Бременност

Информация за истината за ситуацията с болниците, лекарите, здравната ни система, лъжи и митове с които сме закърмени. Как да отглеждаме здрави, умни, талантливи и отговорни деца. Както и за приложения на ТЕС в тази връзка.
Публикувай отговор
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Бялото течение пак се засили много. Мисля да предприема допълнителн мерки, нещо явно ми убягва...
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Мисля, че се вманиачавам. Направих си няколко подобни сесии:

Въпреки, че толкова време не мога да се справя с бялото течение, аз избирам да се успокоя и да намеря друга гледна точка.
Въпреки, че се страхувам, че така и няма да се излекувам напълна, аз избирам да съм благодарна за това, което вече постигнах.
Въпреки, че съм преуморена и нямам сили вече да се боря, аз избирам да ссъм благодарна за силното и здраво тяло, което имам

- Не мога да се справя с бялото течение
- Опитах какво ли не
- Не се сещам за нищо повече, което мога да направя
- Няма да мога да се излекувам
- Ако можех, вече щях да съм го направила
- Много съм изморена
- Нямам сили вече
- Чувствам се пренавита и претоварена
- Даже не съм сигурна, че искам да се излекувам
- Може би просто се преструвам?
- Не мога да се излекувам
- Не искам да се излекувам

- Не искам да се занимавам повече с това
- Но мога да се фокусирам върху нещо друго
- Избирам да съм благодарна на тялото си
- То е идеално във всеки момент
- Благодарна съм за силното и здраво тяло, което имам
- Щастлива съм, че с всеки момент ставам все по-силна и по-здрава
- Усещам как животът тече през мен и сме едно цяло
- Толкова е хубаво да можеш да се наслаждаваш на себе си
- Толкова е хубаво да се радваш на живота
- Благодарна съм на тялото си, че функционира перфектно
- Аз съм в синхрон със себе си и с природата
- Аз съм напълно здрава
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Започнах да прилагам ключично дишане. Никога досега не съм го правила (освен на първия семинар) и ми е малко странно все още, но ще свикна, предполагам.
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Бебо си расте, коремчето - също :) Вече станаха почти + 12 кг и оня ден си правих снимки и като гледам доста съм се поомазнила, ама това ще го мислим после...
На ключичното дишане му свикнах и го правя почти всекидневно при тесане на бялото течение, което ту намалява, ту се увеличава... :roll:

Покрай всичките книги, които си взех за бременност и раждане, попаднах на една особено полезна - Painless Childbirth. Откакто я чета, се чувствам много по-спокойна за раждането и много по-добре като цяло.

Поръчах си басеин и си го чакам да пристигне. Трябва да видя какво още ще ми трябва, че време не остана... :D
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Вчера си представях раждането. Беше много силна и истинска визуализация, просто като на филм, и всичко беше остро и ярко. Напоследък много често сънувам бебето си, най-вече, че го кърмя. Самото раждане не съм сънувала, но толкова често си го представям, че понякога имам чувството, че вече съм родила :)
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

В една тема помолих майка, която скоро роди вкъщи да напише според нея какво е необходимо да се набави за подготовка. Ето какво предлага тя:http://forum.bg-mamma.com/index.php?top ... msg9604346

За добра подготовка също можеш да потърсиш и книгата Spiritual midwifery на Ина Мей Гаскин (не зная как й се пише името на английски) и също Unassisted childbirth, в която се споменава за ТЕС, доколкото разбрах. Втората част на книгата Spiritual midfifery си е направо ръководство за акушерки. Но авторката не е лекар.

Аз правя едни много хубави визуализации на раждането. Представям си как влизам при бебето (по метода Силва) и наблюдавам раждането от там. Много е приятно. И визуализацията е толкова ясна, че през деня си я припомням като кратко филмче по много пъти.
Правя поглед отвътре, защото външната ситуация още не мога да си я представя - дали ще е вкъщи, на гости или в болница.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Благодаря, Мая :D

Да пейстна списъка тук за по-прегледно (за мен)

Засега не съм напреднала много откъм инвентар, трябва да призная. Мислех си за найлони и някакви водонепропускливи чаршафи, но не съм гледала. Всъщност намерих в интернет, но мисля, че сайтът е американски, и просто доставката ще е нерентабилна.

Иначе имам малки парчета, от тези медицинските (нещо от порядъка на 50х50см), нещо подобно на лигнин и други по-малки непропускливи или полупропускливи покривалца.

Мястото на действието така или иначе ще е кухнята, чиито под е покрит с плочки, така че няма драма. Поръчах си басеин, ще сложа едно надуваемо легло, макар да не ми е съвсем ясно какво точно ще правя на него :) Та него ще е добре да го покрия с нещо, предполагам :) Също ще си приготвя швейцарската топка да се чекна на нея при необходимост.

