Преяждане

Интересни случаи на успешно приложена ТЕС.

ОПИТВАЙТЕ ТЕС ЗА КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ!!!
ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИМАТЕ РЕЗУЛТАТИ Е ОГРОМНА.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Преяждане

Мнение от ivangp »

От д-р. Карол Соломон

Карла бе моя клиентка която с години се опитваше да спре да се тъпче с храна за да отслабне, но без никакъв успех. Аз открих, че едновремено Карла искаше да отслабне и виждаше слабите хора като уязвими, незащитени и податливи на тормоз. По някаква причина тя си бе въобразила, че ако отслабне „ще я издухва вятъра”. Тя смяташе, че убежденията й относно слабите хора са неоправдани и плиткоумни, но се оказа че нещата са доста дълбоки – няколко основни емоционални проблема от миналото й бяха разкрити в нашите сесии.

Използвахме фрази като:

Въпреки че, азмисля че тънките хора са емоционално и физически слаби(немощни) и аз не искам да съм като тях.......

Въпреки че се страхувам че ще ме отвее вятъра ако не ям достатъчно.....

Въпреки че аз вярвам че слабичките хора са уязвими и незащитени...…

Въпреки че аз не съм сигурна какво означава това и дори как, кога и защо съм го повярвала...........чувствам се застрашена........сякаш аз може да спра да съществувам ако не ям достатъчно..........


Напомнящи фрази:

Тънките хора са слаби
Тънките хора са уязвими
Тънките хора са незащитени
Те не могат да се предпазят сами
Не искам да съм като тях
Може да ме издуха вятъра
Не е безопасно да се отслабва
Не знам какво означава всичко това , но ми напомня за страшни случки от миналото ми............сякаш съществуването ми бе застрашено.

По време на приложението на ТЕС Карла направи няколко важни асоциации. Като дете родителите й я бяха карали да яде по 3 пъти на ден „за да не отслабне твърде много”, но й бяха забранили да яде нездравословни храни.
Това я бе накарало да се чувства лишена от удоволствия и затова тя често се натъпквала тайно със забранени храни и след това покорно си изяждала сервираното ядене , за да не заподозрат родителите й за нейните прегрешения. Тя жадувала за това от което била ограничена и лишена. Като пораснала Карла продължила да следва същата схема на хранене. Тя не можела да се ограничи с 3 хранения на ден без да се почувства лишеан и ощетена.

Като дете Карла била често бита от баща си. Тя чакала с нетърпение да порастне за да се отдели от семейството си и да може да прави каквото си поиска. И сега като зряла жена тя изпълнявала даденото си като дете обещание и не можела да ограничи избора си на храна. Тя също така мразела да и казват какво да прави. (в нея все още живееше едно малко 5 годишно момиченце, което държеше на своето, отказваше всякакъв компромис и я спъваше в усилията й за промяна.)

Продължихме с:

Въпреки че аз съм чакала цял живот да свърши детството ми за да мога да ям, да имам и да правя каквото си поискам...........
Въпреки че аз МРАЗЯ някой да ми казва какво да правя.....никоя диета не може да ми казва какво да правя.....................
Въпреки че не обичам да чакам..........искам да имам всичко веднага............и се страхувам че няма да е достатъчно.................
Въпреки че аз отказвам да живея „в ограничения и лишения”, макар че това ми струва твърде много..........


Напомнящи фрази:

Не обичам да чакам
Трябва да иама всичко сега и веднага
Може да не оцелея до края на деня
Няма да е достатъчно
Отказвам да се лишавам и ограничавам, ЩЕ ИМАМ това което искам
Никой няма да ми казва какво да правя
Няма пък, не можеш да ме накараш (гласът на 5 годишното момиченце)


Тук Карла започна да разказва за побоя който й бе наннасян като дете. Като много други жертви на тормоз и побой, тя се дисоциирала по време на събитието. „Аз можех да отделя главата от тялото си. Аз можех да напусна тялото си и да бъда абсолютно неподвижна.” - разказва тя.

