Кариеси

Интересни случаи на успешно приложена ТЕС.

ОПИТВАЙТЕ ТЕС ЗА КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ!!!
ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИМАТЕ РЕЗУЛТАТИ Е ОГРОМНА.
Публикувай отговор
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Зъбите на дъщеря ми прогресивно се влошават, въпреки всичките ни усилия да я храним правилно, т.е. с цели храни без боклуците на хранително-вкусовата промишленост. Вчера жена ми ми се обади (в командировка съм) отчаяна за да ми съобщи, че са били на зъболекар и положението е отчайващо. Искали да правят пломби на дъщеря ни, включително и умъртвяване на корени на зъби и т.н.
Аз съм категорично против последното и се радвам, че детето се е тръшнало и не е позволило да й бърникат из устата с разни дрелки.

Та веднага седнах и се поразтърсих из нета. Купих си книгата на един пич, който казва, че е излекувал собствените си зъби и тези на 2 годишната си дъщеря с промяна в храненето.
Тази промяна хич не е лесна за съвремения ни начин на живот, но като опре ножа до кокала, в случая дрелката до корена на зъба, промяната изведнъж започва да изглежда доста по-желана, приемлива и възможна.

Ето каква е тя накратко:

1. Премахване на всякакви зърнени, бобови храни и ядки.
Съдържат Фитинова киселина, която пречи на усвояването на калций и фосфор - основните минерали, от които са изградени зъбите и костите ни.

2. Премахване на всякакви захарни изделия включително мед и картофи
Повишената кръвна захар се неутрализира чрез използване на калций и фосфор.
Ограничаване на плодовете до един на ден и то само несладки плодове, като зелени ябълки, круши, киви.

3. Всеки ден да се яде рибено масло ( най-добре ферментирало) и чисто масло от крави, които са пасли трева. Това са най-богатите източници на витамин Д, и есенциални мастни киселини.
Не знам дали могат да се намерят в България. Мисля да ги поръчам от чужбина на първо време. На пролет ще търся и от село, ако може да се организира доставка.

4. Всеки ден да се ядат зеленчуци, месо, риба, морски дарове, яйца, млечни произведения непастьоризирани.

5. Да се дава бульон от дълго варени (няколко часа на тих огън) агнешки кости и костен мозък всеки ден, най-добре с варени и/или пасирани зеленчуци.

6. Поне 3 пъти седмично ядене на агнешки органи като черен дроб ( най-добър източник на вит. А, бъбреци и т.н.)
Агнето е единственото животно, за което подозирам, че е основно хранено с трева. Не съм сигурен и ще проверя.

7. Ежедневно изплакване на устата с ММС или кислородна вода 3% разтвор (няколко капки в чаша вода, жабурене и плюене)


Досега дъщеря ми е яла привидно здравословно, т.е. цели храни, но всеки ден е яла пастьоризирани млечни храни, много зърнени култури, много сладки плодове, ядки и много мед. Ядеше много малко месо, не обича рибено масло и риба, както и ММС.
Т.е. яла е привидно здравословно, но фактически абсолютно обратно на гореописаното.

Преходът ще е труден, но някак ще се справим.
Надявам се глада да я принуди да яде каквото трябва, а не каквото е свикнала.
Т.е. смятам да й каже, че това има за ядене и ако не иска да яде това, то друго няма да има.
Според автора на книгата, влечението към сладкото се губи след около седмица хранене по гореописания начин.
Според автора тази програма води до спиране на кариесите, заздравяване на зъбите и т.н., но не и до пълно запълване на дупките от кариесите. Според мен последното е възможно чрез визуализации.
Чел съм за няколко човека, на които дори са им изкарали нови зъби с визуализации.
Ще пробваме и ще видим.
При дъщеря ми те няма да са възможни(много е малка за да ги прави сама) а и нужни, тъй като на нея ще й растат нови зъби така или иначе. Тя сега е на 4г.
Но аз мисля да пробвам за моите зъби с пломби.

Ще видим какво ще стане.
Ще ви държа в течение.
Ако някой знае откъде може да се купи ферментирало рибено масло в България, както и чисто масло от крави пасли само трева, да пише!
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

За източник на въглехидрати може да се използват тиква и сладки картофи.

Ето как се прави бульон от кости. Източник на калциий и фосфор.

