Природно хранене

Информация за здравословен начин на живот.
Заключено
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Прясно месо (не пропускай да си купуваш дреболии, като черен дроб, далак, език, мозък, кости за костен мозък и т.н. те са най полезни и пълни с витамини) най вече агнешко и ярешко - от месарските магазини.
Риба (морска или океанска), миди, скариди и хайвер - от рибните магазини.
В началото докато свикнеш и ти се промени вкуса към суровото месо можеш да мелиш всичко и дирктно да го гълташ. Месото не изисква слюнка за храносмилането си. Така че може, даже трябва, да не се дъвче. Може да ядеш сушено месо, като пъстърма например и сушена (веяна) риба. Гледай месото да е по-мазно. Мазнините са много важни за производство на всички хормони.
Яйца (хубавите са с наситено оранжев жълтък, а не със светло жълт като тези в магазина)- от бабите на пазара.
В Пикадили също продават яйца от кокошки отглеждани в естествени условия.
Зеленчуци, сурови ядки с черупките и плодове - от пазара.
В сезона им - пак от бабите (да са живи и здрави и добре че още ги има да отглеждат всичко в естествени условия без торове, химикали и хормони).

Който търси - намира.
Зависи какво търси. Някои търсят начини, други извинения. Ако достатъчно дълго търсят, всички намират.
Всъщност търсещите извинения ги намират много лесно и бързо. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Anni
Участник
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Май 2008 16:19

Мнение от Anni »

Въпросът ми беше по скоро как наистина да си сигурен, че бабата от пазара например не е от замърсен район и не е ръсила торове всякакви. За съжаление изкуствените торове станаха на доста достъпни цени. Месото от магазините по същия начин- тогава какво - заблуждаваме ли се че купуваме натурално чисти продукти?
Не ме разбирайте погрешно - аз се стремя да купувам от същите места продукти, но пак не съм сигурна дали наистина е така или изпадам в заблуда- просто споделени мисли...
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Всички сме при равни условия :) Въпросът е да правим най-доброто в условията, които имаме :)
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Няма как да сме сигурни в нищо.
Аз в едно съм убеден обаче - ако си купя месо от магазина, независимо дали е чисто или не и го изям сурово, ще е по добре отколкото ако го изям сготвено. Същото важи и за всички останали продукти.
Според моите наблюдения хората използват тези доводи - за това, че вече всичко е замърсено с химикали и нитрати, че няма как да сме сигурни в това и онова и т.н. просто за да намерят поредното извинение да махнат с ръка и да си продължат по стария начин.
Един вид - "Абе всичко е замърсено и модифицирано, така и така ще се тровим и ще мрем, я по-добре поне да си хапнеми пийнем вкусничко и да си поживеем докато можем."

Точно за това казах в самото начало, че тази диета е само за хора които са стигнали ръба на отчаянието, за които ножа е опрял в кокала и няма място за извинения и оправдания - или правят някаква драстична промяна или си отиват.
Всички други рано или късно (по скоро рано-рано) си намират извинения и се връщат към общоприетия начин на живот, с поносимите му проблеми.
Боли ги, но поносимо.
Изкушенията са много и поводите за намиране на извинения също.
Такъв е животът. Не залитайте в тази посока ако не сте стигнали ръба на пропастта и дъното на отчаянието.

Един цитат от Ленин - Революциите се осъществяват тогава когато болката от живота по старому е по-голяма от болката от промяната към живот по новому.

Та въпросът е кой колко го боли.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Иване, ти как се храниш? Аретюз, също искам да те питам как се храниш.

Питам по-скоро, за да получим допълнителна информация и настройка.

Аз лично съм оставила промяната в режима на хранене за "ако се наложи". Склонна съм да внимавам какво и кога ям и да се ограничавам от или да включвам някои продукти, ако това не ми пречи на спокойствието. Тормозя ли се, предпочитам да спра всякакви ограничения. Взимам предвид всичко, което се води правилно и, ако мога, го спазвам.