Карла знаела, че „да останеш неподвижна” е ключът за оцеляването. Въпреки болката, да бяга или да се съпротивлява би означавало да влоши нещата. Тя си измислила стратегия при която тя си представяла , че цялото й тегло слиза в краката и й пречи да се движи. До ри си представяла, че носи оловни ботуши с които не може дори да помръдне.
Тя също вярвала, че ако запази предпазен слой от мазнини по тялото си, по малко ще я боли когато я бият. Като възрастан жена тя продължила да вярва, че този слой мазнини я предпазва от несгодите в живота. За нея да го загуби означавало излагане на опасност, загуба на сигурност и дори евентуална смърт. Той я карал да се чувства защитена.

Следващите фрази бяха:

Въпреки че си слагах оловни ботуши за да се предпазя и стоях неподвижно и просто поемах всичко, аз сега избирам да осъзная, че вече мога да бъда свободна и че е безопасно да отслабна.

Въпреки че това тегло ме задържаше на място и това ми служеше в миналото, аз напълно и безрезервно приемам себе си и това което трябваше да правя.

Въпреки че се страхувам да отлсабна и да загубя предпазния си щит (слоя излишни мазнини), аз обичам и приемам себе си въпреки всичко.

Въпреки че се страхувам да бъда като тези слабички хора, аз избирам да знам, че мога да отлсабна и пак да съм в безопасност.


Напомнящи фрази:

Слагах си оловни ботуши
Зада не ме отнесе течението
Аз бях само едно дете
Но бях достатъчно умна да знам какво трябва да направя
За да не стане по-лошо
Исках да избягам
Бях ужасена
Но знаех че това само ще влоши нещата
Така че се накарах да „поема всичко”
Аз бях силна
Знаех какво трябва да направя и го направихt
Това бе една ужасна ситуация
Теглото ми бе моето оръжие и сила
Но аз нямам нужда от него повече
Аз съм в безопастност
Аз съм силна
Няма нужда да чакам повече и няма нужда да тежа
(Бележка от Иван: Това е игра на думи – "тежа" и "чакам" на английски звучат еднакво, но се пишат различно. Често използвам метод в терапията, когато думите имат двойно значение или думи с различно значение звучат подобно. Тъй като на подсъзнателно ниво значението на дадена дума може да бъде записано по различен начин и асоциирано двойнствено. Като „слаб” например. Означава слаб (тънък) и слаб (немощен, неспособен) Често когато човек иска да отлсабне на подсъзнателно ниво се създава конфликт, тъй като отслабването освен като загуба на тегло се асоциира и като загуба на сила. И ако първото е желателно, то второто не е. Това често саботира успеха и опитите за прилагане на диети, фитнес програми и т.н. се оказват безуспешни.)
Избирам да се освободя от излишното тегло и предпазен слой.
Вече нямам нужда от тях
Мога да съм ОК и без тях
В безопасност съм
Преживях толкова много като дете и се възхищавам на себе си за това което понесох.
Това бе тога... сега е друго.
Мога да сваля оловните ботуши
Мога да бъда силна и тънка.
Това няма нищо общо с храната.


Карла изпита огромно облекчение след като направи тези връзки. Нейното преяждане бе намалено драстично и сега тя може да яде здравословно 3 пъти на ден без да се чувства ощетена.
Аз имах 12 сесии с Карла. Тя бе удивена от напредъка си с ТЕС в сравнение с традиционната психотерапия. Нейният въпрос към мен в края на нашата работа бе- „Как е възможно да постигна повече с теб за 12 сесии, отколкото със стотици часове и хиляди долари хвърлени на вятъра в традиционна терапия?”

Такава е силата на ТЕС!

С любов,
Карол Соломон

Бележка от Иван: Имате ли дългогодишни или хронични проблеми -търсете неизчистените емоции от миналото които ги пораждат и саботират успеха ви! А след като ги намерите изчистете ги с ТЕС!
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Още една полезна статия.

Между другото, аз скоро също се замислих, че да си "слаб" не е хубаво, защото всъщност означава да не си силен :)

Докато ако си "тежък" можеш да си силен или дебел (...), които са с различно значение, то "слаб" е кофти дума...
Публикувай отговор