Техника на Краткия Филм

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Техника на Краткия Филм

Мнение от ivangp »

Използвайте тази техника за проблеми за които сте прилагали продължително без задоволителен резултат или за проблеми от общ характер които са хронични или имат някаква честота на повтаряемост.

Техника “КРАТЪК ФИЛМ"

Разбийте проблема на отделни случки - например - проблем "ИЗЧЕРВЯВАМ СЕ ПРИ СРЕЩА С ЛИЦА ОТ ДРУГИЯ ПОЛ"
Спомнете си първия път когато това ви се е случило и приложете описаната по-долу техника. След това следващата случка и т.н. Докато всички случки за които можете да се сетите са изчистени от негативни емоции.

Ако само формулирате проблема с фразата:
"Въпреки че се изчервявам при среща с лица от другия пол, ...."
може да не се получи, тъй като проблемът е адресиран твърде общо. Трябва да се конкретизира, а за това трябва да се разбие общия проблем на конкретни случки.

Описание на Техниката

Ако не можете да направите кратък филм (няколко минутен/секунден) от проблема си, то той е твърде глобално представен. Трябва да го разбиете на по-малки части.

Филмът трябва да не е по-дълъг от 2 минути.

Дайте му заглавие!

Определете ниво на СЕН от 0 до10

Приложете ТЕС с Декларацията:

“Въпреки че изпитвам .........( негативна емоция).... когато мисля за.......(заглавие на филма), аз напълно и безрезервно приемам себе си.”
Прилагайте ТЕС с тази Декларация докато нивото на нежеланата емоция падне под 8.

След това започнете да прожектирате филма от самото начало
и спрете веднага щом почувствате негативна емоция!
(Задължително е да гледате филма през собствените си очи, като участник в събитията, а не през очите на страничен зрител, който наблюдава себе си и другите на екран.
Това е много важно.
Тест - Ако можете да видите гърба или лицето си, се гледате отстрани.)

Приложете ТЕС върху тази емоция докато я изчистите напълно (СЕН=0 или 1)!
Използвайте Декларацията:
“Въпреки че изпитвам .........( негативна емоция).... когато .......(събитие във филма), аз напълно и безрезервно приемам себе си.”
След това започнете да прожектирате филма от самото начало докато стигнете до друг момент в който изпитвате негативна емоция. Спрете и изчистете негативната емоция с ТЕС.
След това започнете прожекцията отново от началото на филма до следващия момент с негативна емоция, изчистете я и така докато можете да изгледате целия филм без каквато и да е негативна емоция.

След това изгледайте филма отново от началото, но този път увеличете на 10та степен яркостта, контраста, звука, усещанията и цветовете.
Ако и при тази прожекция нямате никакви негативни чувства, тази случка е изчистена. Ако се появят негативни чувства, спрете и ги изчистете едно по-едно както по-горе.

Трябва да стигнете момент в който и да искате да се накрате да почувствате нещо неприятно при прожекцията, не можете.
В който този епизод предизвиква у вас само приятни чувства и смях. Или споменът избледнява, разводнява се и не можете да го възстановите с предишната яснота.


На ден трябва да изчистите по този начин поне едно, за предпочитане 3 събития, от емоционалния им заряд. Следете за промяна в чувството или критичните елементи от събитието, които пораждат неприятни емоции у Вас.
Последно промяна от ivangp на 05 Май 2013 09:24, променено общо 2 пъти.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
lbid
Участник
Мнения: 29
Регистриран на: 10 Фев 2008 20:21

Мнение от lbid »