Ето например, скоро пих хомеопатични и няколко месеца не трябваше да пия кафе, кола, алкохол, да ям шоколад и да ползвам ментова паста за зъби. Всички тези ограничения са ми лесни за спазване, но предпочитам да ги няма. Пия кафе заради социалния навик да ходиш "на кафе", а не защото ми се пие. В края на хомеопатичното лечение започнах ТЕС и трябваше да продължа същите ограничения. Но никак не исках. И така си начесах крастата - хапнах малко шоколад, няколко пъти пих кафе, пих вино, даже изпих една кока-кола, която ми беше все едно дали ще пия. След това станах по-безразлична дали ще консумирам тия работи или не. Може да не пия кафе вкъщи, но не искам да мисля за това кое може и кое не, когато седна с приятели в заведение.

Всички хранителни ограничения малко или много ограничават досегашните социални контакти. Аз лично не искам да се разделям с приятелите си, въпреки че вече много съм се променила от повечето. Ако някои срещи с приятели се водят вредни (цигари и алкохол), по-скоро бих засилила изчистващите процедури, отколкото да спра да се виждам с тях. Все пак вредно е и да си темерут :wink:
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Аз когато съм си сам се храня предимно със сурови продукти и доколкото мога с такива отгледани в естествени условия, т.е. от село, от бабите на пазара, органични и т.н.
Когато съм сред хора ям и готвена храна, за да избегна дискусии от рода на - "Ама ти защо така, ами няма ли да се заразиш, не ти ли е гадно да ядеш сурово месо и яйца?" и т.н.
А и за да не се деля от колектива и да не ме смятат за темерут. :)
Фактът че не пия кафе, алкохол и не пуша вече до някаква степен ме отлъчва от масите. Та затова съм приел оределени компромиси.

Но аз също така нямам хронични и животозастрашаващи заболявания.
Ако утре, не дай боже, се разболея от рак или МС да кажем, можеш да се обзаложиш, че ще мина само на сурово и обществото да върви по дяволите. Т.е. ножа ще опре до кокала.( както писах по-горе).
Пак повтарям - този начин на хранене не е за всеки. Само за сериозно болни хора.
Ако изобщо си чела нещо за суровоядството, ще видиш че няма суровоядец който да е минал на този начин на хранене без да е бил сериозно болен.
Всички са се избавили от множество болести и то когато съвременната медицина ги е била отписала.
Но за да направят прехода им е била нужна мотивация. А по-голяма мотивация от предречена неизбежна скорошна смърт няма.
Или се променяш или изчезваш. Какво мислят другите хора за теб губи значение и дали ще можеш да общуваш с тях на маса , както е прието, също. Ако те няма на този свят, така или иначе няма да можеш да общуваш с когото и да е.
Пак казвам - това е идеален начин на хранене (суровоядството), но изключително труден в съвременни условия и то не защото няма какво да се яде, а защото изкушенията са твърде много и трябва наистина да скъсаш с обшеството и общоприетите порядки.

За това всеки да преценява сам за себе си и да решава какво да прави.

Но дори резултатът от всички тези публикации да е само това , че някои от читателите тук ще се замислят върху това какво и защо ядат и евентуално ще започнат да употребяват повече сурова и природна храна и ще махнат поне явните отрови като кола, чипс и други преработени до неузнаваемост и тъпкани с химия "хранителни" продукти, аз ще съм свършил добра работа.

Аз давам информация и се опитвам да дам нови насоки за мислене. Какво ще направи с тази информация, как ще мисли и какви решения ще вземе си е право и отговорност на всеки отделен човек.
За съжаление ние сме програмирани от деца да не мислим много много и да правим доста неща просто защото всички правят така.

Най-важното което искам да постигна е да накарам хората с които общувам да мислят. Да поставят всички догми под съмнение и да взимат самостоятелно осъзнати решения.
Т.е. да излязат от матрицата.
Така че мислете и решавайте за себе си.

За да обобщя казаното с тази публикация - такова нещо като ядене на сурова храна съществува и е много полезно за всеки от нас. То може да ви излекува.
Не е лесно да се прави, но пък нищо което си струва да бъде направено не е лесно.
Дори само да повишите процентното съотношение на сурова към готвена храна в менюто си пак ще имате положителен ефект. Задължително премахнете от храната си всичко на което не можете да кажете съставките без да четете етикета, ако искате вие и децата ви да са здрави.
Изключения и компромиси винаги се налагат. Но нека бъдат наистина изключения. При първа възможност се връщайте към природната храна.
Важно е не това което правим в 10% от времето (разбирай - евентуални изключения), а това което правим през останалите 90%.
Количествените натрупвания водят до качествени изменения.

