Чи-Гун - традиционен китайски метод за здраве и дълъг живот

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
Аватар
Angel_K
Напреднал
Мнения: 332
Регистриран на: 07 Май 2010 17:23
Местоположение: България
Обратна връзка:

Чи-Гун - традиционен китайски метод за здраве и дълъг живот

Мнение от Angel_K »

Чигун (чи - "енергия", гун - "майсторство", "умение")

Информация за Чи-Гун : http://hanlin.hit.bg/chigun_bul.htm
Правя ги сутрин и вечер.
Чи-гун се състой от едно Мисловно Упражнение:
http://hanlin.hit.bg/meditacia.htm
И от 16 Двигателни Упражнения:
http://vbox7.com/play:d1b68d68

Смело мога да твърдя ,че работи и ,че когато след тях направя ТЕС за даден проблем ефекта е по-силен и гарантиран :idea:
По време на мисловното и първите дни от практикуването на упражненията са възможни следните усещания:

1.Голяма топлина или студ.
2.Клатене на тялото напред-назад или в кръг.
3.Може да изпитате болка.
4.Да сте леки като перце
5.Тежък сякаш потъваш в земята.
6.Възможна е появата на чувство за гадене дори повръщане и главоболие.


При всеки е различно и на различен етап, при едни са силни при други по-слаби.
Някой от споменатите по-горе се изживяват след месец или по-късно.
Важното е да знаете за тези усещания и обикновено спират след завършване на мисловното упражнение или отварянето на каналите за енергия.
Където боли или е боляло , там боли по време на оздравителния процес.
Хора които са "здрави" но подложени на психологическо напрежение и стрес от всякакъв характер дълго време или уморени от физически труд също могат да минат през тези усещания.
По време на мисловното упражнение някой места в организма повишават чувствеността си и човек изпитва неразположение.
Ако имаме или сме прекарали дископатия или схващания във врата или краката по време или след тренинга ще усетим пак болки причината не е в упражненията , а в слабия организъм, който в този момент активира силите си да се справи с заболяването но усещанията са понякога силни и неприятни това е характерно за първите 2-3 пъти от практикуването на упражненията.
Ако са по-леки не спирайте , ако са много силни и продължете по-късно или на другия ден.
Но тези явления и усещания не са толкова силни и дълготрайни ,че да не можем да ги изтърпим.
Не забравяйте ,че е реакция от оздравителния процес който протича след упражненията както и засилване и прочистването на нашия организъм и проблемното място в организма.
Ето и линк към книгата : http://www.helikon.bg/books/262/152005_ ... ileni.html
Ще се радвам ако споделите какви усещания сте имали и как е протекло при Вас.

По време на моето 1во Мисловно упражнение изпитах точките 2,3 и 5 една след друга от изброените по-горе и след него 5мин гледах в точка учуден меко казано на случилото се и усещанията си :smile:

Очаквам мненията Ви ако имате и въпроси ще се постарая да отговоря :!:
Последно промяна от Angel_K на 06 Юли 2011 22:49, променено общо 1 път.
Опитай ТЕС - тупни се тук и там няма да ти навреди. :-) ;-)
http://tec.a4obg.com
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Аз не разбрах. Как си хващам палеца? Пише, че има снимка, ама няма.
Какво означава 3 пръста под пъпа? В каква посока са тези три пръста? Навътре в тялото или в посока слабините? От там до кръста в равнина ли се концентрира вниманието?
Неясно е описано.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Аватар
Angel_K
Напреднал
Мнения: 332
Регистриран на: 07 Май 2010 17:23
Местоположение: България
Обратна връзка:

Мнение от Angel_K »

ivangp написа:Аз не разбрах. Как си хващам палеца? Пише, че има снимка, ама няма.
Какво означава 3 пръста под пъпа? В каква посока са тези три пръста? Навътре в тялото или в посока слабините? От там до кръста в равнина ли се концентрира вниманието?
Неясно е описано.
Благодаря за въпросите.
Да няма снимка.
Хващаш с дясната ръка лявия си палец за мъжете и обратното за жените , получава се все едно дясната ти е в юмрук в които е левия палец и лежи в шепата на лявата ръка
В книгата също няма снимка на това , но там пише 3см. под пъпа , т.е. посоката е надолу.

