СЕРТИФИКАТИ, СЕРТИФИЦИРАНЕ, РАБОТА С КЛИЕНТИ

Преди да задаваш каквито и да е въпроси, свързани с използването на ТЕС, използвай търсачката!
Също така много полезно ще е да прочетеш ВАЖНИТЕ теми тук! В тях е есенцията на приложението на ТЕС.

Ако не го направиш, рискуваш въпросите ти да бъдат изтрити и темите ти блокирани.
Симеон Симов
Участник
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Май 2010 02:50

Мнение от Симеон Симов »

Здравей Иване,

Малко се забавих с отговора, тъй като всички в екипа на тази огранизация работим за нея на доброволни начала (това и във връзка със споменатото някъде по коментарите, че сме били имали финансов интерес), и изкарваме хляба си на други работни места, така че не ми остава време да битувам по форумите и това беше първи и надявам се последен такъв инцидентен случай, но нямаше как да не ти отговоря, както няма как и сега да не го направя, защото линията на манипулативно внушение продължава да се разтяга.


Ще се опитам да избегна този път, колкото е възможно цитирането на цитати на цитати на цитати .........,за да не стане прекалено дълъг постинга, въпреки, че виждам, че и на теб ти допада този формат.


За засягането – лично не съм се засегнал, защото това не беше насочено лично към мен и ако беше можеше и да не реагирам, но точно защото беше насочен конкретно към ИИР (и ще се аргументирам по-долу, за да докажа, че беше точно така), затова и реагирах и нямаше как да не го направя, защото ако бях си замълчал някой можеше да приеме всичко това за чиста монета.


Аз също съм за ясните и точни взаимоотношения и затова винаги съм директен, особено когато попадна на явна несправедливост и не съм никак толерантен към подобни неща, макар че на много хора това не им се нрави, но аз лично за себе си съм решил, че няма да живея живота си според очакванията на другите с цел да бъда харесван и обичан от всички, защото това е най-сигурният начин човек да си докара някаква симптоматика. Ще си позволя да цитирам в тази връзка един от най-великите психолози на всички времена – създателят на Гещалт Терапията Фредерик Пърлс:


„Аз създавам моя живот и ти създаваш твоя живот
Аз не съм на този свят, за да живея според твоите очаквания
И ти не си на този свят, за да живеш според моите
Ти си си ти и аз съм си аз
И ако случайно ние се намерим е красиво
Ако не, нищо не може да се направи”

Та заради всичко това, аз съм взел за себе си решението да бъда автентично човешко същество и да изразявам целият интегрален спектър от емоции, включително и справедлив гняв, например когато се касае за явна несправедливост, както в случая, както и да бъда прям и директен, било понякога и крайно прям, осъзнавайки и приемайки рисковете следващи от това.

Другото към което се придържам е да бъда максимално неманипулативан при общуването си с хората, а и да не злословя зад гърба им.

Не бих могъл да твърдя същото за твоят начин на комуникация обаче, защото твоите думи са доста манипулативно завоалирани и почти всякога могат да се тълкуват поне двуяко, затова именно се и тълкуват, защото ако ползваш директност, то думите наистина са ясни и не подлежат на тълкувание. Твойте думи уж дават (както се изрази един участник във форума) нужната информация – пък човек после сам да си взима решението, но всъщност на принципа „думам ти щерко сещай се снахо” внушават определена посока на мислене и недвусмисленно внушават определени изводи, макар и понякога на заден план, стига обаче някой да има очи да го забележи и стига когнитивните му рамки да не му забраняват да го забележи. Какво има предвид:

Още с първите ти думи

„Мая, не се подвеждай и не подвеждай други хора.”

Внушаваш къде директно къде индиректно, че някой може да бъде подведен в нещо или казано по друг начин, че ние подвеждаме участниците си твърдейки нещо или едва ли не че ги лъжем или мамим с нещо. Бъди сигурен, че никого досега не сме подвели или излъгали за нищо, имаме вече над 200 участници в различните ни обучения и досега няма случай да сме декларирали нещо, което не е вярно.


Дори сега продължаваш с неверни твърдения:


„Мая не се подвеждай, че получавайки сертификата от този курс ще можеш легално да прилагаш ТЕС като терапевт в България".


Най-искренно те моля престани да заблуждаваш хората, че има такова нещо като EFT терапевт, такова животно няма по простата причина, че EFT не е терапевтична модалност, а себеизцелителна техника (Self-healing technique), и именно заради това е отворена за обучение за всички, иначе особено пък в САЩ където законите се прилагат доста по-строго щеше да бъде предназначена само за специалисти имащи право да правят терапия.


В този свят, с който за зло или за добро сме тръгнали да приравняваме нормите, правилата и законите си, това е много точно регламентирано – има терапии, обученията за които е предназначено само за специалисти, каквито например са обученията по EMDR и Advanced Integrative Therapy и има себеизцелителни техники или трансформативни техники или интегративни техники, каквито са например интегративните дихателни техники, фамилните констелации, и другите техники на енергийната психология освен EFT като WHEE, BSFF, TAT и др. Такива са и техниките като йога, тай-чи, чи-гун и др, при които обученият фасилитатор или водещ само води, направлява и подмомага себеизцелителният процес на клиента. То и за това EFT е Emotional Freedom Technique, а не Emotional Freedom Therapy. В света малко по на запад от нас много ясно са разграничени двете – терапевт и фасилитатор, както и терапията от себеизцелителната техника . Затова именно на сертификатите за EFT, които се издават в цял свят, никъде не пише EFT therapeutist, а пише EFT Practitioner или EFT Facilitator и затова е крайно неправилно да се твърди или пише, че се провежда EFT терапия или EFT лечение, защото именно това е в противоречие със закона.


По тази причина, продължавам да твърдя, защото го знам със сигурност, точно понеже съм се съветвал с юрист, както ти ме съветваш, защото си имаме юрист в екипа, а и не само с него съм се съветвал преди да започнем да организираме тези обучения, че EFT се касае от закона за здравето точно толкова, колкото се касаят и водещите по йога, тай чи или чи-гун, но и те - водещите по йога, тай чи или чи-гун също преминават през определени обучения, за да са автентични такивa и получават съответните сертификати, за да могат да го докажат, и да се легитимират като такива най малкото пред клиентите си.


Тук обаче, това което аз виждам в твоите твърдения е едно объркващо послание, което може да дообърка всеки, който го чете, защото твърдиш едновременно няколко неща, които взаимно си противоречат, от което не става много ясно какво всъщност твърдиш:


От една страна убеждаваш хората, че не им трябва сертификат, а в същото време на много места в интернет пространството ти нееднократно си декларирал, че си се обучавал и че имаш сертификат по EFT (предполагам твоят е «истинският» - на Гари).


От друга страна убеждаваш хората, че не могат да практикуват легално EFT със сертификат по EFT, ако не са лекари или психолози, но ти практикуваш EFT без да си лекар или психолог (не, че аз смятам, че някой трябва да е задължително психолог или лекар за да го прави, напротив). Не ми казвай, че това, което трябва да разбираме от всичко това е, че ти практикуваш нелегално, нарушавайки закона, но си поел този риск върху себе си, носиш своя си кръст и казваш на последователите си, че те не трябва да носят този кръст, защото ти го носиш вместо тях.


От трета страна, след като веднъж вече си убеждавал хората, че не могат да практикуват легално EFT със сертификат по EFT, ако не са лекари или психолози, в следващият момент ти твърдиш, че въобще сертификат не им е нужен и хората могат да си практикуват EFT с клиенти и без него........е как така нали уж според теб това било извън закона, не ми кзвай че ги насърчаваш да нарушават закона.............нещо и ти самият май се оплете в твърденията .
Интересно ми е какъв мотив стои зад всичко това?