Кърпи и подобни има в изобилие, но трябва наистина да приготвя това, което смятам, че ще трябва, за да не се суетим в последния момент.

За бебчо имам клипси, но нямам ножица, така или иначе няма да прерязвам веднага пъпната връв, може след няколко часа като ида в болницата, там да ми я прережат :roll: Шапчица имам. Имам и една гумена круша за аспириране, макар че ми е малко мътно с аспирирането - веднага ли се прави, задължително ли е?! В смисъл, че бебето като изплаче, значи диша, или аз нещо не схващам...
За предпазване от зацапвания:
- голямо парче найлон за покриване на мястото, което сте избрали - легло, диван, под - може да бъде завеса за баня, но тя е плътна и е по-подходяща за пода, а за леглото е по-добре да се вземе от тънкъя найлон, който се продава в строителните магазини за предпазване на мебели при боядисване
- стар чаршав или от импрегнираните чаршафи (2 са ок за покриване на спалня) за еднократна употреба (от санитарните магазини)
- "памперси за възрастни" - импрегнирани парчета за еднократна употреба с размири 50х50 или 80х50 или каквито има (пак от санитерните магазини) - примерно 10 бр. - удобни са за постилане навсякъде, където искате да седнете или да клекнете или пък да си подложите нещо
- купа за плацентата - ако ще я замразявате, пластмасова купа от китайстите магазини е ок, ако ще правите "лотос" - по-добре стъклена, добре почистена

за майката:
- хавлиени кърпи - 50х30 или по-големи - удобни са за правене на компреси - 2-3 са ок
- дамски превръзки - ако все още някъде се намират от онези без "крилца" "сфери" и "гелове" - т.е. минимум химия - добър избор за първите дни - 1 пакет, после може да си мините на предпочитаните други
- пликчета за еднократна употреба - достатъчно големи, за да поемат все още неприбралия се корем; когато коремът се поприбере ще можете да си ползвате удобно ваше бельо

за бебето:
- ако ще прерязвате пъпната връв - добре наточена ножица - изварена или дезинфектирана със спирт и пламък; клипси (1 е достатъчен, но не знам дали се продават по еденично) или стерилни конци (от санитарните магазини) или конци за зъби без аромати и вакса
- ако ще е "лотос" или прегаряне - потърсете си инфо в нета - има достатъчно Smile
- малка памучна шапчица, тъй като най-много топлина новородените губят от главата
- бебешка хавлийка покрита с тензухено парче (кожата на бебето е много деликатна) за завиване на бебето


Благодаря за книгите, ще ги потърся, не знам обаче ако ги няма в библиотеката, дали ще могат навреме да дойдат от амазон... :roll:

Аз чета Painless childbirth, Heart and Hands, Active birth и The birth partner съм я връчила на мъжа ми.

От тях като че ли първата и третата намирам за по-полезни за мен.


Unassisted Childbirth - това ли имаш предвид?

За метода на Силва имам книга, обаче нямаше кой да я прочете :roll:
Иначе в резултат на четенето на първата книга имах много силни визуализации, направо видения и като цяло ми се отразява много добре. Освен това си взех едно CD за медитация, което не знам доколко ми помага все още :roll:

Днес тесах страха си, че бебето е с главата нагоре и отдясно. Макар че то много се върти и знам, че се обръщат в последния момент. Между другото, като слушам холосинк сидито в първите може би десет минути бебето много шава. Днес спа обаче през половината време, после се акивизира. Като цяло в последните две седмици визията ми за раждането е доста избистрена и повечето страхове са всъщност доста повърхностни. Малко ми е неприятен и неясен момента с отиване до болницата след това :roll:

Иначе аз самото раждане си го представям много ясно. Имам две версии - за дневно и нощно раждане, макар че смятам, че ще закача и деня и нощта, защото предполагам, че ще се протои няколко часа. Представям си радостния момент, в който бебето излиза от мен и аз се разплаквам, а преди това го напътствам и окуражавам. :D Представам си как след раждането заспиваме тримата гушнати за кратко (а може и за по-дълго :)). Бебчо сигурно ще е изморен :)

По отношение на бялото течение, вчера стигнах до обобщението, че всеки път се повтаря едно и също нещо, а именно - започвам да тесам някаква идея, с някаква настройка и в началото има подобрение, след което влошаване и после нещата си продължават по старому, до следващата идея, следващата настройка, следващото подобрение и после пак влошаване... в момента мисля какво да предприема по-нататък :lol: Все пак има някакъв напредък и той е, че понеже тесах много притеснения, свързани с него, някак си не ми пука чак толкова вече, и повече се дразня, че съм зациклила, отколкото на самия факт май :roll:

Днес правих водни бани по Луи Куне, от тези, кото си описала тук. Много добре ми се отразиха в жегата :lol:

А ти би ли описала визуализацията си на наблюдаването на раждането отвътре?
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Аватар
artexa
Участник
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Авг 2008 21:14

Мнение от artexa »

Arethuse, а защо смяташ, че това бяло течение е ненормално? Имаш ли някакви други оплаквания? По принцип към края на бременността е нормално да се засилят флуидите в организма, в този смисъл и течението, може да си е в реда на нещата :)

За въртенето на бебо, аз също имах такъв проблем - моето бебе се въртеше нон стоп - едната ми лекарка от месец ми обяснява, че това е защото продължавам да карам кола, аз обяче нямаше как да спра - сега от седмица не карам и бебето веднага се намести - още на втория ден надолу с главата и оттогава не е мръднало. Гледам като седя да не му притискам много главата - това което тя каза е, че го боли затова се върти като го натискам. Сега го усещам, че е надолу по хълцането - все на едно и също място, долу ниско в корема ми :)

Не знам дали караш, но ако да, имай го предвид :)
Иначе може би позите или и аз не знам, аз правих тези упражнения известно време - стоенето с глава по-ниско от таза, които помагат бебето да застане както трябва :) и гледам да спя на ляво, за да е натам гръбчето му - все пак земното притегляне ;)
Иначе и ТЕС разбира се - да застане бебето в най-добрата позиция, но предполагам това няма какво да го споменавам :)
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Да, това е книгата.

Защо мислиш да ходиш в болница с бебето?
Една приятелка, която роди детето си вкъщи, отиде с детето в болница малко след раждането и след това съжаляваше. С второто дете въобще не отидоха. Сега чакат трето :)

Аспирирането не е задължително. Клер Лопринци - една акушерка от Хаваите, която беше в България - каза, че слагат бебето с лицето надолу, легнало по корем на корема на майката и главата му виси между краката й. Така изтичало всичко, ако изобщо има нещо в носа и устата.

А мислила ли си за пелени? И за естествена бебешка хигиена изобщо? Аз щях да поръчвам от интернет, но една приятелка ще ми даде нейните.

Визуализацията по Силва по принцип се състои в това да си представиш даден човек и да влезнеш в него. Да разгледаш органите му отвътре и да пооправиш нещо, ако трябва.
Аз си представям, че влизам в себе си. Стигам до матката, после до бебето. Говоря му. Започва раждането и наблюдавам как излиза. Тук ми помага един видео материал с анимация на раждането. Когато бебето излезне и го сложат на корема или на гърдите ми, отново влизам в тялото си, за да видя отлепването на плацентата. И проследявам излизането й.
Най-трудно ми е да си представя себе си. Затова започвам като си представям нашата къща отвън. Качвам се по стълбите, влизам у нас, после в спалнята, виждам се на леглото и тогава влизам в себе си. Отвътре вече е лесно.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Ами всъщност аз не ща да ходя в болницата :lol: Но мъжът ми сигурно ще иска. :roll: И без това му е трудно да схване раждането вкъщи (но все пак тряба да кажа, че се справя учудващо добре засега :lol: ) Всъщност не ми е ясно (не съм се интересувала още) как и къде "се записва" бебето. Просто в мислите ми е по-важно да си организирам раждането, и не съм проверила. Но има време, де.

За аспирирането и аз си го представях нещо такова, но всички почти комплекти за домашно раждане, които съм срещала, съдържат такава круша. И затова си помислих, че трябва да се използва :)

За пелени... съм мислила. Ама засега само дотам. Не знам какви пелени имаш предвид всъщност, аз съм решила да си шия, ама това ще стане след Нова Година най-вероятно. За естествена бебешка хигиена (имаш предвид изхождането на бебето, а не ползване на папмерси, в които да го оставиш да се нааква и напишква имаш предвид, нали?) също съм мислила и смятам да я прилагам. Тук ще отворя една малка скоба, да се похваля, че открих топлата вода с естествената бебешка хигиена преди много време (7-8 години), когато племенничката ми беше бебе. Беше лято и бяхме на вилата един куп жени, по-точно аз, леля ми, братовчедка ми (майката на детето), и другата ми братовчедка... и бебето... и дето има една дума - много баба - хилаво дете, на това дете дупето беше постоянно зачервено и подсечено и биваше мазано с всевъзможни неща, от което положението разбира се никак не ставаше по-добро, напротив. И понеже беше лято и беше горещо, а аз наскоро бях в цикъл ми хрумна гениалната идея :lol: , че детето очевидно се подсича от памперса, в който беше по цял ден... а вече можеше да ходи и си тичаше по двора... добре че успях да ги убедя поне през деня да го оставят да си тича по голо дупе и голяма работа, като се напишка... после забелязах, че ака и пишка горе долу по едно и също време, но това беше вече прекалено много от моя страна... Но все пак детето спря да се подсича :D (каква изненада! :))