Взимат се кости от животно или рибешки кости, добре е да се сложи и главата на рибата (Избягвайте сладководни риби, като шаран, пъстърва и сьомга, те се отглеждат във ферми и са пълни с боклуци. Окенаските риби са най-добри за ядене.) слагат се в тенджера и се заливат с вода. Добавят се няколко лъжици оцет и се оставят да престоят 2 часа (това извлича калция от костите). След това се поставят на котлон докато заврят, намалява се огъня и се оставя да къкри бульона едва-едва минимум 6 часа, максимум 48 часа (за по-дебели кости повече време). Ако изплува пяна, се обира с лъжица.
След като се свали от огъня костният мозък се вади и изяжда, костите се изхвърлят и бульона се пие или прибавя към супи.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Мерси за инфото.
За чисто масло зная от къде - http://www.farmelata.com/
Познавам ги, ходила съм във фермата. Кравите наистина се отглеждат както трябва, т.е. разхождат се и пасат жива трева.
Всяка седмица минават през София и доставят поръчки. Мога да ви поръчам.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Благодаря!
По-скоро ще си поръчам по куриер, иначе пак трябва да ми се праща от София с куриер.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Иване, това ми е малко :roll:
първо- този, дето е измислил тези правила и дъщеря му са "една кръв" и евентуално с еднакви физически и/или психически проблеми, водещи да кариеси, които едва ли са точно, като тези на дъщеря ти и/или теб/майка и.
Второ
Надявам се глада да я принуди да яде каквото трябва,
не е ли допълнителен стрес подстрекаващ "болни зъби"?
3.
Премахване на всякакви захарни изделия включително мед и картофи
и
За източник на въглехидрати може да се използват тиква и сладки картофи.
4. Мъж ми е зъболекар и казва, че: " На такова малко дете/ 4г./ с млечни зъби, не се пипат нервите в корените, а само в камерите на зъбите, за да остане млечният зъб, да пази място на постоянния, който е разположен под него! Обаче, ако не се отстрани възпален нерв на млечен зъб, е възможно инфекцията да засегне растежния орган на постоянния зъб под него." Той казва още, че: "Плаката е основен фактор, за "болни зъби" и, че правилното четкане е много важно, освен приема на сурови качествени храни, за да я няма тази плака. Четката за зъби замества триенето на естествената храна със зъбите и венците и за това техниката на миене е решаваща, за да са здрави те." Ако искаш още пояснения ще ти го дам за личен разговор. Казва" да не се отчайвате, защото това са само млечни зъби, които се сменят с постоянните зъби, които обикновено са по-здрави, а тогава детето вече ще е по- голямо и ще умее добре само да си почиства зъбите."
Последно промяна от Alisa на 24 Ное 2012 22:15, променено общо 1 път.
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
paraboloid
Напреднал
Мнения: 362
Регистриран на: 24 Авг 2011 17:18

Мнение от paraboloid »

И моят син имаше подобни проблеми с млечните зъби. Оказа се, че основно са станали от яденето на много мед, за което аз съжалявам защото слушах бабите за това да му давам всеки ден доста мед. Наложи се дори вадене на зъби с циментиране на основите им, за да пазят място на постоянните. За съжаление и постоянните не са много наред.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Аз, жена ми и дъщеря ми сме една кръв и една и съща кръвна група.

Психическите проблеми сега няма да ги коментирам. Те са фактор, който на този етап не съм намерил начин да реша. Коренят се в майката, а тя си има свое мнение по въпроса, в което аз не виждам никаква логика, но нищо не мога да направя. Опитвал сем нееднократно.

Глада води до лечение на много неща.

извинявай, но не искам да слушам какво ми казва зъболекар, освен ако не е спец в алтернативно лечение на зъби. Всичко що включва дрелки и т.н. не искам да го чувам.
Защо тези съболекари не измислят начин да лекуват възпаления нерв, а не да го отстраняват. Принципно не уважам медицински лица отдстраняващи каквото и да е от организма ми.

Проблемът не е само в развалените зъби, т.е. в кариесите, а в това, че зъбите почват да я болят.

Този начин на хранене е здравословен по много причини и би бил полезен не само за зъбите, а и за цялото тяло, психика и настроение, според мен.

На дъщеря ми са й четкани зъбите лсед всяко хранене.
на мен преди време ми казаха, че на зъбите ми им се смъква емайла от твърде много, силно и често четкане.
Бабуте ни не са си четкали зъбите и пак са им били по-здрави.
Животните не си четкат зъбите и пак са им по-здрави.
Зъболекарската, както и лекарската логика ме убива, горо долу толкова колкото и тази на жена ми.