След като веднъж ги убеждаваш, че не им трябва сертификат, а после пък пишеш, че и да имат не им върши работа, накрая ги убеждаваш да си изкарат такъв от Гари, въпреки, че това вече не е възможно, а и да беше струва в пъти по-скъпо, пък и е дистанционно, което във всички случаи не може да замести живият контак с учител.


Въпреки, че пък аз сега се чудя, ако си прав, че сертификатите са ненужни, защо ли пък Гари издава такива, а и защо ли се издават такива във всички школи методи и техники, като това е само една ненужна формалност......


То и аз се обърках вече, затова дай да изясним, всъщност според теб кое от всичко, което си казал, в крайна сметка е вярно:


1. Не можеш да практикуваш легално EFT с клиенти какъвто и сертификат по EFT да имаш, ако не си лекар или психолог.

2. Можеш да си практикуваш EFT легално с клиенти и без никакъв сертификат по EFT.

3. Въпреки първото и второто за предпочитане е всеки друг сертификат –този на Гари (какъвто вече не може да се вземе) или сертификат от Австралия, но в никакъв случай не и сертификат издаден от ETWW & Calamus International University, подписан от двама от EFT мастерите.


От четвърта страна ти твърдиш, че въобще сертификати и дипломи не трябвали и даваш там примера със зъболекаря. Е добре де, дай като в 18 век да ходим да си вадим зъбите при кварталният бръснар, щото тогава там са си вадили зъбите.


Напълно съм съгласен, че дипломите и сертификатите не гарантират априори нищо, но все пак още от първобитнобщиният строй насам е започнала една диверсификация и разделение на труда и затова съществуват различните професии и занаяти. За зло или за добро принадлежността към един или друг занаят се удостоверява с тапия иначе сигурен съм ще се съгласиш, че би настъпила още по-голяма каша от тази, в която и без това живеем в нашата страна.


Да, както вече се съгласих – тапията не винаги е гаранция, че човека е способен (както и неналичието на такава не е гаранция, че човека е кадърен), но първо, това е опознавателен знак за принадлежност към дадена школа, метод или техника – с това се засвидетелства, иначе какво пречи всеки да си твърди, че е какъвто му падне - и астрофизик и инженер или пък лекар включително и EFT фасилитатор.


Със сигурност не съществува обучение на света, което да те подготви за всичко, което би изникнало и с което би се сблъскал човек по-нататък в практиката си и това важи за всеки един занаят и човек принципно се учи цял живот, но поне засега не е измислена по-надежна форма за легитимация. Дядо ми бог да го прости казваше «Книжка кола не кара сине, но без книжка кола не можеш да караш».


Следващото ти подвеждащо и манипулативно твърдение или ако трябва да си се придържам към моя си директен стил - клеветническото твърдение, което е насочено лично към ИИР, което не е организацията ми, както си написал, защото не е моя лична собственост и заради което най-вече бях принуден да реагирам е следното.


„Т.е. това което твърдят организаторите на семинара в България, а имено:
Проф. д-р Тамлин Леуелин-Едуардс и Флорънс Мейр Леуелин-Едуардс са двама от общо двадесет и деветимата за цял свят сертифицирани от Гари Крейг (създателят на EFT ) обучители по EFT, които са квалифицирани да обучават не само EFT практици, но и EFT обучители.
Не е съвсем вярно. „


Пак в твоят стил това е доста индиректно и завоалирано твърдение, което казва, че не казваме истината, с това което сме написали. Така както си го написал звучи малко като твърдението – „Тази жена е малко бременна”, а нали знаеш, че „малко бременна жена” няма, тя или е бременна или не е и в тоя контекст едно нещо или е истина или е лъжа.

В една малко по-добре устроена институционално страна, в каквато си живял и в която едно дело не би се влачило с години, предполагам много добре знаеш, че подобно нещо отива директно в съда, защото е клеветническо твърдение, което уронва престижа на човек или организация. А бъди сигурен, че ние досега не сме подвели никого от участниците си с нищо и щом сме написали нещо, значи то е истина, не е нито „не съвсем лъжа”, нито „не съвсем истина”, а е точно така както сме го написали.

Мисля, че в предишният си постинг достатъчно добре оборих това ти твърдение, но за да затвърдя ще го повторя.

http://www.emofree.com/Archives/Archive218.htm


NEW: We now have 8 EFT Masters (Tam Llewellyn is our newest): After rigorous trainings, workshops and exams, 7 people have now qualified as EFT Masters. They are (in alphabetical order) Patricia Carrington PhD (New Jersey), Sophia Cayer (Florida), Lindsay Kenny (California), Dr. Alexander Lees (Canada), Dr. Tam Llewellyn (United Kingdom), Dr. Carol Look LCSW DCH (New York), Sonia Novinsky (Brazil) and Rehana Webster BSc (New Zealand). Most of them have listed their contact info on a new section of our website:


И понеже се беше хванал като удавник за сламка миналият път, че първото било от архива на сайта, то това по-долу е от актуалната и най-прясна информация на сайта, касаеща обученията и сертификацията.


http://www.emofree.com/ExamInfo/FAQCertification.htm

The EFT Masters Program was discontinued by EFT and released to the EFT Masters as a group in 2007. They are now running it independently and making their own decisions about whether or not to certify any new EFT Masters. Although they have all earned their right to use the title.

Превеждам:

„Програмата за обучение за EFT Masters (EFT обучители или тренери) се преустановява и групата на обучителите (EFT Masters) се ограничава до тази на обучилите се до 2007 година. Те сега провеждат EFT Masters програмата самостоятелно и могат да взимат собствени решения дали да сертифицират други EFT обучители или не. Всички те са заслужили правото си да се титулуват такива (EFT Masters).


Нещо повече – във връзка със излизането си в пенсия и отеглянето си от активна дейност, включително от обучителна такава, Гари е разпратил писмо до всички сертифицирани от него обучители, че от тук насетне оставя задачата за обучението на EFT практици и EFT обучители на обучените и сертифицирани от него обучители.


Сигурен съм, че при едно добронамерено желание за честност и полезност, каквото декларираш, ако си искал наистина да бъдеш честен и полезен и да коментираш дадена тема безпристрастно ти, а и всеки друг на твое място би потърсил информация и за твоята теза, но и за контратезата. Т.е. така както си търсил информация на сайта на Гари, за да си помогнеш за своята теза, така при едно добросъвестно отношение би проверил информацията и за другото, а тази информация я има на сайта на Гари и тя се намира не по-трудно от информацията, която ти си постнал.


Много ми се иска, ако можеш да кажеш, коя точно част от написаната от нас информация „Не е съвсем вярно”:

1. Това че Там и Мери не са двама от общо двадесет и деветимата за цял свят

2. Това, че не са обучени и сертифицирани от Гари Крейг

3. Това, че той не е създателя на EFT

4. Това, че не са квалифицирани и сертифицирани от Гари да обучават

5. Или това, че имат даденото от него право да обучават не само EFT практици, но и EFT обучители
Кое точно?