Интересни визуализации :) Може да пробвам и аз :)
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

artexa написа:Arethuse, а защо смяташ, че това бяло течение е ненормално? Имаш ли някакви други оплаквания? По принцип към края на бременността е нормално да се засилят флуидите в организма, в този смисъл и течението, може да си е в реда на нещата :)

За въртенето на бебо, аз също имах такъв проблем - моето бебе се въртеше нон стоп - едната ми лекарка от месец ми обяснява, че това е защото продължавам да карам кола, аз обяче нямаше как да спра - сега от седмица не карам и бебето веднага се намести - още на втория ден надолу с главата и оттогава не е мръднало. Гледам като седя да не му притискам много главата - това което тя каза е, че го боли затова се върти като го натискам. Сега го усещам, че е надолу по хълцането - все на едно и също място, долу ниско в корема ми :)

Не знам дали караш, но ако да, имай го предвид :)
Иначе може би позите или и аз не знам, аз правих тези упражнения известно време - стоенето с глава по-ниско от таза, които помагат бебето да застане както трябва :) и гледам да спя на ляво, за да е натам гръбчето му - все пак земното притегляне ;)
Иначе и ТЕС разбира се - да застане бебето в най-добрата позиция, но предполагам това няма какво да го споменавам :)
Имам го от малка (6 годишна някъде). През годините няколко пъти съм се преглеждала и изследвала... Няколко пъти съм пила Нистатин (интересно е да се отбележи, че ми бяха предписвани противогъбични таблетки и глобули без да се направи анализ на течението, тоест да се установи наличие на гъбички :roll: :evil: ) И аз си ги пех/слагах. Също са ми предписвани антибиотици (също ги пиех). Никой не ми каза от какво е. Все пак в някакъв момент на един лекар му хрумна да изследва течението - нямаше следа от гъби или нещо нередно. После друг лекар ми каза, че имам раничка. Попитах от какво се е появила, ама никой не ми обясни, само си спомням, че една лекарка беше доста груба и едва ли не реши да ми се кара заради това :roll: Аз й теглих една майна. После ходих при една друга лекарка, която мисля каза, че трябва раничката да се гори с азот или нещо подобно, ама мен не ме привлече много тази оферта. Опитвала съм да го лекувам с билки... По принцип не ме притеснява особено, но не смятам, че е нормално и се притеснявам да не затрудни/усложни раждането по някакъв начин.

За въртенето на бебо - аз не карам, но много се движа и с кола и с автобус, а също и ходя - просто ходя на работа, а живея на 25 км от града, така че всеки ден имам близо два часа път, и ако реша и някъде другаде да ходя, то се събира. Упражнения за наместването на бебо не съм правила още, защото мисля, че е рано и че има време да се намести, но просто като чета разни книги и статии и се сещам. Моят бебчо още откакто го усещам в корема си стои отдясно. ПОнякога усещам, че се обръща с главата надолу, но все си е отдясо. Започнах да си мисля, че природата си знае работа и сигурно така трябва да бъде :D
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Стъпалата и глезените ми изведнъж придобиха абсолютно нехуманоидна форма - подуха се, ама яко :shock: Не съм виждала такова нещо, още по-малко съм предполагала, че ще видя на себе си :roll:

Тесах малко, ама засега ефект не виждам :roll:

Ще продължавам да тесам тази вечер и дано утре положението е по-добре.
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Един час седене нагоре с краката + ТЕС + масажи + свеждане на менюто до месо, трева и вода + масажи в студена вода нормализираха положението. Тази сутрин усещах десния си глезен леко изтръпнал, както вчера, когато беше подут. Тесах това, както и очакването, че днес пак ще се подуя. Засега краката ми изглеждат почти все едно са си моите. :lol:
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Днес подуване нямаше. :D

Все още има едно странно чувство в десния глезен, което всъщност не съм тесала :roll: но като цяло съм добре. Походих и постоях права известно време, като гледах докато стоя да не съм неподвижна и се повдигах на пръсти през повечето време. Доволна съм. :D

Напоследък бебчо започна да се движи по-спокойно и контракциите ми понамаляха, не са така силни, продължителни и чести както преди.
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Тия подувания на краката предполагам, че са само за бременността. Тоест, и нищо да не им правиш, ще изчезнат. Ако, разбира се, не ти е прекалено трудно да се приемаш с такива крака.
Публикувай отговор