А самият филм в моето съзнание ли е?:) Т.е. спомням си за някоя кратка случка и това е филма.
При наименоване на филма трябва ли да съм записал заглавието, или мога само да го изрека?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

lbid написа:А самият филм в моето съзнание ли е?:) Т.е. спомням си за някоя кратка случка и това е филма.
При наименоване на филма трябва ли да съм записал заглавието, или мога само да го изрека?
Да, случката (споменът) е филма. Ако филма е по-дълъг от две минути, трябва да го разбиеш на по-малки откъси, т.е. на по-къси филмчета.
Не е нужно да записваш заглавието, стига да го помниш и изричаш.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Чудех се къде да си тесна (исках да кажа постна) мнението и реших, че тук ще е подходящо. Мислех си нещо значи тия дни, съвсем хипотетично. Понеже съм в някакъв застой, така да се каже, и въобще не ми се теси. Освен това, като се замисля за някакъв проблем, и някакъв евентуален минал корен на този проблем, понякога не се сещам нищо, понякога се сещам разни случки, обаче... Когато започна да да ги теся обаче нищо не усещам, както и когато мисля за самата случка. Може би съм си поставила някаква бариера, може би наистина случката вече няма значение за мен, но не се получава... Та си мислех за следната "техника" и ми се струва, че може да се комбинира с техниката на краткия филм или по-скоро да се каже че е някакъв подвид. Още не съм го пробвала, но ето за какво става въпрос. Да кажем, че се сещам за някаква случка, свързана със страх от тъмното и се сещам, че за първи път ме е било страх от тъмното еди кога си и при еди какви си обстоятелства. Обаче този спомен нишо не предизвиква в мен и колкото и да го тесвам нищо не мога да постигна. И тука става вече малко шизофренично :) Но мога да си представя, че съм аз тогава там и изпитвам тези чувства, които тогава съм изпитвала и мислено да се тесвам тогава... тоест да си представя случката, и да я променя в представата с тес, който прилагам тогава и се изчиствам от проблема тогава. И сега :) Не знам дали звучи смислено, но ще го пробвам и ще видя :)
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Когато работиш със случки от миналото трябва да виждаш случката през очите на участник в нея, а не на страничен зрител. Така ли го правиш?
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Да, разбира се, просто си представям, че съм аз, само че тогава, с тогавашните ми чувства, които са доста различни от сегашните.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Все имам чувството че се виждаш отстрани, т.е. виждаш тогавашната ти но през очите на зрител който наблюдава отстрани. Прав ли съм? Ако ДА, не е правилно.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Не, не си прав. Работата е, че ако тръгна сега да тесвам случката, нищо не чувствам, не мога да я съпреживея, защото някак си аз вече съм друг човек. Но мога да си представя, че съм онзи човек тогава, и от сове име да се тесвам, а не като друг човек.
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

Аз имам проблем. Опитвам се да изчистя една доста травмираща за мен случка, но явно е тооолкова травмираща, че дори отказвам да се вживея в ролята. Непрекъснато си се представям като страничен наблюдател! :?

Идеи как да го преборя това? Може би трябва да опитам да тесам първо, това, че не мога да си вляза в ролята. :roll:
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Първо изчисти всички негативни чувства от гледната точка на страничен наблюдател. След това вероятно ще можеш да се асоциираш във визуализацията и да чистиш от асоциирана гледна точка. Ако все пак още не можеш, ТЕСай нежеланието/ невъзможността си!
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

Много идейно! Благодаря!
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
simon
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Ное 2009 14:16

Мнение от simon »

Не разбрах само, дали и при тази техника се прилага потупване по точките.
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

simon написа:Не разбрах само, дали и при тази техника се прилага потупване по точките.
Където пише "Приложете ТЕС ..." - се прилага ТЕС, което в същността си е "потупване по точките". А това го пише на доста места в описанието на техниката. :!:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
simon
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Ное 2009 14:16

Мнение от simon »

Благодаря за отговора и аз така си мислех, но исках да съм сигурен.
Davian
Участник
Мнения: 28
Регистриран на: 25 Фев 2010 09:00

Мнение от Davian »

Имам един въпрос, декларацията за филма който прожектирам е примерно " Въпреки че изпитвам разочарование и гняв, когато мисля за " Милена ме излъга" аз напълно и безрезервно приемам себе си. Тесам го, а после за случка в събитието използвам декларацията, "Въпреки, че изпитвам разочарование и мъка, когато разбрах че Милена крие нещо от мен, аз напълно и безрезервно приемам себе си" , та правилно ли е, понеже "изпитвам: е в сег, време, а разбрах в минало и има ли значение това? или трябва "изпитвам" да го направя "изпитах"
Публикувай отговор