Аз го правих с 3 пръста на долу и ми се случиха страничните усещания дето пиша по-горе.
Така ,че от опит мисля ,че посоката и начина са правилни поне за мен:-)
Опитай ТЕС - тупни се тук и там няма да ти навреди. :-) ;-)
http://tec.a4obg.com
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Благодаря! Според мен тази област е зад пъпа, а не под пъпа. Поне в бойните изкуства там (зад пъпа) се намира центърът на енергията - Хара.
Но не мога да бъда сигурен в случая. Ако имаше диаграма или нещо от сорта щеше да е по-ясно. Може да е грешка в превода.
Поне знаем, че е някъде около пъпа.

Интересно ми е ако се концентрираш зад пъпа, дали ще получиш подобни усещания. Или пък различни такива.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Аватар
Angel_K
Напреднал
Мнения: 332
Регистриран на: 07 Май 2010 17:23
Местоположение: България
Обратна връзка:

Мнение от Angel_K »

ivangp написа:Благодаря! Според мен тази област е зад пъпа, а не под пъпа. Поне в бойните изкуства там (зад пъпа) се намира центърът на енергията - Хара.
Но не мога да бъда сигурен в случая. Ако имаше диаграма или нещо от сорта щеше да е по-ясно. Може да е грешка в превода.
Поне знаем, че е някъде около пъпа.

Интересно ми е ако се концентрираш зад пъпа, дали ще получиш подобни усещания. Или пък различни такива.
Благодаря за разбирането:-)
Повярвай ми не намерих снимка поне вчера в гоогле.
Колкото за концентрацията аз се концентрирам в корема като цяло не в пъпа или зад пъпа.
Както казах , още съм нов от около месец го правя но ефекта го има колкото и да бях скептичен в началото без да ТЕСам скептицизма ми усетих ефекта:-)
В книгата се твърди , че Чи-Гун е възникнал преди китайската писменност дори.
Чи-гун го има във бойните изкуства но там е за увеличение силата на удара.
С времето са се оформили 5 по-големи школи на Чи-Гун: Даоска ,будистка,конфуцианска , медицински и чигун на бойните изкуства.

Ванка опитай и сподели инак , няма как да си сигурен дали съм прав:-)
Опитай ТЕС - тупни се тук и там няма да ти навреди. :-) ;-)
http://tec.a4obg.com
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

Преди казармата тренирах Винг Чун.В началото започвахме със загряване,част от което беше с китайска йога,упражнения които бяха свързани с дишане,физическо натоварване,най вече на краката,с подобни движения също напомнящи за Тай Чи.Ходехме и тренирахме в гората и помня,че ако съм имал главоболие ми минава много бързо.Преди да започнем по същество имаше една медитация,което беше следната.Под пъпа на два пръста разтриваме точката,която я знам за енергийният център на човешкото тяло и после в една поза заставаме,прави,с ръце напред,лактите отпуснати надолу и ръцете с пръстите на вътре една към друга и затваряме очи,като започваме да си представяме,че дишаме през тази точка.Ийп ман,учителят на Брус Лий,знам че до медитирайки така,с един крак вдигнат от земята,а другият вързан и дърпан от няколко човека не са могли да го преместят от мястото си.Това е което аз съм учил и знам от заниманията ми преди години.
Гледал съм документален филм как с някаква апаратура гледат майстор по Тай Чи и се следи как се концентрира и движи енергията Чи по време на едно изпълнение от дадени движения!Мислил съм дори да си подновя заниманията в Винг Чун,но решение все още не съм взел!
Някои успяват,защото такава е съдбата им.Повечето успяват,защото такова е решението им.
Анатол Франс
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

/
Според мен тази област е зад пъпа, а не под пъпа. Поне в бойните изкуства там (зад пъпа) се намира центърът на енергията - Хара.
Според китайците,които преподаваха точката е три пръста под пъпа.И пак навътре.И е доколкото съм чела е същата като в айкидото.Ей тука в тази книжка на стр.79 е показано точното място .И е пълно с точки :) :D

