ТЕС и заекването

Интересни случаи на успешно приложена ТЕС.

ОПИТВАЙТЕ ТЕС ЗА КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ!!!
ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИМАТЕ РЕЗУЛТАТИ Е ОГРОМНА.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

mayadob написа:Сега говори гладко, така ли?
Не говори съвсем гладко, но се оказа че това не е заекване а просто не може да се изкаже понякога.

Т.е не казва:

...... т т т т т т т... такова /което е заекване и не може да премине към края на думата/, дори и при подсещане

а казва:

...... та та та .... такова /което не е заекване, защото кагато казва "та" той не се сеща за думата и ако аз го подсетя той направо я казва без да се запъва/

Та това било израстване на речта и нормално за възрастта му.
Здравето е лична висота.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Можеш да му правиш ТЕС и за по-бързо израстване на речта.
Въпреки че не мога да се сетя за думата............. и т.н. :idea:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
teckton1k
Участник
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Апр 2010 20:48

Здравейте

Мнение от teckton1k »

Казвам се Йордан от София на 12 години съм ( сега юни ще ставам на 13 ) . Заеквам от 5/6 годишен и ми е много неприятно . Ходил съм на логопед 3/4 години и имаше голяма файда . След като прочетох по-надолу в коментарите изразите като : "Страх ме е да говоря" , "Като говоря сам не заеквам , а като говоря с друг се излагам" се шашнах , защото и при мене е точно същото . Трудно ми е да разговарям с хора и затова избягвам да говоря много много . В училище знам много неща , но не ги казвам поради факта , че ме е срам ако заекна . Като малък ми се смееха и седях в нас и просто плачех . Но вече свикнах и не обръщам внимание ! А и си имам много добри приятели , които напълно ме разбират . Най-много ме е яд , че като си говоря сам в нас не заеквам , а после като говоря с някой се панирам и настъпва огромна каша . Според мене всичко идва от притеснението , а не съм срамежливо момче . Вече съм в побертета и ми е много гадно . За мене това е като ад , макар и да не знам какво е там . Просто е ужасно . Искам някой ден всичко просто да свърши и да говоря нормално . Футболист съм и това ми е мечтата . Смея да твърдя , че сега вървя доста уверено . Но пак това заекване ми пречи . Трудно ми е да разговарям с треньора , с съотборниците ( само с някой ) . Но въпреки всичко знам , че някой ден ще успея ! Знам, че някой ден всичко ще се нареди както трябва . Аз заеквам на периоди и на букви ако може така да се изразя . Тоест един месец ( горе/долу ) заеквам на буквата "с" ( искам да кажа , че ми е трудно да изговарям думи с тази буква ) . Кръв ми капе от сърцето като разговарям с някой и започна да заеквам , направо имам чувството , че ще потъна в дън земя от срам . Ще съм ви безкрайно благодарен ако ми помогнете . Благодаря предварително .
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Задравей Тектон1к!
Според мен си попаднал на правилното място. Проблемът ти е лесен за решаване. Просто премахни с ТЕС всички тези негативни чувства, които съпътстват заекването ти. а имено, срам, страх, притеснение и т.н.
Като ги махнеш ще си говориш гладко с другите, както сам в къщи. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
teckton1k
Участник
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Апр 2010 20:48

Мнение от teckton1k »

Иване благодаря за съвета , но да си призная даже не знам какво е ТЕС . Искам да кажа , че написах просто в гугъла "как да спра да заеквам" и ми излезна този сайт . После разгледах няколко статий и видях неща от сорта : "ТЕС" , "НФ" , "ПО" които даже и не знам какво означават . Видях също , че в повечето статий се пише за някакви настройки и т.н. Ако има статия за ТЕС ( тоест да пише какво означават всичи тези работи , ми я дай , за да разбера ) . Иначе до колкото мисля искаше да кажеш да стана по-уверен и да махна чувствата ( страх , притеснение и другите ) нали така ?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Инвестирай 7лв в собственото си здраве и си купи книгата ми Техника за Емоционална свобода. Има я в големите вериги книжарници. Там ще разбереш какво е ТЕС, как се прилага и за какво говоря.
Последно промяна от ivangp на 22 Авг 2010 09:45, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
petkovaveselina
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Авг 2010 00:31

