезнат като дим.

Помнете - Капката пробива камъка не със сила, а с упоритост.
Който не се отказва и продължава да търси, той винаги намира и побеждава.
Последно промяна от ivangp на 17 Сеп 2008 09:49, променено общо 2 пъти.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

40 годишно пристрастяване към кафе

Мнение от ivangp »

Ето един случай на пристрастяване към кафе прекратен с две сесии.

От Клаудия Чектър - КНЗ, ТЕС терапевт

Преди 9 месеца аз прекратих моята 40 годишна зависимост от кафе. Тъй като съм се опитвала да спра да пия кафе много пъти преди без да използвам ТЕС, този път исках да изчакам известно време за да се убедя, че сега наистина съм се избавила от зависимостта си към него.
И сега - 9 месеца по-късно, аз убедено мога да кажа, че съм свободна от тази зависимост и ТЕС бе това което ми помогна да я преодолея.

Пиех кафе през по-голямата част от живота си без да осъзнавам колко пристрастяващо може да е то. През последните 8 години съм се опитвала да скъсам с този навик много пъти. Не вярвам, че 1-2 чаши кафе са чак толкова лошо нещо. Но въпреки това се оказа, че аз не мога да функционирам нормално през деня без сутрешната си чаша кафе и не можех да спя нормално нощем без да изпия чаша кафе преди лягане. Ако не получех дозата си преди сън аз се събуждах посред нощ с ужасно главоболие и не можех да заспя изобщо докато не станех да си направя чаша кафе.

Ситуацията ми ставаше абсурдна. Аз работех като Консултант по Натурално Здраве, а се нуждаех от кофеинова доза за да спя през ноща. Аз знаех за много успехи с избавяне от зависимости чрез ТЕС, но част от мен се страхуваше (противеше) да я приложа. Всеки път когато се опитвах да спра кафето преди ТЕС, главоболието бе непоносимо и нищо не помагаше. А и какво, ако ТЕС не проработи за мен - мислех си аз. На всичко отгоре аз ще бъда и толкова разочарована.

Но аз вече имах организиран семинар за пристрастявания и стрес. Как можех откровено да уча другите хора да се справят с тях, ако аз самата бях пристрастена?
Така че поех дълбоко дъх и започнах да ТЕСвам:

"Въпреки че се страхувам че ТЕС няма да проработи за мен....."

"Въпреки че ще бъда толкова разочарована ако ТЕС не проработи, така че май е по-добре да не започвам изобщо.............."



Това ме накара да се почувствам по-добре, но аз се нуждаех от повече време. След няколко дни аз удобно забравих да изпия вечерната си чаша кафе. Както обикновенно се събудих в 2ч. през ноща с ужасно главоболие, така че започнах да ТЕСвам:

"Въпреки че имам това ужасно кафе-главоболие......"

Следващото което си спомням е че, се събудих от алармата на будилника. ТЕС ми бе позволила да заспя отново и да се събудя без никаква болка сутринта. В кухнята навикът ми да си варя сутрешно кафе за малко ме обсеби отново, но аз се хванах навреме и запознах да ТЕСвам:

"Въпреки че копнея за сутрешната си доза кафе........."

"Въпреки че се нуждая от кафето си сутрин..........."

"Въпреки че не мога да събудя без кафе сутрин.............."

"Въпреки че се страхувам че ще получа главоболие, ако не пия кафе сега.............."


"Въпреки че аз съм роб на кафето .............."

След няколко кръга с горните фрази аз завърших с:

"Аз избирам да приключа с тази зависимост от кафе......... Аз съм напълно будна и пълна с енергия...........Аз съм напълно спокойна по отношение на кафето."

Почувствах се страхотно след това приложение на ТЕС. През следващите 48 часа аз от време на време ТЕСвах слабо напрежение във врата, което обикновенно бе индикатор за наближаващо кафе- главоболие преди.

"Въпреки че аз аз имам напрежение във врата и знам какво означава това...................."

"Въпреки че се страхувам че главоболието идва..............."


Напрежението никога не се превърна в главоболие и освен това аз нямах никакви симптоми на детоксикация. Аз съм благодарна че, сега мога да изпия чаша кафе от време на време и че, имам свободата да избирам дали и кога.