Е, явно все пак няма да се мине без цитати:

”Симеоне, ако някой твой приятел те попита дали да дойде на моя семинар, или на семинар на който и да е друг човек, на каквато и да е тема и ти си чул, че има недоволни от този семинар хора, какво би направил? Били му казал истината за това какво си чул или би си замълчал само и само за да не настъпиш някого по мазола? „


Повярвай ми, и до нас са стигали негативни отзиви за теб и за твоите семинари, но първо ние не робуваме на клюки и на препредадена информация и ако искаме да се убедим в нещо го правим директно и второ не развяваме тези клюки в интернет пространството.......... но въпрос на вътрешно детерминирани етични норми. Нещо повече, въпреки тези негативни отзиви, аз лично, когато ми се е обаждал някой от регион, който е по-близо до Варна, съм го пращал и при теб. Е, в повечето случаи съм ги пращал при д-р Искра Капинчева, която е хомеопат и сертифициран EFT практик в организиран от нас тренинг, защото така е редно, но съм насочвал и към теб, колкото и да не ти се вярва.


”Нека ти припомня една случка от миналото лято.

Един петък, докато течеше вашия курс, извъня телефона ми. Обаждаше се един от вашите курсисти (не споменавам имена защото знаеш много добре кой беше). Обаждаше се да ми предложи да дойда на вашия семинар и да отговоря на въпроси на които вашите лектори не желаеха или не можеха да отговорят. Поне на мен така ми бе казано. Това предложение не бе еднолично, а произтичаше от група хора”


Много добре си спомням твоето обаждане, както и много добре си спомням не особено ласкавото ти изказване за тази конкретна личност (което много се надявам, че си спомняш), което обаче явно не ти пречи сега да се позоваваш на изказването на тази личност.

Групата между другото се състоеше от тази личност и неин приятел и между другото след като четири дни тази „група” отнемаше времето и вниманието на останалите курсисти и пречеше на всички останали да се съсредоточат върху това, за което всички бяха дошли, с неистовите си напъни да се самоизтъкват, бях помолен от останалите участници да се намеся като организатор, за да спра това, за да могат останалте над 20 участници да получат това, за което са дошли, което и направих. И между другото това не попречи на тази личност и „групата и” да си остане докрай на курса, да си вземе сертификата и сега да го афишира на сайта си.
Затова ние по принцип предпочитаме да имаме информация от първа ръка и да не разчитаме на нещо, което „поне на нас ни е било казано така или онака”, защото нали се сещаш, че срещу това едно казано нещо могат да стоят 21 противоположни мнения.


„Аз лично бих се радвал, ако някой дойде и ми каже, че не е доволен от количеството и качеството на поднесения материал в моите семинари, от начина на поднасянето му, от това което е получил накрая като способности и т.н. И ми обясни защо и какво мога да подобря. Това е конструктивна критика, която ще ми помогне да направя семинарите си по-добри в бъдеще.

Благодаря ти най-исренно за съвета, наистина, но е малко закъснял, а и не е много резонен, защото ако чакаш някой да дойде и да ти каже, че не е доволен, най много да получиш куртоазни отговори, че всичко е било ОК. Затова ние предпочитаме да пускаме на нашите курсове анонимни и доста подробни анкети, в които всеки курсист може да даде оценката си, съветите си, забележките си и критиките си и освен това имаме и допълнителен списък, в който всеки трябва да оцени няколко пункта:

1. Залата
2. Преводача
3. Водещите
4. Съдържанието на курса
5. Съдържанието на ръководствата
6. Цялостният организационен модел на ИИР

Така че имаме адекватна обратна връзка от всички курсисти и от всеки курс и смея да те уверя, че от над 200 курсисти досега (защото ние имаме ограничения за максималният допустим брой курсисти за всеки курс) има точно шест негативни отзива и то по някои от пунктовете, не за всички.


Така че, ОК за призивите за това да бъдем приятели и да не се дърляме в интернет пространството, и ние досега сме били изключително толерантни, но нека тези призиви бъдат подкрепени и с едно коректно отношение от твоя страна, защото иначе звучат кухо.

Нека не забравяме кой започна всичко това, а и до момента не съм усетил и нотка на съжаление или желание за извинение, което все пак смятам че ни се дължи, най малкото заради откровенната клевета отправена по наш адрес за това, че заблуждаваме с нещо хората с това, което сме написали за двамата водещи.

Надявам се и аз, че и ти ще приемеш всичко това като конструктивна критика и фактология, а не като нападка.

Поздрави ,
Симеон

mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Симеоне, аз ще се включа в коментарите за сертификати, 4 семстъра мед. ВУЗ и манипулациите на Иван върху мен.

Идеята за 4 сем мед ВУЗ влезна в моята глава от един курс по хипноза, където ставаше въпрос за терапия. И, ако не се лъжа, аз я разпространих тук.

Знаеш много добре, че работя с хора без сертификат. А за това, че Иван е сертифициран - предполагам, че тогава не е имало друг начин да научи ТЕС, освен да се сертифицира.
Един човек преди много години трябваше да ни прави мебели. Имахме договор. Взе парите и не ги направи. Съдихме го и не можахме да го осъдим. От тогава зная, че трябва да имаш думата на човек. Това на хартия не струва.

И накрая за манипулативния Иван. Искам някой да ми каже една причина, поради която Иван да има лични подбуди да ме спре на всяка цена да посетя курса към ИИР.
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

mayadob написа:.....
И накрая за манипулативния Иван. Искам някой да ми каже една причина, поради която Иван да има лични подбуди да ме спре на всяка цена да посетя курса към ИИР.

Ще бъда максимално искрена, което е принцип в този форум, доколкото знам:

Моето мнение е, че Иван не е имал никакви лични подбуди точно тебе да спира на всяка цена да посетиш курса към ИИР, тъй като ти така или иначе си посетила неговия семинар за напреднали.

Но все пак дори и на подсъзнателно ниво, има не малка вероятност да е имал някакви лични подбуди за публично изказване на мнението си относно конкуренцията (в което няма начин да няма и субективен елемент, имайки предвид, че той има личен интерес в случая, относно организиране на бъдещи семинари за напреднали) Егото понякога си казва думата. Хора сме! Но това не значи, че не е изказал искрено мнението си, какъвото и значение да му придава Симеон.

Относно дипломите в случая едва ли са нужни, наистина. Тъй като става дума за енергия и на който му се отдава тази работа, както на теб, Мая, според мен, не му е нужна диплома. Тъй като аз, а и всеки друг, имайки проблем, ще отида при някой който ще ми помогне и никак няма да ме интересува каква диплома има той. A много лесно се разчува кой помага и кой не. Както Иван някъде цитира "По делата им ще ги познаете!"
Спомням си примера на доцента в шоуто на Иван и Андрей с лекаря, който излекувал много хора с едни прахчета и после други лекари със съвсем същите прахчета не могли да излекуват никого.
Спомням си и за баба Ванга, лека и пръст, която ако следи от някъде дискусията ни за дипломи, сигурно се залива от смях.
Относно допълнителни знания, които би придобила на този курс, съм абсолютно съгласна, че дори и едно нещо, което ще използваш в практиката си след това да научиш, курса ще ти бъде от полза /което лично мен, без да знам защо, доста ме съмнява/
Все пак, ако е решил човек да се занимава сериозно с тази дейност е добре да не се осланя напълно на мнението на други хора, а да черпи сам от извора, тъй като всеки вижда онова което иска да види.
Така, че приветствам идеята ти да отидеш на този курс и да ни разкажеш след това впечатленията си, ако желаеш естествено.

Относно "манипулатора" Иван: На мен той наистина ми помогна за много неща и ми помага всеки ден съвсем безплатно във форума със съветите си по трудния ми път да намеря себе си. А такива хора се срещат рядко. Питам Симеон, той или някой от водещите на курса в неговата организация, прави ли това, за клиентите си или четящите във форума им, така както Иван?