Мнение от petkovaveselina »

Здравейте!Искам да пиша за проблема си и да помоля за съвет!Синът ми е на 5 години и заеква!Проблемът започна от преди 1 година,но тогава си мислех,че твърде малък и речта му още не е добре оформена!Но постепенно започна да се засилва и осъзнах че трябва да го заведа на логопед!Заведох го,но на него не му хареса и се наложи да го сменя!Сега ходи при друг логопед,в група е,но като че ли започна да заеква повече,вече незнам какво да предприема!Казах на логопедката,но тя ми каза,че докато изпълнявали упражненията,той не заеквал и бил много изпълнителен,но аз виждам че сега направо се "мъчи" като говори! А аз се мъча два пъти повече!Моля ви посъветвайте ме какво да направя!
petkovaveselina
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Авг 2010 00:31

Мнение от petkovaveselina »

Искам да кажа че и моят син започна с ттт и такова и ааа преди да каже изречението,но сега е по-зле!И това се получи след като тръгна на градина! Искам да кажа на тази майка,да поговори с учителките, да им каже да изслушват детето и когато говори,защото при моето дете,точно от там се появи проблемът със заекването и сега е кошмар!А логопедите ми казват че неговото било в лека форма и тем подобни глупусти,но аз си познавам най-добре детето и знам че проблемът е изключително сериозен!Незнам обаче как да се справя с него!Чета му бавно,говоря му бавно,гледам почти да не му се карам и да не го стресирам и незнам още какво,но като че ли още повече започва да заеква!Чуствам се безсилна и това ме плаши и ме влудява!Какво трябва да направя!Ако някой има същия проблем,моля да пише и да сподели своя опит!Днес ме пита:Мамо,ти защо не заекваш?" Какво трябва аз да му отговоря!Сърцето ме боли като го слушам как говори!А говореше толкова гладко,допреди да тръгне на градина!
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Тесай първо за себе си тези неща:
"Въпреки, че се чуствам безсилна и това ме плаши и ме влудява..."
"Въпреки, че ме боли сърцето като го слушам как говори..."
После ще гледаш по-трезво на проблема и по-лесно ще намериш правилните ходове.
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Според мен Мая е много права! ТЕС-ни първо себе си! :!:
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Освен това. Той ти е дал прекрасен повод да го запознаеш с ТЕС. Кажи му че не заекваш защото използваш една специална техника, която премахва притесненията и после му покажи ТЕС като работите за някакво негативно чувство, което изпитва. Кажи му за точките, че това са магически бутончета, които, ако потупва когато не се чувства добре, ще го накарат да се чувства по-добре.
И това е.
След това го окуражавай и му напомняй всеки ден да прави ТЕС за нещо, което го притеснява или което води до негативно поведение от негова страна.
ТЕСай и себе си.

С него не адресирай конкретно заекването, а просто всички негативни емоции, които се появяват през деня.
Последно промяна от ivangp на 23 Авг 2010 17:55, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Василена, има един много добър подход при деца. Взимаш една плюшена играчка и казваш на детето, че тя има същия проблем като детето. И започвате да я потупвате по точките. Първо ти, после то.

Алиса, има няколко теми, в които си разказваме за децата. Може да си преместиш историята там. Много хубаво си постъпила с детето :)
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
toni
Участник
Мнения: 47
Регистриран на: 20 Май 2011 11:58

Мнение от toni »

Здравейте,
когото бях на 4-5 г се изплаших от черна котка.Запачнах да заеквам.За да го прикрия често спирах разговор и си поемах дъх.Откакто се запознах с ТЕС започнах да чистя случки от миналото-естествено чистих и ужасния уплах от котката.Днес ми направи впечатлени,че скоро не съм заеквала.А котките все още сами неприятни същества.
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

А след като има ТЕС,за какво котките още са ти неприятни? :roll:
Публикувай отговор