Ние държим здравето и качеството на живота си в собствените си ръце и глави. И отговорността за това какво правим с тях е само наша от момента в който осъзнаем и приемем, че това е така.
Отричаме ли силата, способностите и отговорността си ние автоматично ги даваме на някой друг и ставаме слуги на чужди влияния. Ставаме марионетки подвластни на волята на тези които имат смелостта да приемат силата и отговорността, произтичаща от нея и да ни манипулират.
Във всеки един момент ние взимаме решение дали да си върнем(приемем) силата или да я дадем на някой друг.

В НЛП (Невро-Лингвистично Програмиране) има един такъв въпрос - Кой управлява автобуса? (т.е. вас, живота ви).
За завършек аз бих искал риторично да го задам този въпрос.

Читателю, кой управлява твоя автобус?
Последно промяна от ivangp на 17 Май 2008 18:08, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Ами аз се храня... различно.

Ям яйца (почти винаги сурови), месо - сурово или печено, но то моето печено си е сурово :lol: свинско, агнешко, телешко, рядко пилешко, ям също черен дроб, далак, език, сърца и така нататъка..., зеленчуци - марули, зеле, краставици, чушки, спанак, карфиол, моркови, червено цвекло, млечни произведения за вкус - например шопска салата или гъби с масло и кашкавал, ядки от време на време и плодове от време на време. Салатите със зехтин. Кафе пия, алкохол - много рядко, само ако се налага :lol:
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Ако някой се интересува:

Nutrition and Physical Degeneration by WESTON A. PRICE
lbid
Участник
Мнения: 29
Регистриран на: 10 Фев 2008 20:21

Мнение от lbid »

Имам една тетрадка, в която си записвам, ако чуя или прочета нещо умно, което ми е харесало. Понякога Иван ме изнервя, защото трябва да му преписвам почти целия текст.:)
Благодаря за книгата на WESTON A. PRICE.
Еми Манолова
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Май 2008 21:09

Мнение от Еми Манолова »

Приятели,

преди време прочетох в една книга, че трябва да оставиш на тялото си само да избере какво иска и реших да опитам - и се оказа, че започнах да се храня разделно. Повече от месец ядох единствено и само мандарини, или кисело мляко с мед, гладувах 12 дни и т.н. Нито напълнях, нито отслабнах - чувствах се много добре.
По повод суровоядството, мнението на Рудолф Щайнер е, че за онова, което се изяжда от човека сурово, организмът изразходва допълнителна енергия, за да го "сготви". Затова според него не е добре да се храним само със сурови неща, защото в дългосрочен план това скъсява живота.
Според мен, най-добре е всеки да слуша вътрешния си усет за тези неща - няма двама души еднакви и полезното в даден момент за един може да е вредно за друг. Доверявайте се единствено на Висшия си Аз - не на различните изследвания, част от които са тенденциозни, или неверни, или непълни.
Според мен довода, че животните ядат това и това не е валиден критерий - ние сме хора, нали? Казвам това добронамерено - не за да засегна някого, защото по принцип всеки друг човек е винаги прав.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Здравей Еми,

ХУбаво е човек да слуша вътрешния си усет, но работата е там, че след една определена, доста крехка възраст, това е невъзможно. :)

ХОрата прекалено много се поддават на възпитание и всякакви културологични влияния. С други думи, на 15 години човек яде това, с което досега са го хранили и малко или повече предпочитанията му се основават не на вътрешния му усет, а на модела, който е възприел.

Освен това няма такъв филм като едно за едни е полезно, а за други вредно. Да, хората са различни, но 99% от нещата са еднакви за 99% от хората. Общо правило има и то е, че най-доброто е това, което е най-близо до природата. Не искам да прозвуча обидно, но аз не смятам, че яденето само мандарини и кисело мляко с мед е особено природно, можеш ли да ядеш така, ако си в гората? Кисело мляко откъде, мандарините не са плод, който вирее свободно по нашите географски ширини.

