Размисли за Хипнозата, Сугестията и дуги такива

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

А какво се има предвид когато казваме умен мъж или умна жена?След тези сложни и завъртяни обяснения според вас какво е умът,може би ще ми е интересно да прочета отговора и на този въпрос? :roll:
Някои успяват,защото такава е съдбата им.Повечето успяват,защото такова е решението им.
Анатол Франс
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

А какво се има предвид когато казваме умен мъж или умна жена?След тези сложни и завъртяни обяснения според вас какво е умът,може би ще ми е интересно да прочета отговора и на този въпрос?
Ето това отгоре е умът (поста), а ти си този , който наблюдава това което си написал, как ти например видя формулировките на тези въпроси? Умът ти ги формулира, а кой според теб видя формулировките на ума? На приказка е малко трудно според мен да се обясни, но не е съвсем невъзможно.
Да искаш да си обясниш ума е пак функция на ума. Ако го наблюдаваш ще разбереш какво е, защото и каквото да се каже за ума е пак спекулация на ума. Ако получиш пълната картина на ума (имам пред вид обяснение за ума) тя пак трябва да бъде първо видяна от някой, който е преди обяснението, който с и без обяснението пак си е там. Забележи преди и след всяка получена информация ти пак си оставаш. Да кажем че получаваш образование (лекар , финансист, инженер и т.н.). След дипломата ти ставаш да кажем инженер, но по същата логика можеш да станеш и лекар или каквото и да е там друго. Означава ли това , че като те питат ти какъв си , ти ще знаеш вече си това което си завършил. Т.е. вече имаш нова самоличност :D , образно казано. ПО -скоро този , който стои зад всичко това може да получи информация, според която общественото мнение ще го нарече инженер, доктор, гъбар и т.н.
Поздрави
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

Всеки според мен си обяснява сам за себе си как го усеща и вижда през собствената си призма,а и е възможно да се включва логическото мислене,кое как е и защо се случва едва ли някой може да ни отговори точно.Тук идваме на въпроса,че няма една обща истина,а индивидуална.И пак да го повторя,ако ти имаш това обяснение си е твое,не е нужно да бъде и моето и на другите същото,защото всеки сам контролира всичко в себе си и има различен процес на възприемане на светът около него.Цитирайки нещо прочетено и осъзнато от един,не означава,че и друг който е срещу нас е нужно да го приеме и разбере,защото няма как да сме сигурни напълно дали е вярно,както и моят път не пътят на другите около мен.
Някои успяват,защото такава е съдбата им.Повечето успяват,защото такова е решението им.
Анатол Франс
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Мнение от MagicWoman »

Alisa написа:В случай, че някой се сети да ми опонира с това, че мисленето спирало когато се съсредоточим върху 2 точки едновременно, аз ще кажа, че всъщност възприятието блокира, понеже се претоварва от транслиране на конкретна информация(свръх активно мислене) и на лице остава общата информация- осъзнаване на това което Е, чисто осъзнаване.
Alisa, при КС не се съсредоточаваме върху двете точки, а ги наблюдаваме чрез сетивата, тогава енергията за мисленето се пренасочва към наблюдението, а умът е притихнал. Но пък ти може да си измислила нов метод чрез концентрация и претоварване на ума, което също е ОК. И аз те обичам. :)
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

nikimm написа:Alisa, ок щом така го чувстваш. Емоциите, които всички изпитваме пак някой ги регистрира, как иначе разбираш за тях. Към Пеат или коя да е друга техника ние тръгваме с намерението нещо да изчистим, най-общо казано. Т.е. за да чистим нещо е необходимо преди това да сме го оценили, като нещо в графата за чистене. Ако изпитваме силни "положителни" чувства, по-чест е случая да не ги чистим, но го правим защото отново ги оценяме, т.е. поддържаме един и същи навик да класифицираме нещата.
Поздрави
Дори не съм сигурна, че мога да ти обясня това, то е по-скоро знаене със сърцето не с ума, но трябва ти да си асимилирал разликата явно, за да ме разбереш!
:)
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