http://www.spiralata.net/s.php?SearchTy ... +%E3%F3%ED

Наричат я Дан Тян.Аз я помня като ден тиен/долен ден тиен-що долен и къде е горния-не помня! :oops: /Според една приятелка /тя беше на ниво за напреднали/ там можеш да си складираш излишната енергия и да си я дръпнеш когато ти трябва.Другото което помня е, че не даваха да насочваме енергията насам -натам-тя била интелигентна и знаела къде да иде и какво да прави.
Твърдяха ,че ако устискаш 100 дни да седиш по 30минути ще стане чудо-даже ако имаш изваден зъб-ще поникне нов :) :D
Прав е Иван!Упоритост му е майката! :D :)
Аз получавах доста странни и стряскащи усещания.Пък и това да седиш 30мин без да мислиш си е ..трудна работа.Но на курса китаеца каза че от тези 30мин една две секунди могат да бъдат безценни.Една друга приятелка по време на мисловното упражнение беше излязла извън тялото си и..и тя си отказа :) :D
Подобно упражнение използва Мантак Чиа в практиката си, само дето там нищо не си държиш.Само си насочваш вниманието към точката.
По памет -толкова :D
Успех на всички!
Аватар
Angel_K
Напреднал
Мнения: 332
Регистриран на: 07 Май 2010 17:23
Местоположение: България
Обратна връзка:

Мнение от Angel_K »

MAG2001 написа:/
Аз получавах доста странни и стряскащи усещания.Пък и това да седиш 30мин без да мислиш си е ..трудна работа.Но на курса китаеца каза че от тези 30мин една две секунди могат да бъдат безценни.Една друга приятелка по време на мисловното упражнение беше излязла извън тялото си и..и тя си отказа :) :D
Подобно упражнение използва Мантак Чиа в практиката си, само дето там нищо не си държиш.Само си насочваш вниманието към точката.
По памет -толкова :D
Успех на всички!
MAG2001 , затова и преписах повечето усещания:-)
Аз почнах с 5мин. но не става на зор , един път 5мин другия 20мин.
С времето става все по-лесно и по-бързо , усещанията намаляват и има нови....
Сега не гледам колко минути са , правя го колкото искам време.
Всеки е различен и едни може за 5мин. други и 50мин няма да им стигнат за тези 1-2сек. така ,че слушая тялото си и напред:-)

Ето музика за това упражнение от мен :
http://www.youtube.com/watch?v=zikc0k9F ... =1&list=SL
Или това :
http://www.youtube.com/watch?v=HQSOzqph ... E0&index=1

Музиката става и за много неща и при мен е по-лесно с музика :idea:
Опитай ТЕС - тупни се тук и там няма да ти навреди. :-) ;-)
http://tec.a4obg.com
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

OK. Ето какво научих аз с помоща на Гугъл. Точката, която се намира 3 см. под пъпа се казва Море на Чи. Дан тиен се намира под тази точка, Ако си поставите едната длан със събрани пръсти върху корема, така че палеца да е върху пъпа, там където е безимения пръст е Морето на Енергията (Чи). Ако поставите другата длан непосредствено под първата, под долната длан е Дан Тиен.
Когато се медитира върху Дан Тиен се препоръчва върха на езика да докосва небцето, т,е, да е точно зада горните предни зъби.

Упражненията почнах да ги правя. Не ги правя редовно всеки ден. Отнемат ми към 30 минути. Медитацията я правих само веднъж. Засега не мога да кажа, че кой знае какво се е получило. Но ми харесват като идея. Ще видим след месец как ще е . Възнамерявам да съм по-редовен. :)
Последно промяна от ivangp на 16 Юли 2011 11:32, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Аватар
Angel_K
Напреднал
Мнения: 332
Регистриран на: 07 Май 2010 17:23
Местоположение: България
Обратна връзка:

Мнение от Angel_K »

ivangp написа:OK. Ето какво научих аз с помоща на Гугъл. Точката, която се намира 3 см. под пъпа се казва Море на Чи. Дан тиен се намира под тази точка, Ако си поставите едната длан със събрани пръсти върху корема, така че палеца да е върху пъпа, там където е безимения пръст е Морето на Енергията (Чи). Ако поставите другата длан непосредствено под първата, под долната длан е Дан Тиен.
Когато се медитира върху Дан Тиен се препоръчва върха на езика да докосва небцето, т,е, да е точно зада горните предни зъби.