Според мен семинарите на Иван, /Господ здраве да му дава/ струват в пъти повече, имайки предвид онова което получих като знания и практика. Той наистина дава всичко от себе си на тези семинари и мотивите му са всеки да си тръгне, получил най-доброто, според онова, за което е дошъл.
Почти съм сигурна /интуитивно/, че на курс към ИИР едва ли ще получа толкова много.

Хора като Иван се срещат рядко и съм благодарна, че имах щастието, късмета и способността да бъда на правилното място и в подходящото време, за да се срещна с него.

Иване, благодаря ти, бъди жив и здрав!


ПС: Симеоне, аз така и не разбрах, човек като мен, който не е учил медицина и психология, и получи сартификат от вашата организация, може ли легално в България да практикува ЕFT? Да или не?
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Г-н Симов,
Практиката е за предпочитане пред всичко останало! Съмнявам се, че духът на вашето писане развива нещо у вас, а и у някого от участниците във форума!
Хайде до скоро писане ! :D
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

В спора се ражда истината.

Но за съжаление когато хората започнат да спорят някак си в един момент така се отклоняват от основната тема, че забравят за какво е ставало реч в началото и почват да си вадят кирливите ризи за съвсем странични неща.

Да се върнем към основите.

Мая, след като токущо е посетила мой семинар за напреднали, който аз лично смятам(подчертавам дебело, че това е моето лично мнение) й е дал много повече знания, отколкото би получила на семинар 1-во и 2-ро ниво,
и единственото което не й е дал е СЕРТИФИКАТ ( тъй като аз не съм оторизиран да издавам такива), а тя иска сертификат защото си мисли, че той узаконява работата й с ТЕС при други хора (това го знам от дискутирането на темата на проведения от мен семинар), пише във форума.
Чух за едни дето сертифицират. ИСКАМ СЕРТИФИКАТ.
Забележете, не - искам още знания, не- искам нови контакти, не- искам
да знам Мастърите какво преподават и този Иван, дето не е оторизиран да издава сертификати, дали ни учи на правилните неща, а - ИСКАМ СЕРТИФИКАТ.
Възниква въпросът - защо Мая иска СЕРТИФИКАТ? Мисля, че на този въпрос е най-добре Мая да отговори. За да не се спекулира с това което е имала предвид.
Според това което съм чувал от нея аз си изградих мнението, че тя искаше сертификата за да й даде легалност.

В следствие на всичко гореизложено, аз написах каквото написах и т.н.

Защо написах каквото написах.
Защото исках да обясня, че сертификата не узаконява нищо и е само един лист хартия. Поне в случая на Мая. Също така исках да й спестя известно количество пари.

Сега да резюмирам накратко какво може и не може да се прави с ТЕС от всеки българин, независимо дали има или няма какъвто и да е сертификат.

1. Не може ТЕС да се прилага като терапия срещу заплащане. Използвам думата терапия защото е по-кратко да пиша нея отколкото обяснението й. А имено, не може да се прилага ТЕС от един човек върху друг човек (разбирай физически контакт, налагане на мнение или принуда) с цел да се влияе благоприятно върху здравето му и за това да се получава заплащане.

2. Може да се подпомага себеизцелителния процес на друг човек, като той бива консултиран за това как да използва ТЕС самостоятелно за да подобри здравето си. В този случай няма практическо приложение (разбирай физически контакт, налагане на мнение или някаква принуда) на ТЕС от един човек върху друг, а има консултиране, насочване, съветване от ТЕС практик/фасилитатор на ТЕС клиента, как би могъл ( а не как задължително трябва) да се прилага ТЕС самостоятелно от клиента, за проблемите на клиента. Като при това ТЕС практика може да получава заплащане за услугата от ТЕС клиента.

На този етап написаното в 2. може да се прави единствено и само защото закона не го забранява. Т.е. никъде не пише, че е разрешено, но и никъде не пише, че е забранено.
Засега закона не изисква никаъв сертификат за изпълнението на точка 2.

Дори лицензирани лекари, психотерапевти и специалисти упоменати вече в цитирания в предни постове закон нямат правото да прилагат ТЕС като терапия върху други хора с цел подобряване на здравето им.
Тъй като ТЕС не влиза в списъка на одобрените методи за благоприятно въздействие върху здравето, упоменат в същия този закон.

Толкова за това какво може и не може.

Сега малко за това кой кого подвежда.
Ако аз сертифицирам и ме попитат - Ще мога ли да работя с хора след като придобия вашия сертификат? - и аз отговоря - ДА РАЗБИРА СЕ!
Излъгал ли съм?
Разбира се, че не. Казал съм истината.
Но казал ли съм цялата истина? Която е, че и без него пак можеш да работиш с хора при определени условия, изложени вече по-горе.
Не съм я казал и е нормално да не я кажа. Вреди на бизнеса ми.
Такова е човешкото съзнание. Много по-лесно е да продадеш курс със сертификат отколкото такъв без. Така сме научени да мислим.

Ако сертификата който издавам удостоверява единствено, че съм присъствал на дадена лекция. Няма изпит накрая за защитаването на получените знания и умения. Не ми дава никакви допълнителни законови права. Но пък стои добре не само на стената на офиса ми, а и ме издига в очите на клиентите ми, поради масовата психоза на която са подлагани през целия си досегашен живот, а имено да се прекланят пред титли, дипломи и звания. То питам аз - За какво ми е този сертификат? Какво ми носи? Какво всъщност искам аз от него?
Знания? Опит? Звание? Законови права? Признание? Уважение? Титли? Присъединяване към дадена общност?
и т.н.
Нека всеки сам си отговори на тези въпроси.

За дадения курс 1-во и 2-ро ниво организиран от Симеон - вероятно е добър курс за хора които не са се занимавали с ТЕС и искат да започнат. Не съм присъствал на него, само съм чувал разни неща за които вече говорих.
Според мен за хора като Мая, които са минали семинар за напреднали при мен и имат над година практика с ТЕС, този курс не е необходим. Подчертавам думата необходим.
Това не означава, че би бил безполезен.
Всеки семинар е полезен. За това съм писал много вече.
Пак повтарям, че цялата полемика бе задействана от репликата - ИСКАМ СЕРТИФИКАТ, а не от реплика ИСКАМ НА ОЩЕ ЕДИН СЕМИНАР.

Искам да стане ясна моята позиция.
Във всяка сфера има хора които са специалисти и могат и такива които само имат дипломи. Същото се отнася и за ТЕС. Има хора които са много добри в ТЕС и имат сертификати и дипломи. Има и хора които са много добри в ТЕС и нямат сертификати и дипломи.
И обратното.
Хора с дипломи и сертификати, които са гола вода и хора без дипломи и сертификати, които също са гола вода.

Това което определя някого като специалист или профан във всяка област са резултатите които постига,а не дипломите му.



Симеоне, все още не си коментирал цитирания и преведен от мен текст касаещ истинското сертифициране в ТЕС. Може и да греша някъде, но докато не го коментираш, не виждам за какво да се извинявам.

Човек за когото мислиш ти и за който ти говоря аз във връзка с обаждането, което получих миналото лято, не е дин и същ. Изневерява ти паметта в случая. И това което си написал в тази връзка не отговаря на истината. Никога не съм коментирал въпросния човек с теб. Все още избягвам споменаване на имена понеже това е известна в обществото личност. Но това не е важно. Важното е, че дотук аз не съм излъгал никого. И на всеки съм казал истината в очите.