С най-добри пожелания

Клаудия Чектър
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Да, последната статия звучи много добре. Аз много пъти съм се опитвала да отказвам кафето, но с шоколада беше по-лесно. Чувствах се много отпаднала, като не пиех кафе и макар че тесвах всичко, което се сетих, си бях все така отпаднала. Намалих значително пиенето на кафе, освен това съм много капризна по отношение на кафето - не харесвам всякакви видове и всъщност не харесвам повечето видове кафе... но все пак пия всеки ден. Не знам дали да не опитам пак (да го спра имам предвид).
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

А сети ли се да ТЕСнеш - "Въпреки че се чувствам ужасно отпаднала, ако не пия кафе.............." или Въпреки че се страхувам че ще се чувствам много отпаднала, ако не пия кафе..............." или "Въпреки че каквото и да правя и колкото и да ТЕСвам все си се чувствам ужасно отпаднала без кафе........." и т.н. вариации на тази тема?
Последно промяна от ivangp на 15 Мар 2008 08:28, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Теодора Манова
Участник
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Юли 2007 15:57

зависимости

Мнение от Теодора Манова »

За първи път се решавам да пиша директно във форума. Преди няколко месеца, мъчейки се да преодолея зависимостта си от алкохола, съвсем "случайно" попаднах на ТЕС. И понеже знам, че случайности няма, аз сезаех сериозно и упорито да прилагам тази техника. С днешна дата /работя над себе си с ТЕС от Август месец/ - смея да твърдя, че съм преодоляла не само зависимостта си от алкохола, но и много от причините, които са ме направили слаба и са ме накарали да изпитвам точно тази потребност - да пия. Първото нещо, което ме накара да повярвам в ТЕС, е че още в първите дни усетих: сетивата ми се отварят. Всичко започна да изглежда някак по-красиво, но и разбрах, че нещата и понятията, с които съм "на нож" бяха станали по-болезнени. В съзнанието ми изплуваха стари неизчистени проблеми, обиди, неуспехи... Тогава си направих списък с всичко, което ме е наранило от детството - чак до сега. В началото, когато започнах да прилагам ТЕС по този списък настъпи емоционален срив. Но аз не се отказах. След двуседмично прекъсване продължих. Сега зная, че ме чака още много работа върху себе си, но се радвам, че започнах и имам надеждата, виждам смисъла да продължа. Почти всеки ден прилагам ТЕС и вярвам тази система.
Дени
Участник
Мнения: 50
Регистриран на: 05 Сеп 2006 08:35
Местоположение: София

Мнение от Дени »

Браво,чудесно е ,че си се отървала :D
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Радвам се за теб Теодора и браво че не си се отказала, защото ТЕС не работи само когато се откажеш от нея.
Продължавай в същия дух и пиши за нови успехи!
Хората посещаващи този форум имат нуждая от насърчение и истории като твоята.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

ivangp написа:А сети ли се да ТЕСнеш - "Въпреки че се чувствам ужасно отпаднала ако не пия кафе.............." или Въпреки че се страхувам че ще се чувствам много отпаднала, ако не пия кафе..............." или "Въпреки че каквото и да правя и колкото и да ТЕСвам все си се чувствам ужасно отпаднала без кафе........." и т.н. вариации на тази тема?
Ами да ти кажа Иване, сетих се. Обаче като се замисля, тогава състоянието ми беше едно такова... не съм убедена (сега), че липсата на кафе беше единствената причина за отпадналостта. Но си спомням един ден много ясно, как буквално паднах на земята следобяда и понеже бях прочела всички статии, които третират проблема, въртях и суках всякакви варианти... ама не си спомням живнах ли или не. После бях спряла кафето за известно време наистина. После започнах да пия кафе като излизам само. После започнах да пия пак вкъщи, но не в тези колосални количества. Пия едно сутрин и едно вечер, но точно както жената в статията - вечер ако не си изпия кафето и се сдухвам. Както някои пият алкохол за отпускане, аз така пия кафе. Но какво пък, нищо не пречи пак да пробвам да спра, като Марк Твен цигарите, хи-хи. :)

Теодора, моите искрени възхищения за постиженията ти :!:
Публикувай отговор