MagicWoman написа:
Alisa написа:В случай, че някой се сети да ми опонира с това, че мисленето спирало когато се съсредоточим върху 2 точки едновременно, аз ще кажа, че всъщност възприятието блокира, понеже се претоварва от транслиране на конкретна информация(свръх активно мислене) и на лице остава общата информация- осъзнаване на това което Е, чисто осъзнаване.
Alisa, при КС не се съсредоточаваме върху двете точки, а ги наблюдаваме чрез сетивата, тогава енергията за мисленето се пренасочва към наблюдението, а умът е притихнал. Но пък ти може да си измислила нов метод чрез концентрация и претоварване на ума, което също е ОК. И аз те обичам. :)
Маджик, насочване на вниманието към нещо е същото, като съсредоточаване на вниманието върху нещо, в такъв смисъл не виждам,какво ти носи словесната разлика, ама важното е ти да знаеш?!
Наблюдение чрез сетивата е съсредоточаване на вниманието върху осмисляне на множество възприятия едновременно проведено през сетивата и разчетено от ума и предоставено на съзнанието! При това положение се получава активация на ума и свръх работа, съответно блокаж- т.н. зависване на ума. Да това е моето обяснение на ситуацията! Смятам че точно за това е избрано, за да се постигне зависване на ума , понеже повечето хора не могат да не-мислят и тогава техниката ги постава в ситуация на невъзможно голямо мислене, при което да се стигне до блокаж и не-мислене. Иначе всеки щеше просто с намерение да спре да мисли и да зависне в тук и сега-то!
Продължавай да ме обичаш!
:D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Всеки според мен си обяснява сам за себе си как го усеща и вижда през собствената си призма,а и е възможно да се включва логическото мислене,кое как е и защо се случва едва ли някой може да ни отговори точно.Тук идваме на въпроса,че няма една обща истина,а индивидуална.И пак да го повторя,ако ти имаш това обяснение си е твое,не е нужно да бъде и моето и на другите същото,защото всеки сам контролира всичко в себе си и има различен процес на възприемане на светът около него.Цитирайки нещо прочетено и осъзнато от един,не означава,че и друг който е срещу нас е нужно да го приеме и разбере,защото няма как да сме сигурни напълно дали е вярно,както и моят път не пътят на другите около мен.
Гена, всичко може! Истината е пак нещо, което приемаш на сляпо. Доказателства за истината няма според мен, ние само си ги измисляме и си мислим че са доказателства, които после ни "утвърждават" истината. Когато няма мисъл няма истина и лъжа има само присъствие и всичко това ,което си пишем тук остава само една бегла прелюдия. :D Когато наблюдаваш без каквато и да емоция, налага ли се да приемаш? :!: И пак ще задам много неприятния въпрос, Кой е този дето приема :lol: ? Според мен, без да искам да влизам остро, поста ти е убеждение. Ако аз ти напиша следното:
"Всеки според мен НЕ си обяснява сам за себе си как го усеща и вижда през собствената си призма,а и е НЕ Е възможно да се включва логическото мислене,кое как е и защо се случва едва ли някой може да ни отговори точно.Тук идваме на въпроса,че ИМА една обща истина,а индивидуална/КОЛЕКТИВНА. И пак да го повторя,ако ти имаш това обяснение си е твое, НУЖНО е да бъде и моето и на другите същото,защото НИКОЙ не може сам контролира всичко в себе си и има различен процес на възприемане на светът около него.Цитирайки нещо прочетено и осъзнато от един, означава,че и друг който е срещу нас е нужно да го приеме и разбере,защото ИМА как да сме сигурни напълно дали е вярно,както и моят път Е пътя на другите около мен."
Гена, това е моят пост, като е матрицата е твоя. Ако аз вярвам в това горе, което съм написал в кавичките естествено от моя гледна точка,(която е функция на ума , като оценъчност) защото няма как да е иначе, това пак не го прави истина за мен , въпреки че е моята гледна точка. Гледната точка е позиция, която ти определя "мястото", което го няма. :D Можеш ли да си представиш ако нямаме позиция и без да си знаем мястото, какво ще стане :lol: .
Поздрави
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

Ники,много ми е сложно всичко това което обясняваш,но е по-важно,че ти се разбираш най-добре.Прочети това в кавичките където си го променил,нещо се къса връзката и промяната не ти се получава!
Исках за друго да ти обърна внимание,но няма значение.Не ми се рови да ти извадя твои постове,където пишеш пак с твоето разбиране за ума какво и как прави и т.н.,което погледнато отстрани си е твое убеждение,което искаш да наложиш да се приеме от отсрещната страна.
Истината е пак нещо което приемаш на сляпо-замисли се още в началото на поста ти как започваш? :wink:
Всеки си приема по негов начин истината,нали?
Някои успяват,защото такава е съдбата им.Повечето успяват,защото такова е решението им.
Анатол Франс
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

Седнах да чета книгата-Притча на Тороказ Исто и ето как всичко си ми идва на място като по поръчка:
И човек разбра,че светът,в който живее е различен от света на другите хора и че не съществува Обективна истина.Всеки има своя истина,всеки взема част от света и го прави своя лична територия.И всеки има власт над тази територия,за някои тя е кошмар и ад,а за други рай.Тогава човек реши да направи от собственият си живот и свят произведение на изкуството и място,в което да му е приятно и уютно.Впрегна всичките си таланти и умения,вложи творчество и чувствителност и така разбра следващото си име,а то бе Художник.
Човек разбра,че повечето хора се движат като в коридори,от двете страни на който са разположени врати.Някои от тях са отворени и много хора поглеждат в тях,защото хората всъщност са любопитни.Но много от тях се страхуват и затръшват вратите,без да знаят какво се спотайва в дъното на стаите.А оттам надзъртат различни страхове,пороци,слабости.Единственият начин да се пребориш с тях е да ги "извадиш на светло",да имаш смелостта и доблестта да се изправиш очи в очи срещу тях.Оставени в затворените стаи,страховете растат и все някога се завръщат,но вече много по-големи и силни.Такива страхове винаги стоят зад хората и ги правят страхливи и непълноценни.Повечето хора наричат тези страхове комплекси.
Има хора,които отварят всички врати,до които достигнат и не оставят неотворени врати зад себе си.Те изваждат на "светло" всичко,което се съдържа в стаите зад тях и не оставят след себе си непознатата територия от своята същност и миналото си.Този процес се нарича себепознание,защото вратите и стаите за всички хора са различни.