А и още нещо. Никъде не тръбя, че съм сертифициран с истински сертификат. Т.е. не наблягам на това че виждате ли аз съм сертифициран с най-добрия сертификат.
Ти пак вадиш разни изречения от контекста.
Това което бях написал в сайта си и което вече е премахнато, тъй като се появиха доста хора със сертификати, бе че бях единственият, официално признат на сайта на Гари Крейг, Практик в България.
Това бе в началото, когато никой не бе чувал за ТЕС в България и трябваше да утвърждавам ТЕС по някакъв начин в съзнанието на българина, който гледа на чуждото като по-добро от своето и на дипломите като на светая-светих.
Премахнато е по две причини: първо не бях единствен, появи се още един преди време, а сега и маса други сертифицирани от вас практици и второ поради промяна на условията за поместване на сайта им като Практик. Накратко понеже промениха условията за лицензиране и почнаха да искат пари. А аз нямам никаква полза вече от това да съм поместен там. Нито клиенти ми води това, нито признание. Последното го изграждам няколко години вече с практически резултати.

Но да поясня пак. Насочих Мая към този сертификат ( единственият истински, поне според написаното на www.emofree.com) защото според мен, заключавайки от прочетеното там, вашият курс бе нелегитимен. Повтарям още веднъж. Това все още го пише на сайта им. Пишеше го когато поместих първия си пост по темата. Докато не го коментираш, за мен това е истината. И аз в нищо не съм излъгал. Възможно е да има някакви промени напоследък поради оттеглянето на Гари Крейг. Аз предполагам, че промени и за в бъдеще ще има. Обучението и изпитите на www.emofree.com, така или иначе, бяха и са базирани на ДВДта, а не на персонално обучение от Гари Крейг, така че не би трявбвало да има значение дали той се е пенсионирал или не. ДВДтата са си ДВДта и информацията в тях е все същата.

Това е от мен.
Вярвам, че сега всичко е изяснено.
И все още не виждам причина за извинение от моя страна.
По-скоро виждам такава от твоя страна. Но и да не го получа, няма проблем.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Нямам обяснение защо казах, че си ИСКАМ СЕРТИФИКАТА.
Изобщо нямам логично обяснение защо искам да ходя на курса. Мога да предположа какво се крие зад импулсите ми.

Например ходех и на всички срещи на Естествено и включително на тези, на които няма вече какво да взема или да дам. Просто исках да присъствам лично и да имам лични впечатления. Сега не съм в Естествено и затова вече не посещавам всичко, но това е друга тема.

И тук искам да видя лично какво става, кои са хората. И на семинар на Це сигурно щях да отида да я видя, ако не я познавах. Искам да се запозная и с Веселин Михайлов. Там имаме обща позната и се надявам да имам този повод.

Също ми е трудно да давам съвети на непознати хора във форума. Когато сме имали личен контакт, е съвсем различно. Това е същото. Личен контакт. Да, казах, че отивам заради сертификата. Но тогава изобщо и не се замислях по-сериозно какво и защо искам. Не ме и интересуваше, след като усещах, че го искам. Даже, когато се разубедих и усещах, че наистина няма какво да правя на курса, изпитвах празнота и ми беше кофти. А когато се обадих на жената, че няма да ходя, тайно се надявах да се заговорим. Една дума щеше да ми е достатъчна да ме убеди отново. И сега с включването на Симеон пак една дума ми е достатъчна да полюбопитствам кои са тези хора.

Благодаря и на Иван и на Симеон за разсъжденията как и при какви условия може да се работи и какво означава да се работи с хора.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

mayadob написа:Пиша в тази тема, защото тук има желаещи да практикуват с клиенти. Получих едно писмо за курс, след който се получава сертификат, с който може да се работи. Аз си искам сертификата. Най-малкото мъжът ми и семейстовото ще са по-спокойни.
Майче, струва ми се че се опитваш да бягаш по тъча. Недей! Няма начин да се харесаш и на двете страни в един спор. Опитваш се да си останеш неутрална като Швейцария, но няма как да стане.
Препрочети си цитата от поста.
За мен е неопровержимо ясно, че си желала легитимност и легалност.

Ако не съм прав, би ли разяснила значението вложено от теб във всяко от цитираните изречения, особено подчертаните пасажи.
Обеща да си искрена.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

За изчерпателността.
По-назад в темата казвам, че обичам изчерпателността. Това, което не казвам е, че обичам изчерпателността в личен разговор. Когато пиша, почти никога не съм изчерпателна. Сега обаче запретвам ръкави да съм.
Иване, няма да коментирам точно подчертаните думи, но ще опиша какво мисля по за създалата се ситуация. Предполагам, че ще е достатъчно.
Да си изчерпателен във форум за мен означава предварително да отговориш на всички въпроси, които евентуално биха се породили. От опит зная, че колкото и да отговаряш на такива евентуални въпроси, те пак се пораждат и се задават и пак им отговаряш отделно. Затова, когато пиша, обикновено зная, че има нещо не доизяснено, но нарочно го оставям така, за да може, ако има въпроси, да се изяснят в естествения им ход. Както би станало в жив разговор.

За махалото по принцип.

Става въпрос за радиестезично махало. Има доста книги, които описват как се работи с махало, но които не съм чела. Знанията ми се базират на много и редовни разкази на човек, който от години работи с махало, чел е такива книги и има богат опит. През годините се опитвах да работя с махало, но все не ми се получаваше. Докато от септември миналата година започна да ми се получава. Използвам мускулен тест, който според мен работи като махало и си го наричам махало. Смятам, че вече имам доста богат личен опит.
За мен махалото е нещо, което ме води към най-добрите за мен и за другите решения. Не се интересувам от теоретичната страна какво стои отзад. Някои могат да го нарекат Висш разум, Бог, ангели пазители, духовни водачи, подсъзнание, несъзнавано и т.н. За мен няма значение какво е (поне на този етап). Важното е, че желае най-доброто за мен и за другите. И че знае много повече от моя съзнателен ум.
Единствената причина, поради която мога да се съмнявам в отговор от махалото е, ако отговорът всъщност идва от моя ум. Но и това има как да се проверява. А с опита човек се научава да разбира кога отговорите са истински.

За махалото в случая.

Всъщност изобщо не мислех и не предполагах, че ще обяснявам за махалото в този случай. И сега много се чудех дали да го правя. И все още не съм сигурна дали е добре. Не искам да излезе, че стоварвам отговорността на махалото. Все едно "Не зная защо го направих. Махалото така ми каза". Това е налудничаво и не заставам зад такава позиция. Аз се консултирам с махалото, но в края на краищата решението си е мое. Има и случаи, в които правя обратното на това, което ме е посъветвало.
Тук някой може да ми каже „Ами питай си махалото дали да пишеш това тук или не”. Но в такива случаи получавам следните отговори на следните въпроси. „Имаш ли нещо против да правя това?” - Не, „Имаш ли нещо за?” – Не, „Има ли значение за теб дали ще направя това?” – Не. И тогава правя, каквото ми дойде.
За тренинга на ИИР получих писмо по пощата от моя позната. Получавам много писма за какви ли не обучения. Въпреки, че това беше за ТЕС в началото не обърнах сериозно внимание. Но все пак се зачудих и не можех да наклоня везната на никъде. Затова и се обърнах към махалото. И то ми вика да го записвам. Последва едно дълго питане. Сега не помня точните въпроси, но смисълът беше следният:
"Да го записвам ли?" - ДА, ДА
"Имам ли нужда от този курс?"- не
"А да го записвам ли тогава?" - ДААА
"Да го посещавам ли?" - НЕ
"Някой друг ли ще го посети вместо мен?" - неопределено
Тук вече доста се обърках и не можех да задълбавам защо да го записвам пък да не го посещавам. Реших лично да проверя защо, като го послушам.
Един вариант за проверка на истинност е по-късно пак да питаш. Но и по-късно получавах същите отговори.

Лични причини.