Упражненията почнах да ги правя. Не ги правя редовно всеки ден. Отнемат ми към 30 минути. Медитацията я правих само веднъж. Засега не мога да кажа, че кой знае какво се е получило. Но ми харесват като идея. Ще видим след месец как ще е . Възнамерявам да съм по-редовен. :)
Благодаря ти за полезната информация!
На мен 16те упражнения ми отнемат 12-13мин.
Медитацията я правя все по-дълго и по-дълго.
Все още при нея се клатушкам назад-напред, ляво-дясно или в кръг, но ги няма болките по местата дето някога съм имал проблем :-)
Ще се радвам ако Ти и още някой сподели как протича медитацията :-)
Бъди редовен и ще усетиш разликата.
Опитай ТЕС - тупни се тук и там няма да ти навреди. :-) ;-)
http://tec.a4obg.com
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

Ще се радвам ако Ти и още някой сподели как протича медитацията
При мен не мога да кажа дали беше медитация ,ама си беше интересно..до едно време.Първо като затворех очи и пред мен бликваха едни красиви пулсиращи цветове и като се вперя в тях ..и забравях си точката :oops: :) /казаха ми че това били моите си енергии и да не им обръщам внимание, но бяха много красиви..как да не се впериш в тях!/После пробвах и с отворени очи и там имаше странни проблясвания и просветвания от периферното зрение..пак ме разсейваха :oops: Пък по някое време се усещах сякаш нешо ми лази ту тук ту там и ..пак си забравя точката-отварях очи да видя какво е ..то няма нищо.Пък по някое време както си седя със затворени очи и със хванати пръсти.. и едната ми ръка я усещах с дланта обърната на горе-пък аз знам че съм ги хванала ..и няма как да е така..и пак отворя очи да се погледна....
:wink: Бе то това моето е от много мислене... :D
Но пак мисля че Иван е прав-упоритост му е майката.
А двигателните упражнения са много силни.Помня че един път нещо се шегувах с топката от енергия..и на шега си я сложих на главата.И като ме зацепи една глава...и като не се сещам що ме боли..понякое време се усетих и направих комплекса и се изчисти.Така че ако ще ги прави някой-да ги прави с усмивка ,ама много на сериозно..не кат мен :oops:
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

Ето какво научих аз с помоща на Гугъл
Хм.Нали нямаше чак толкова значение точките къде са и кво са..ааа?Или за твойте точки има, за мойте точки -няма!!Ааа, няма се разберем така..това ако не е двоен стандарт-тогава какво е?!
:wink:
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

И все пак аз продъжавам да си харесвам повече Мантак Чиа.Неговото Дао е нещо като брат близнак на Чугун-а, разликата е че там можеш си прави мисливното упраженение легнал по гръб...как да не го предпочиташ?! :roll:
А и физическите упражнения са доста по ... :D интересни и забавни.Стига да имаш до теб някой щур колкото теб...Иначе ..Чугун!!!
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

MAG2001 написа:
Ето какво научих аз с помоща на Гугъл
Хм.Нали нямаше чак толкова значение точките къде са и кво са..ааа?Или за твойте точки има, за мойте точки -няма!!Ааа, няма се разберем така..това ако не е двоен стандарт-тогава какво е?!
:wink:
Аз казах само какво съм научил, а не че е супер важно. Просто давам инфо за тези, които за пръв път се срещат с тази материя.

П.П. Да ти имам усещанията при медитация! Благородно завиждам. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Аватар
Angel_K
Напреднал
Мнения: 332
Регистриран на: 07 Май 2010 17:23
Местоположение: България
Обратна връзка:

Мнение от Angel_K »

MAG2001 написа:И все пак аз продъжавам да си харесвам повече Мантак Чиа.Неговото Дао е нещо като брат близнак на Чугун-а, разликата е че там можеш си прави мисливното упраженение легнал по гръб...как да не го предпочиташ?! :roll:
А и физическите упражнения са доста по ... :D интересни и забавни.Стига да имаш до теб някой щур колкото теб...Иначе ..Чугун!!!
Само да добавя , Мисловното упражнение в Чи-Гун също може да се изплънява , седнал, прав или легнал!
Прав се нарича Джан Джуан.
Днес за първи път го правих прав и отново се клатушках навсякъде и видях светли и цветни петна за малко. :wink:
Постоянство е ключа спред мен! :idea:
Опитай ТЕС - тупни се тук и там няма да ти навреди. :-) ;-)
http://tec.a4obg.com
Публикувай отговор