Книгата разкрива въпросите които вълнуват всеки един човек по един много оригинален и достъпен за всеки читател начин. :wink:
Някои успяват,защото такава е съдбата им.Повечето успяват,защото такова е решението им.
Анатол Франс
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

Целият свят започна да учи човек.Всички хора смятаха,че са длъжни да му предадат знанията си за света.Но те не можеха да му обяснят "Защо?",а просто му казваха:"Не прави това!","Не прави онова!"Така неговият свят се ограждаше от стени,но ако отначало те бяха кошара,сега се превръщаха в коридор,който го насочваше и водеше.Неговият живот беше затворен между"Не прави това!","Тук пари!","Не пипай,че боли!"и "Това е лошо!"Коридорът беше изграден от авторитети и забрани.Но те не знаеха,че техният опит не е негов опит.А да бъде любопитен беше най-важното и интересно нещо за него.
Чрез ученето човек беше уловен в мрежа,защото дори когато е с добри намерения,наставникът оплита като с лепкава паяжина хората,на които иска да помогне и да им предаде знанията си.Когато учението е поискано,то не лепне много.Колкото по непотърсено е едно мнение,толкова по-лепнещо и досадно е то.Така понякога страничните хора създават по-големи пречки в нечий живот,отколкото хората,които са се ангажирали.Понякога цяло учение може да бъде унищожено от някаква подметната от случаен минувач дума.
От един момент нататък Човек разбра,че хората,които го бяха оплитали в паяжините си,не са му давали спасително въже,а са го омотавали с собствените си страхове и грижи,опитвайки се да спасят себе си и да го направи като тях.Тогава той възропта и разбра,че нивото на неговите ловци е по-ниско от неговото собствено.Да остане уловен в този капан,щеше да бъде обида към собствената му интелигентност.Почувства се като уловено животно.Започна да се съпротивлява и да се мята,за да се освободи от мрежата.След време разбра,че така само още повече затяга възела около себе си.Успокои се и разбра,че трябва отново да бъде проверено,защото много от нещата,които смяташе за свои,се оказаха внушени му от други хора още от най-ранно детство.Принципите,идеите и спомените му се оказаха подменени и "вкарани" от родителите,роднините,приятелите и учителите,а той не искаше да носи този товар цял живот.
Някои успяват,защото такава е съдбата им.Повечето успяват,защото такова е решението им.
Анатол Франс
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

И започнаха да идват всякакви демагози,оратори и философи,като всеки един от тях убеждаваше за това или онова учение и религия.Но всички учения те бяха чели от книги или бяха чували от някого.За нито един от тях тази философия не беше лично негова.Всеки един от тях беше пренебрегвал Аз-си и беше приел чуждата идеология,така той беше захвърлил част от себе си.Тогава Човек разбра:има само едно учение-Личното учение,има само една религия-Личната религия.Всеки човек трябва да бъде Христос,Буда,Мохамед .......
Изведнъж се появи Учителят и каза:
-За Вселената ти си най-ценният човек и точно такъв ти си и нужен.Не бива да губиш частица от себе си,никога не откъсвай и парченце от себе си,защото ти си Човекът.Остави досадниците да отскачат от теб както капки от дъждобран.Облечи бронята на Личната религия и запази целостта и индивидуалността си.Осъзнай своята ценност и уникалност.Ти си създаден да съществуваш,защото си нужен,но си нужен точно такъв какъвто си ти,а не друг.Ако беше нужно да си друг,щеше да бъдеш създаден друг.Сега нещата са такива,но не е по силите ти да разбереш защо е така.Бори се,следи с едно око съдбата си и следвай Личната си легенда.
Някои успяват,защото такава е съдбата им.Повечето успяват,защото такова е решението им.
Анатол Франс
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Гена, никого нямам намерение да убеждавам, не виждам какво те кара да мислиш така, този пост имаше идея да отговори на въпроса ти какво е ум, според който иска да ти отговори :D
Беше пуснал много интересна статия, в библиотека мисля, тя според мен е на подобна тема. :)

Поздрави
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

Ники,книгите за мен са уникални и след прочита им ако човек се осъзнае какво е написано,просто ще осмисли дали това е посоката накъдето е тръгнал.
Ако някой потърси помощ бих му предложил да си купи и да прочете Притча.Ако след прочита и каже,че пак иска помощ,значи и аз не мога да му помогна,след като не осъзнава какво е най-важното в живота.
Някои успяват,защото такава е съдбата им.Повечето успяват,защото такова е решението им.
Анатол Франс
Публикувай отговор