Много лесно ми беше да наклоня везната към посещаване на тренинга, защото си имам напълно лични причини.
Една майка с малки деца общува предимно с майки с малки деца. Чудесно е, но би било прекрасно за мен да имам и други общества. Празник е, когато ходя на каквото и да е събиране с други хора, особено по курсове и семинари. Но нямам много поводи за такива. Близко до акъла е, че въпросният курс е чудесен повод. Например последният ми рожден ден съвпадаше със семинара за промяна на убеждения. Това беше в пъти по-добър вариант да прекарам рождения си ден, отколкото да поканя познати или да остана със семейството. Между другото на този семинар започнах да ползвам въпросното махало.
Освен че търся общество, гледам да давам бебето колкото се може повече на баща й. Когато си нямам работа, той няма никакъв стимул да я гледа, въпреки, че се опитвам да му я оставям. А и е по-лесно аз да я занимавам.
За мен тези причини са си много основателни. Обаче ми звучи глупаво да ги пиша тук. И излиза, че нямам официална причина да ходя на курса.

Иван.

Иван винаги казва, че всеки човек е Бог на собствения си свят. Доколкото го познавам, не поставя другите под или над себе си. Аз споделям тези възгледи, въпреки, че не успявам да ги спазвам винаги, но винаги ги имам предвид (най-трудно е със сина и мъжа ми :lol:). И моето разбиране е, че такъв човек не тази злоба или обида. Също така не обвинява и не се засяга от другите хора.
Защо го казвам това? Защото ще го ползвам след малко.

Глупаво или не?

По-скоро осъзнавам, отколкото да усещам, че може да е глупаво това, което съм писала тук и после обясненията и оправданията ми. Но не се чувствам глупаво, защото не чувствам обвинение. По-точно не чувствам обвинение от Иван, поради това, което написах по-горе за него. А аз все още съм чувствителна на тема вина и обида. И за мен да се чувстваш гадно и глупаво е свързано точно с вина и обида. Докато в случая хич ги нямам.
Сега разбирам, че трябваше да представя информацията за този тренинг по друг начин. Например, да пиша за него и да питам какво мислите. Да разкажа, че съм говорила с една жена по телефона и какво ми е казала. Но тогава изобщо не мислех да давам подробности. Не бях и в позиция да се чудя, а бях взела решение и може би затова не го поставих под въпрос. Също си казах, че някой друг може да иска да се запише и ще се радвам да сме заедно. И пуснах каквото ми дойде на акъла. А на акъла ми дойде да дам все пак някакво обяснение защо искам да ходя на курса. За личните си причини не съм и допускала мисълта да пиша. Какво остава – прословутият сертификат.
Освен това си давах сметка, че тези I и II ниво на ТЕС всъщност са това, което пише по книгите. Предполагам, че I ниво е научаване на самия инструмент ТЕС, а на II ниво се учат Техника на краткия филм, работа с опашки, изчистване на аспекти и подобни. Ако условно наречем материала така, излиза, че семинарът за напреднали на Иван е III ниво. Но това с материала не ме притеснява особено. Давах си сметка, че не отивам заради знанията.
Дори и да е започнала глупаво, аз извадих полза от цялата тази работа. Ето три ползи, за които се сещам:
1. Много полезно ми е сравнението, което даде Симеон. За това, че да си консултант по ТЕС е все едно да водиш йога или тай-чи. Не се бях сещала, но от сега вече ще го ползвам.
2. Полезно ми беше и обсъждането кой как може да работи с клиенти и какво значи да работи.
3. Разбрах за тези филми на Гари Крейг, към които проявявам интерес. С моя разклатен английски едва ли скоро щях да чета по неговия сайт и да науча за тях.
Пък и точно за разклатения ми английски едни такива филми биха ми били от голяма полза. Сега да не излезе, че търся филмите само заради английския. Искам да ги гледам, защото, първо, ми е любопитно какво има в тях. Второ, искам да гледам Гари Крейг – това е като един вид запознанство. Чела съм за негови случаи и предполагам, че ще науча нещо интересно от подхода му и от това само да го наблюдавам. И трето, английският. Не мога да гледам филм, който не ме интересува, само заради езика. Точно повишеният интерес ми помага да активирам сетивата си и да разбирам езика.

Една прясна случка за още изчерпателност
Вчера дойде една клиентка с майка си. Няма да влизам в много подробности. Ще напиша само това, на която искам да акцентирам.
В началото клиентката си каза, че не вярва на нищо и на никого и не се интересува от нищо. Мисли само от къде да се хвърли. Майка й я е довела насила. След три часа майката искаше да имаме сеанси всеки ден. Но специално се обърнах към клиентката да я попитам тя дали иска. Тя изяви желание да продължим да се срещаме. Нетипично за състоянието й – да изрази каквото и да е желание.
Най-голямото изчистване с нея беше, че сведохме до нула негативните емоции от една случка с Техника на краткия филм. Случка, която според нея е фундаментална за състоянието й.
И защо разказвам това? Защото накрая на срещата те ме разпитаха какво ми е дереджето. Къде съм учила? При Иван. Имам ли сертификат? Не. Колко клиенти имам? Малко, повече си гледам децата.
Как ви звучи тази характеристика? Не зная на тях как им е звучало, но те си тръгнаха обнадеждени и изпълнени с доверие към мен. Днес майката ми се обади да се съветва с мен и по всичко личи, че много разчита на мен и на мнението ми. А това как ви звучи?
Ако някой не се сеща, това го разказвам по повод статута на практикуващия.

5 минути за реклама

Аз съм много добра в това, което правя с клиентите. Вярно, че все повече се отраквам, докато в началото стъпвах накриво. След това ползвах грешките си, за да се коригирам. Но сега доста съм надобряла.
ТЕС е изключително благодатен инструмент. В комбинация с творчество и креативност, които аз имам, е незаменима техника. А техниките от курса за напреднали изстрелват работата ми много напред. Има накъде да се развивам, но усещам, че съм на правилния път.
В тази светлина се чувствам стабилна. Дискусиите тук не могат да ме разклатят или засегнат. Още по-малко забележките на Иван. От мъжа ми и майка ми може още да се засягам (имам да работя по това), но от Иван няма как. Имам забележките му са конструктивни. И, ако ми покаже, че греша, съм готова да се коригирам, вместо да се засягам.
И ето сега наистина първият ми постиг по темата не е обмислен, но считам, че с всички тези обяснения хвърлям достатъчно светлина върху нещата. Даже вече ми звучи глупаво, но получих достатъчно неща от тази дискусия, за да не съжалявам.
Освен това (ако не е така, Иван да каже) Иван има базисно доверие в мен. Това, че може да оцени някоя моя постъпка за глупост, не нарушава базисното доверие. Аз пък считам, че и той си има трески за дялане, но това изобщо не разклаща моето базисно доверие към него.

Иване, по повод на това, че
ivangp написа:... Няма начин да се харесаш и на двете страни в един спор.
не мисля, че някоя от страните не ме харесва. А и нямам това за сериозен спор.

Третата страна.
Сега, Иване, да не кажеш, че се опитвам да се харесам и на третата страна в така наречения спор :lol:
Трета страна се явяват приятели и доброжелатели, които ми писаха лични съобщения. Искаха да ми отворят очите за действията на Иван и за неговите манипулации върху мен.
Вижте, не зная това поведение от загриженост ли е или от негативизъм, който дискусията поражда у вас. Ако е негативизъм, поработете върху него, например с ТЕС. Ако е чиста загриженост, защо не обсъждаме тези неща тук, а на лични?
Или какво? Иван ще стовари гнева си върху тези, които дръзнат да оспорват мнението му ли? Ако човек е прав, не виждам защо да не си каже какво мисли. Ако сбърка, не виждам какво лошо има да се поправи след това.