Така, че засега това съм измислил да променя.
Дали е правилно ще покаже само бъдещето, ако го внедря.
Защото срещам отново абсолютно нелогичен отпор, отново от майчина страна, базиран на мнението на познай кой - някакъв зъболекар.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Малее, какво изригна?! Прочети пак казаното, ама като се успокоиш, моля!
И друг аспект- Ти пробвал ли си да ТЕСаш, че си привлякъл точно такава/ тази жена, с такъв подход и мислене? Защото
/примерно/ имаш нужда от нещо което непрекъснато да поражда твоя реакция като: ядосване, нервене, блъскане, тряскане...? Т.е. търсиш поводи с живота си, за да можеш да беснееш, вкл.по определен начин, понеже това задоволява някаква твоя необходимост?
П.С. Ще се върна и ще подчертая намеците в текста!
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Мале, какво изригна!
Къде видя блъскане, тряскане и т.н.

Естествено че съм си привлякъл тази жена по всякакви причини.

Да не отклоняваме темата от зъбите.
Готов съм да изслушам всеки, който е излекувал зъби.
Но не и такъв, който се нарича зъбо-лек-ар, но всъщност не лекува, а дупчи, умъртвява и вади зъби.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Иване, ако ти отговоря на това, съвсем ще сме извън темата "кариеси" и ще вляза още повече в темата "Иван и ..."!!!
Надявам се останалите, да разбират какво съм се опитала да направя, давайки цитати от зъболекар, искрено загрижен за доброто на Пациента!
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Това, че някой е искрено загрижен не означава, че прави най-доброто. Всеки прави толкова колкото може и знае в момента.
Но всеки който е искрено загрижен, според мен, би трябвало да не спира да се образова, т.е. да разширява информацията и способностите си.

Ето ти един линк към друга тема, в която се дискутира излекуване на зъби с хранене, без загрижени зъболекари, пилене, умъртвяване и дори миене на зъбите.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=434069.105

Ако я чете някой загрижен зъболекар, дано хване нещо от нея.
За съжаление, ако загриженият зъболекар признае написаното за вярно, той би трябвало да си скъса дипломата и да остане без практика и прехрана.
А тази промяна мнооооого трудно се сдъвква и преглъща с пълни с пломби, па макар и мити по три пъти на ден зъби с паста - Последен писък на Дентологията - и четка - Без мен не си мисли, че нещо миеш - и двете горещо препоръчвани от всички зъболекари по света, както и всички световни зъболекарски асоциации, корпорации и конгломерати. Или поне така твърдят рекламите. :roll:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Иване, явно си много напушен и "срещу"! Бълвай, щом ти помага...и се опитай да практикуваш съветите си, може да ти е от полза и на теб!
:wink:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Алиса, да ти кажа, на мен ми е странно, че ти си в тази позиция, която пишеш. Мисля, че за теб и мен и други тук е толкова ясно това, което е написал Иван в тази тема, че няма изобщо какво да го обсъждаме. Нещата са отвътре и всички външни намеси са някакви съвременни илюзии. Кръпки, замазваници и т.н., но не и същински промени. Освен ако същинската промяна, която все пак си е отвътре, не настъпи спонтанно с външната намеса.
Миенето на зъби, пастите, четките, инструмените и всякакви такива неща са външни. Толкова смятам, че трябва да сме на едно мнение за тези неща, че ми е тъпо да го пиша.

Имам познат, който има прилично развалени зъби. След като преди няколко години изтърпя невъзможни болки, сега един от зъбите се възстановява. Мисля, че отдолу израства нов зъб. Вижда се здравата тъкан, която се подава отдолу, отгоре има още някаква част от стария зъб. Тоест, още не е ясно точно какво става, но си личи, че е на добре.
Човекът не посещава конвенционални здравни заведения. Има сериозна духовна практика.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