Повечето хора се чувстват много добре след като преминат на така модерните плодове или гладуване в различните му разновидности. Но това не е защото плодовете са супер полезни и са изконна храна за човека, лекуваща всички болести. Нека го кажем така - представяме си, че сме алергични към нещо. Това нещо се намира в къщата ни. В къщата ни има стотици потенциални алергени. Отиваме в гората, където всичко е различно, и тези алергени ги няма. И разбира се, обривът или там каквото е проявлението на алергията изчезва.

Хората, които гладуват, или ядат само плодове, са облекчени от симптомите си и се чувстват по-енергични, защото са спрели да ядат индустриални храни, спрели са да ядат консерванти, химия, обработени меса, рафинирани въглехидрати, трансмазнини, а не защото са спрели да ядат месо и яйца :!:

Та това, което исках да кажа е, че "вътрешния глас" през повечето време не се чува особено добре и силно се влияе от средата и информацията, която постъпва към него. Аз ако слушах вътрешния си глас, още щях да се изхранвам с шоколади
:x
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Аретюз го каза с повече думи, аз само ще обобщя - съгласен съм, че е страхотно да слушаш вътрешния си глас, само ако той вече не е повлиян от чужди външни гласове.
В тази връзка - ако аз никога не съм ял банани защото живея в места където те не виреят, вътрешният ми глас никога няма да ми подскаже да ям банани. Ако не съм чел, че гладуването е полезно и никой не ми го е казвал и не съм болен, и през ум няма да ми мине да гладувам.

Еми - на теб вътрешният глас ли ти каза да гладуваш и то точно 12 дни?
Всички сме повлияни от четено, казано, чуто и видяно от тук и от там. За това трябва да впрегнем яко собственото си критично мислене за да отхвърлим лъжите и отсеем истината.
И въпреки, че ни се иска да си мислим, че сме нещо повече от животни, това съвсем не е така.
Примери от историята и съвремието в които хората поставени в екстремни условия при които се задействат основните инстинкти и оковите на морала и цивилизацията падат се държат като животни, колкото искаш.
Животни сме си откъдето и да го погледнеш. С по-развит интелект, но все пак животни.
А какво казал този и онзи след дълбокомислени разсъждения и теории, които обаче са опроверагани от практиката няма значение.

Ето още един пример от практиката който потвърждава силата на суровоядството.
Д-р Джан Кърсио който също е провеждал доста експерименти и опити с мишки и е работил в началото на 19 век. е имал шанса да наблюдава един ранен войник, който е имал отворена рана на стомаха от шрапнел. Тъй като тогава не се е знаело много за лечение на такива рани лекуващите го лекари са продължавали да го хранят разделно с различни храни и са наблюдавали какво става в стомаха му и как му се отразява това хранене. По този начин те са успели и да запишат времето за което се смила и напуска стомаха всяка храна (месо, зеленчук, сирене, риба, яйца и т.н.) в суров и топлинно обработен вид.
Повече за експериментите н Д-р Кърсио и таблица за смилането на храните (всичко е на английски) можете да намерите тук.http://www.drbass.com
Накратко докторът е установил това което всеки може да установи наблюдавайки как се храни едно животно. Най бързо и безпроблемно се смилат суровите храни. Трябва да не се смесват храните (но неговият подход е различен от този на разделното хранене, той е установил, че ако се ядат три храни да кажем на едно ядене те трябва да се ядат последователно, т.е. да кажем че ядете ябълки, картофи и месо - първо се изяждат ядълките, след това картофите и накрая месото - винаги храната с най-високо водно съдържание е първа, после следващата с най-високо водно съдържание и т.н. Докторът е установил и то забележете, не с мислене, а с наблюдение върху живи хора, че така храните се разпределят на слоеве в стомаха и всеки слой се обработва от необходимите за това ензими последователно, напълно и безпроблемно.)
Ако наблюдаваме едно животно в природата, то се храни по същия начин - една храна се консумира за известно време после се обикаля и търси и намира друга. Про консумацията на следващата храна първата може да е все още в стомаха му.