Стига ли толкова изчерпателност?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Няма случайни неща. Няма лоша енергия. Няма грешки. От всяко нещо може да се извлече полза. Единственото което е нужно е човек да търси в тази посока.

А колкото до манипулирането.
Всеки път когато някой си отвори устата и издаде звуци, които носят някакъв смисъл, той се опитва да ви манипулира. Т.е. да ви приобщи към собственото си мнение. Вие правите абсолютно същото.
Не се опитвайте да се противопоставяте на този факт. Той е неизбежен. Осъзнайте го! Приемете го! Използвайте го във ваша полза! Осъзнайте и правото на другите да постъпват аналогично!
А също и да не се поддават на манипулациите ви.:)

Понеже днес е ден на Просветата и Славянската Писменост, да ви спрегна един глагол. :wink:
Във всеки разговор
Аз манипулирам
Ти манипулираш
Той/тя манипулира

Ние манипулираме
Вие манипулирате
Те манипулират

Честит празник на всички!

Да празнуваме възможността да разпространяваме информация и да манипулираме не само чрез говорна реч, а и чрез изписване на знаци.

:D
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Аз много обичам да манипулирам :D

Честит празник!

Също така искам да кажа, че искрено се насладих на дискусията :)
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
Симеон Симов
Участник
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Май 2010 02:50

Мнение от Симеон Симов »

Здравей отново Иване

Пак се забавих малко с отговора, но по-добре късно отколкото никога.


„В спора се ражда истината.

С това съм напълно съгласен стига човек наистина да търси истината.


„Вярвам, че сега всичко е изяснено. „

С това обаче няма как да се съглася, тъй като за версията, която се опитваш да защитаваш може и да е удобно да се смята, че така поднесени нещата сякаш дават отговор на всичко и разясняват всичко, но това е далеч от обективността и още по-далеч от истината.

„А колкото до манипулирането.
Всеки път когато някой си отвори устата и издаде звуци, които носят някакъв смисъл, той се опитва да ви манипулира.”

Относно горното - наистина би било жалко ако мислиш по този начин и ако свеждаш цялата комуникативна палитра само до манипулативният подход. Това ме кара да приема, че с голяма вероятност съм бил прав, когато съм написал, че посланията ти касаещи тази дискусия са манипулативни. Направих си труда да потърся в тълковният речник тълкуването на думата „Манипулирам” – ето го и тълкуванието:

"Въздействие чрез заблуда върху отделен индивид или група от хора с цел постигане на користна цел"


"Но за съжаление когато хората започнат да спорят някак си в един момент така се отклоняват от основната тема, че забравят за какво е ставало реч в началото и почват да си вадят кирливите ризи за съвсем странични неща. "

Аз съм се научил да се придържам към основната нишка и да не я губя, така че през цялото време се придържам към нея, а тя е – първо, че ти ни обвини директно в лъжа и второ …….второто е малко трудно да се формулира еднозначно, защото както вече писах, ти самият си се оплел в противоречиви и взаимно изключващи се твърдения и обяснения, по отношение на сертификатите – дали са нужни, дали вършат работа, дали са легитимни, кои са легитимни и т.н., но в общи линии втората част от основната нишка на полемиката касае сертификацията.
А виж това за кирливите ризи май трябва да го насочиш като забележка към себе си, защото най-малкото никъде в интернет пространството няма да намериш нищо написано от мен или от друг член на екипа ни до този момент, което да е насочено към някой друг, защото ние сме свикнали да си копаем в нашата нива и да гледаме тя да е подредена, и не си хабим енергията да плюем в нивата на Вуте. Поглеждаме към друга нива само ако бъдем пряко предизвикани от несправедливи и неверни коментари по наш адрес, както в случая, което е и първият такъв случай.

„Мая, след като токущо е посетила мой семинар за напреднали, който аз лично смятам(подчертавам дебело, че това е моето лично мнение) й е дал много повече знания, „

Всеки има правото да има каквото си пожелае самомнение, това е право което не може да бъде отнето, независимо дали това самомнение отговаря на действителността или не.


„Според мен за хора като Мая, които са минали семинар за напреднали този курс не е необходим.”

Извинявай Иване ама това все повече започва да ми звучи като – „Един е EFT и Иван е неговият пророк” - ……ммммаааалко несериозно е нали или поне доста егоцентрично.



„отколкото би получила на семинар 1-во и 2-ро ниво, - вероятно е добър курс за хора които не са се занимавали с ТЕС и искат да започнат „


Е това няма как да го твърдиш със сигурност, защото не си бил на този тренинг, но оставям правото ти да разчиташ на информация от втора ръка и на самомнението си. Аз лично предпочитам информацията от първа ръка, затова и не коментирам твоята работа, въпреки че както вече писах съм чувал и не особено приятни за ухото отзиви свързани с теб.


„Също така исках да й спестя известно количество пари. „

След цялата тирада колко били ценни твоите „Семинарите за напреднали” и колко всички останали не стрували, тази „безкористна добронамереност” звучи не особено убедително, а и освен това аз имах удоволствието да се срещна със Мая и доколкото можах да преценя, тя ми се видя достатъчно зрял и осъзнат индивид, който според мен е в състояние да взима самостоятелни решения за това дали да посети тренинга организиран от ИИР или „семинарите за напреднали” или нито едно от двете и за мен лично би било обидно, ако някой неистово се опитва да ме убеди как не мога да разсъждавам самостоятелно, колко съм заблуден и как не бих могъл да взимам своите си решения без да бъда напътстван и побутван в дадена посока.


„ Не може ТЕС да се прилага като терапия (разбирай физически контакт, налагане на мнение или принуда)


Трябва да призная, че това е най-иновативното и интересно тълкувание на думата „Терапия”, което съм чувал или чел някога.


„Дори лицензирани лекари, психотерапевти и специалисти упоменати вече в цитирания в предни постове закон нямат правото да прилагат ТЕС като терапия върху други хора с цел подобряване на здравето им.
Тъй като ТЕС не влиза в списъка на одобрените методи за благоприятно въздействие върху здравето, упоменат в същия този закон.


Хайде сега ново дваесе – Иване сигурно пак ще бъда обвинен, че съм „негативен” или „отрицателен”, въпреки че един мой любим учител казва, че „Негативно и позитивно има само във фотографията, а отрицателно и положително само в електричеството и когато иде реч за човешки емоции е неадекватно да се ползва тази терминология”, но няма как да не отбележа факта, че вече започваш да си изсмукваш безсмислици от пръстите, които са абсолютно „не впричом”, само и само дето се казва „да не паднеш по гръб”и това е видно за всички освен ако разбира се някой не иска да го види.
Ами в тоя ред на мисли и следвайки тази „логическа” тангента, след като в закона не са изрично и поименно упоменати - Когнитивно Поведенческата Терапия например или Позитивната Психотерапия или Краткосрочната Психотерапия или другите психотерапевтични модалности , то би следвало и те да не могат да бъдат прилагани като такива от специалистите упоменати от теб.

Разбирам, че ако се откажеш от този аргумент цялата ти теза отива по дяволите, но наистина е доста некоректно да продължаваш да цитираш закон от който EFT консултантите се касаят толкова, колкото се касаят инструкторите, консултантите и водещите в други себеизцелителни, трансформативни или интегративни техники, като тай-чи, йога, Чи-гун, интегративни дихателни техники и др., но както казах това е разбираемо, защото разбирам че за момента няма друга сламка за която да се хванеш.

"Толкова за това какво може и не може."