mayadob
Алиса, да ти кажа, на мен ми е странно, че ти си в тази позиция, която пишеш. Мисля, че за теб и мен и други тук е толкова ясно това, което е написал Иван в тази тема, че няма изобщо какво да го обсъждаме. Нещата са отвътре и всички външни намеси са някакви съвременни илюзии. Кръпки, замазваници и т.н., но не и същински промени. Освен ако същинската промяна, която все пак си е отвътре, не настъпи спонтанно с външната намеса.
Миенето на зъби, пастите, четките, инструмените и всякакви такива неща са външни. Толкова смятам, че трябва да сме на едно мнение за тези неща, че ми е тъпо да го пиша.
Тъкмо заради това е тъпо, че Иван не стъпва на това уж извесно ни единомислие и от там нататък да говорим, а се връща на а-бе-то. Зъболекарите и лекарите са в една и съща позиция на полезност, когато е неизбежна външната намеса. Това не ги прави напълно излишни нали?! При явния намек и пояснение, че ако няма друг вариант, се прави външна намеса, да ми скачат войнствено, е не само недоглеждане, но и агресия, която просто търси пореден повод, за да се прояви. При положение, че ясно е написано, че основното по важност е правилното хранене с правилната храна, че ако този фактор не е на лице, се прилага поне ПРАВИЛНО хигиенизиране, за отстраняване на плаката, като евентуален фактор- следствие, на мен да ми правят неуместни забележки, също е прибързана реакция. При ясно написаното- правилно миене на зъби, а не миене след всяко хранене пак да ми се скача с общо и шаблонно възражение, също е реакция без избор. За това не исках, да навлизам в дискусия с Иван- виждам, че нещо е "реактивен". Иван да слага под общ знаменател някого, само защото е зъболекар, без да се е опитал да осмисли написаното е супер неуместно и не съответства на заявяваното знание и умение в областта. И пак казвам, учудена съм, че просто се оставя, да реагира без да спре и прочете. Реакцията на зъболекаря ми, беше спонтанно учудване на това, че друг зъболекар е поискал да вади нерв на млечен зъб и поиска, да обясни колко е излишно и неправилно това освен, ако не е крайно наложително.
Какво още коментираме?! Толкова ли не е ясно, че да трябва да си преобяснявам поста?! А беее... аз ще се хвана ли със случаен зъболекар, а?! :wink: :lol:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Три неща с които не съм съгласен и поради които отказах да се консултирам с неслучайният ти мъж зъболекар и които бяха написани имено от теб, поради което и имено на теб ти писах каквото писах.
1
Alisa написа: не се пипат нервите в корените[/color], а само в камерите на зъбите, за да остане млечният зъб, да пази място на постоянния, който е разположен под него!
Това предполага пилене на зъба, т.е. нарушаване на целостта му, което смятам, че може да се избегне.
( Обаче, ако не се отстрани възпален нерв на млечен зъб, е възможно инфекцията да засегне растежния орган на постоянния зъб под него."
Това, както и горното предполагат умъртвяване на нерв. Частично или не, смятам, че може да се избегне и не е толкова отчайващо необходимо, както твърдят хората наричащи се зъбо-лек-ари.
Той казва още, че: "Плаката е основен фактор, за "болни зъби" и,

Тук вече точно ти би трябвало да се спукаш от смях или да изригнеш.

Аз естествено съм на друго мнение. Не смятам, че плака или бактерии са причина за болните зъби, а непълноценно хранене и негативни емоции.

че правилното четкане е много важно, освен приема на сурови качествени храни, за да я няма тази плака. Четката за зъби замества триенето на естествената храна със зъбите и венците и за това техниката на миене е решаваща, за да са здрави те."
Още глупости на търкалета. Надявам се мъжа ти да намери сили да ме извини за израза.
Миенето на зъби не е нужно и дори е вредно в някои случаи. Познавам лично хора, които не са си мили зъбите до 18 годишна възраст и са нямали нито един кариес. След като започват да ги мият, започват и проблемите им със зъбите. Животните, както казах не си мият зъбите. Пра-дедите ни не са ги мили също.

Искам да подчертая, че нищо в постовете ми не бе насочено срещу теб, дори и не конкретно срещу мъжа ти, а само срещу зъболекрското съсловие и това, което ги учат за да им дадат дипломи.

Този който изригна бе ти и то защото отново прие нещата лично. Почувства се нападната, отхвърлена или нещо от сорта.
Ако искаш, помисли върху това!

Между другото жена ми започна да вдява в моята посока след доста изригване разбира се и след като поговори с друг зъболекар, който обаче потвърди отчасти това, което аз твърдя и който, забележи, е за рядкото миене на зъбите. Макар, че и той е за умъртвяване на нерви, но поне не я притиска с ужасяващи картини на загниващи челюсти и беззъба уста на детето й.

Днес за "ужас и потрес" на майка си и под мой натиск, детето изяде 4 кюфтета и две яйца с малко зеленчуци и само една филия пълнозърнест хляб без мая, с малко домашна лютеница и цял ден бе в прекрасно настроение - песни, смях и игри.
До днес диетата й се сътоеше основно от зърнени храни, много мед и плодове, малко ядки и рядко месо или млечни продукти и бе постоянно оплакваща се и мрънкава. Със събуждането почваше да се жалва и да настоява за разни неща, които ако не бяха изпълнени се стигаше до рев, крясъци и още повече мрънкане.

Ще ви държа в течение на прогреса й или регреса й.
Поне започнахме някакво движение в посока, която смятам за правилна. Дали е правилна ще покаже само бъдещето.

Освен това майка й започна и да я наказва, макар и все още с неохота. За което аз също отдавна настоявах.
Преди се опитваше да я убеждава с думи да свърши това или онова, но без особен успех.
Всъщност резултатите от този подход бяха плачевни в буквален и преносен смисъл.

И също така се съгласи на невъобразимата преди ерес, да й мие зъбите само веднъж на ден. :roll: :wink:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Публикувай отговор