Този вид хранене д-р Курсио нарича последователно.
Д-р Курсио отрича строгото веганство и плодоядство и набляга на необходимостта от зелени салати и животински продукти в оптималното за човека хранене.

Моя извод след 23 години четене, пробване и търсене в посока диетология - Не можем да победим или надхитрим природата, можем само да се учим от нея. За това излезте малко извън града или селото идете в гората и наблюдавайте как се хранят дивите животни. Учете се от тях, а не от професори и книжни плъхове. :)
Последно промяна от ivangp на 21 Май 2008 10:18, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Еми Манолова
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Май 2008 21:09

Мнение от Еми Манолова »

Здравейте,

Вероятно съм се изразила неясно, за което моля да ме извините - причина за гладуването беше единствено желанието да си прочистя организма - тези 12 дни бяха предшествани от няколко други по-кратки гладувания. Любопитно ми беше да видя как се чувства човек, ако не яде нищо. А това за мандарините и млякото посочих само като пример - далеч съм от мисълта, че някой трябва да яде така, или че трябва да се храни с неща, които не се отглеждат там, където е роден и т.н.
Не смятам, че вътрешният ми глас е повлиян от други - 30 години не съм боледувала от нищо и не съм пила никакви лекарства; вярвам, че организмът ми би трябвало да знае най-добре от какво вещество /храна/ има нужда в даден момент и в какво количество, затова му се доверявам - това е всичко. Нямах за цел да препоръчвам дори разделното хранене - само доверието във вътрешния усет. :)
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Няма проблем Еми, най-важното е да се чувстваш добре. Щом така ти е добре продължавй в същия дух и това е.
Но и дръж ума си отворен, та ако устре случайно, не дай боже, ти стане зле да имаш алтернативи и да не се привързваш сляпо към догми.

Теории много и истината за всеки е различна. Номерът в този живот е да намериш/осъзнаеш своята истина , а не да слугуваш на натрапените ти от разни "авторитети" с титли "неопровержими и безусловни истини".
За съжаление масата от хора са твърде мързеливи и се страхуват да поемат отговорност, поради което предпочитат готовите отговори на някое "светило" пред главоблъсканицата и поуките от "провалите" (слагам ги в кавички защото не вярвам, че в живота има провали, а само уроци) в живота водещи до собствено мнение.

Това е и причината да се оставяме да ни управляват некадърници и идиоти. Както и 90% от световното богатство да се намира в 3% от населението на света.

За мен бог, учител, единствен съзидател и знаещ е ПРИРОДАТА.
Но така е за мен не е задължително да е и за теб.
Аз споделям своето мнение тук.
Всеки е свободен да сподели, приеме или отрече това мнение, както и да си има свое.

Аз съм формирал мнението си на базата на много години четене, мислене и изпробване на различни теории.
И аз лично смятам, че ако някой няма опит в дадена насока, трябва първо да пробва а след това да формира и изразява мнение.
Ако да кажем цял живот съм говорил само български език, едва ли ще мога да оценя разликата между българския и английския език, например, само като чета мнението на някой англичанин за английския език. Много по-компетентен ще съм ако говоря и английски, още по добре ако съм и поживял в Англия.

Една индийска поговорка - "Този който е изял един грам горчица знае за нея повече от този който е видял един тон от нея."

Още едно пояснение:
Аз ям(правя) така и се чувствам прекрасно следователно всички ние трябва да ядем (правим) така и ще се чувстваме прекрасно според мен не е правилен извод.
Аз мога следователно всички могат - спада към същата категория изводи.

Обаче 99% от всички живи същества на тази планета ядат (правят)/ и са го правили откак свят светува/ така и боледуват по-малко от останалия 1% вече е база за извод, че ако останалия 1% се присъедини към 99% вероятно резултатите ще са същите.

Така мисля аз.
Какво мислите вие?

Една последна сентенция - Един от критериите за лудост е да продължаваш да правиш едно и също нещо и да очакваш различен резултат.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

ivangp написа:...
Един от критериите за лудост е да продължаваш да правиш едно и също нещо и да очакваш различен резултат.
Но не можеш да влезеш в една река два пъти. Значи не можеш да правиш едно и също. Или ти си се променил, или друго :wink:
Иначе, да, така е :D
Заключено