Изчистване на отношение към човек, предмет, ситуация.

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Изчистване на отношение към човек, предмет, ситуация.

Мнение от ivangp »

С този подход можете да изчистите отношението си към даден човек, ситуация, предмет, животно и т.н.

Взимате един празен бял лист. Разделяте го вертикално на две части. В едната колона отгоре пишете ХАРЕСВАМ, а в другата НЕ ХАРЕСВАМ. Попълвате списък с качества, аспекти, страни на човека, предмета, животносто ситуацията, които харесвате и които не харесвате в сътветната колона.
След това до всяко качество/аспект записвате емоцията, която наличието му поражда във вас.
След това си задавате въпроса:
От каква нужда е породена тази емоция?
(Прочетете за нуждите тук: http://emozdrave.info/forum/viewtopic.php?p=10430#10430)
Накрая чистите тази емоция (независимо дали е положителна или отрицателна) или нуждата която я поражда с ТЕС.

Процесът е дългичък, но пък с много награди накрая.
. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Това напоследък е проблем при мен. Отношението ме спира дори понякога да бъда честен със себе си, а от там и енергията ми не върви. Тези дни работя по този въпрос. Усетих че нещо все не е до там наред и не мога да го разбера. Разбрах, че имам непоносимост към кашлицата на жена ми. ОТНОШЕНИЕТО ми към кашлицата й!!!!!!!!ОТВРАТЕН съм от!!!! Исках да й правя прокси , само и само да спре, но сега смятам че ще се изчистя от ОТНОШЕНИЕто към кашлицата и тя тогава сама ще изчезне. Невероятно но с отношението си я подхранвам и тя сякаш иска по-силно и по-силно да кашля.
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

Ники, мисля, че ти причиняваш кашлицата на жена ти.

Напоследък отделям доста време за визуализации. Забелязвам, че когато визуализирам реакция на даден човек и ако съм потопена повече във визуализацията си, той започва да кашля.

"Визуализация" наричам всякакви зрителни, слухови и каквито и да са представи и фантазии. При ЕТ, представата ми какво става с енергията, откъде изтича и т.н. също наричам визуализация. Казвам това, тъй като на срещата вчера с Мая установихме, че този термин има различни значения за нас. Така и не разбрах със сигурност какво точно се нарича визуализация.
Per aspera ad astra!
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Vqra, и това може да е! :lol: А когато ти се ядосваш , някой те ядосва или ти се ядосваш? :lol: Когато някой те радва , ти ли се радваш или той те радва? :lol:
Иване, ами тези две нови теми са като братче и сестриче!
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
adel
Участник
Мнения: 24
Регистриран на: 27 Фев 2009 13:50

Мнение от adel »

Иван, много интересни теми.
Както Ники казва, като братче и сестриче.
Ще ми се, да поизчистя отношение към работодател, имам вълнения, не положителни.
Благодаря за споделеното.
“Грешките и неуспехите заслужават изследване, но те разкриват много малко от силните страни на всеки човек ”
казват Бъкингам и Клифтън
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Вчера поизчистих моментно състояние към кашлицата на жена ми. Резултатът е че нощта не е кашляла, а преди да си легне е правила ТЕС около 40 мин. Сутринта докато карахме малката на градина чистеше гърдите с кашлица, но я накарах докато кашля да се потупва. Тази вечер иска да прави инхалации и ще видим утре как ще бъде. Все още има нещо, което ме дразни като се закашля, но и това ще видим.
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

nikimm написа:Vqra, и това може да е! :lol: А когато ти се ядосваш , някой те ядосва или ти се ядосваш? :lol: Когато някой те радва , ти ли се радваш или той те радва? :lol:
Aми сигурно е тънка границата. Щом пеперудата в Япония ни влияе енергийно, защо например Алиса да не може да те усмихне, с тая прекрасна усмивка, дето носи, ако и имаш доверие и си допуснал това...
Per aspera ad astra!
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Тези дни ми дойде една идея за ТЕС. Не отварям нова тема по повода, защото не мисля, че е революция :D :D :D , но искам да я споделя във форума. Ако на някой му се стори , че има смисъл може би да пробва и да сподели има ли разлика в начина на действие на ТЕС. Докато правя ТЕС си представям , как думите излизат изписани от устата ми и ги чета. Думите излизат в различна окраска, а в хода на ТЕС буквите изменят цвета си и често стават бели. Тогава често и проблемът е вече с ниски нива. НФ също я виждам как излиза написана, т.е. като субтитри, но излизат от устата ми, даже понякога ги чета малко по диагонал, поради това че излизат от мен.
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Aqua
Участник
Мнения: 70
Регистриран на: 11 Юли 2010 18:36

Мнение от Aqua »

Ако го прилагам за човек, който е доста подигравателн към другите, да речем, как е по-добре да се прави - върху конкретни отделни ситуации, или пък да го представим като общо?

Примерно като отделна ситуация : Въпреки че изпитвах страх, когато X ми се подиграваше в автобуса, който е породен от нуждата ми за сигурност/одобрение, аз напълно и безрезервно приемам себе си.
Или като общо: Въпреки че изпитвам страх, когато X ми се подиграва, което е породено от нуждата ми за сигурност/одобрение (и не само), аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Също така, възможно ли е една емоция да е породена от повече от 1 нужда?
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Аз съм правила така - Въпреки, че имам нужда от сигурност ..., като по точките мислено минавам през всички ситуации в живота си, в които съм изпитвала тази нужда. Мисля, че това е достатъно. Колкото по-сложна е формулировката, толкова по-трудно е да се концентрираш върху нея.

И освен това според мен няма начин да чистиш едновременно нужда от сигурност и нужда от одобрение - не виждам как ще стане заедно, направи го отделно.

Не мисля, че можем със сигурност да знаем коя емоция от коя/кои нужда/и е породена, затова оставям на ТЕС да прецени това.
Aqua
Участник
Мнения: 70
Регистриран на: 11 Юли 2010 18:36

Мнение от Aqua »

Разбира се, че няма да ги чистя едновременно
Мерси за отговора :)
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

monster написа:Ако го прилагам за човек, който е доста подигравателен към другите, да речем, как е по-добре да се прави - върху конкретни отделни ситуации, или пък да го представим като общо?
Върху конкретни ситуации е по-добре.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
daria
Участник
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Апр 2011 20:03

Мнение от daria »

Иване, моля те да ми кажеш при следната декларация " Въпреки че изпитвам гняв към майка, защото ме манипулира и този гняв е породен от нужда да бъда обичана и одобрявана от нея безусловно..." кое трябва да бъде НФ " Изпитвам гняв към майка защото ме манипулира" или "Изпитвам нужда да бъда обичана и одобрявана от майка безусловно"?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

И двете. Редувай ги по точките.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

Много интересна идея. Благодаря! Идва ми тъкмо навреме. 8)
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
Публикувай отговор