Похвална категоричност, но трябва да ти напомня, предполагам че и ти го знаеш, че демонстрацията на твърда категоричност винаги е знак за слаба позиция.


„За дадения курс 1-во и 2-ро ниво организиран от Симеон”

Мисля, че вече уточних това, но явно тъй като си свикнал да разглеждаш нещата от гледната точка на „едноличен търговец” все прехвърляш този ракурс и към другите, затова пак ще го подчертая – тази организация не е моя лична собственост.


"Симеоне, все още не си коментирал цитирания и преведен от мен текст касаещ истинското сертифициране в ТЕС"

Мисля че вече го коментирах, но явно когнитивната забрана е попречила да видиш коментара ми, затова го поствам пак:


NEW: We now have 8 EFT Masters (Tam Llewellyn is our newest): After rigorous trainings, workshops and exams, 7 people have now qualified as EFT Masters.

Този път ще го преведа:

Вече има 8 EFT Мастери (Там Леуелин е най-новият)
Седем души вече се квалифицираха като EFT Мастери след тежки и взискателни тренинги, уъркшопи и изпити.



http://www.emofree.com/ExamInfo/FAQCertification.htm

The EFT Masters Program was discontinued by EFT and released to the EFT Masters as a group in 2007. They are now running it independently and making their own decisions about whether or not to certify any new EFT Masters. Although they have all earned their right to use the title.

Превеждам:

„Програмата за обучение за EFT Masters (EFT обучители или тренери) се преустановява и групата на обучителите (EFT Masters) се ограничава до тази на обучилите се до 2007 година. Те сега провеждат EFT Masters програмата самостоятелно и могат да взимат собствени решения дали да сертифицират други EFT обучители или не. Всички те са заслужили правото си да се титулуват такива (EFT Masters).


Нещо повече – във връзка със излизането си в пенсия и отеглянето си от активна дейност, включително от обучителна такава, Гари е разпратил писмо до всички сертифицирани от него обучители, че от тук насетне оставя задачата за обучението на EFT практици и EFT обучители на обучените и сертифицирани от него обучители.


Сигурен съм, че при едно добронамерено желание за честност и полезност, каквото декларираш, ако си искал наистина да бъдеш честен и полезен и да коментираш дадена тема безпристрастно ти, а и всеки друг на твое място би потърсил информация и за твоята теза, но и за контратезата. Т.е. така както си търсил информация на сайта на Гари, за да си помогнеш за своята теза, така при едно добросъвестно отношение би проверил информацията и за другото, а тази информация я има на сайта на Гари и тя се намира не по-трудно от информацията, която ти си постнал.

С това мисля че направих коментар на едностранчиво поднесената от теб информация въпреки, че и другата съществува паралелно на сайта.

Относно „истинските” сертификати, ще добавя и допълнителен коментар:

Тази информация е качена на сайта след като под път и над път всеки е взел да прави семинари, уъркшопи и обучения по EFT без да е обучен, сертифициран и оторизиран за това от Гари Крейг и тази информация не касае провежданите обучения от вече обучените, сертифицирани и оторизирани от Гари Крейг Мастери, затова именно и двете информации съществуват паралелно на сайта му.

Ще добавя и друг коментар по темата, който не е мой а на проф. Тамлин Леуелин-Едуардс:


“Sorry that you are involved in this polemic but I understand that you must defend the truth. The truth is always strongest and will win out in the long term.

In order to help you with information I will start by giving you so hard facts - you can quote me on this forum or on any publicity.

Mair and I are both authorized to teach EFT by Gary Craig and he has authorized us to teach EFT at all levels up to and including Master Level.

Also, Gary Craig has never issued Practitioner Certification himself at any level except for the Master Level which he only awarded to 29 people across the world.

In the past Gary has issued so-called “Academic Certificates” and both Mair and I hold the highest level. We are two of only 20 people across the world to hold it.

So-called academic certificates issued by Gary do not authorize holders to practice and they are specifically not practitioner certificates and those who hold them must also have a practitioner certificate if they want to practice. However, he no longer issues such certificates.

It is sad that some of the EFT practitioners tend to forget that they are there to help others but not to fight with other EFT practitioners for territory.”


Превеждам:

Съжалявам, че сте били въвлечени в тази полемика, но разбирам, че трябва да защитите истината. Истината винаги е по-силна и в дългосрочен план винаги побеждава.

С оглед да ви помогна с информация по тази тема, ще ви дам някои неоспорими факти – можете да ме цитирате в този форум или във всяко друго публично пространство.

И двамата с Мейр сме оторизирани от Гари Крейг да преподаваме ЕФТ и той ни е оторизирал да преподаваме всички нива на ЕФТ, включително и Мастер нивото.

Освен това Гари никога не е издавал Практишънър Сертификати за никое от нивата освен за Мастер нивото, в което той е сертифицирал само 29 души от цял свят.

В миналото Гари издаваше така наречените „Академични Сертификати” и двамата с Мейр сме покрили най-високото ниво на тези сертификати. Около 20 души в цял свят са покрили това ниво.

Така наречените „Академични Сертификати” не оторизират притежателите им да практикуват EFT и те не са Практишънър Сертификати и тези които ги притежават трябва да имат и Практишънър сертификати ако искат да практикуват ЕФТ легитимно. Освен това той вече не издава тези „Академични сертификати”.

Тъжно е, че някои от EFT практиците са склонни да забравят, че тяхната задача е да помагат на другите хора, а не да се сражават с други EFT практици за да си запазят територията.”



Надявам се тези коментари по темата да са достатъчни за теб този път, но на мен много ми се иска пък ти да коментираш ето това, което не знам защо си пропуснал да коментираш предишният път:


„Много ми се иска, ако можеш да кажеш, коя точно част от написаната от нас информация „Не е съвсем вярно”:

1. Това че Там и Мери не са двама от общо двадесет и деветимата за цял свят

2. Това, че не са обучени и сертифицирани от Гари Крейг

3. Това, че той не е създателя на EFT

4. Това, че не са квалифицирани и сертифицирани от Гари да обучават

5. Или това, че имат даденото от него право да обучават не само EFT практици, но и EFT обучители
Кое точно? „




"И все още не виждам причина за извинение от моя страна."

Защото точно тук можеш да видиш причината за извинение от твоя страна, тъй като както написах миналият път – хвърляш в пространството клеветнически твърдения, с които ни обвиняваш в лъжа и май продължаваш да го правиш, което при липсата на опровержение, пък дори и то да не е придружено с извинение, ни тласка бавно но неизбежно в позицията в която би ни останал единственият макар и неприятен вариант да защитим реномето си по официалният ред, колкото и време да би ни отнело това, в случай че не ни бъде оставен друг избор.

"По-скоро виждам такава от твоя страна. Но и да не го получа, няма проблем."

За мен никога не е било проблем да се извиня, ако разбера, че съм обидил някого с нещо, стига то да ми бъде посочено.


"То питам аз - За какво ми е този сертификат? Какво ми носи? Какво всъщност искам аз от него?
Знания? Опит? Звание? Законови права? Признание? Уважение? Титли? Присъединяване към дадена общност?
и т.н.
Нека всеки сам си отговори на тези въпроси. "

След като всеки може да отговори, нека и аз се възползвам от правото на отговор, макар вече да съм писал по този въпрос. Това ми дава повод да внеса окончателна яснота по въпроса и надявам се би дало и нужният вариант да се излезе с достойнство от тази ситуация без да се налага и ти да пишеш същото, което и без друго е вече ясно на всички :

Във всяка една школа, метод, техника или направление в цял свят е възприет модела да има легитимно обучение в даденият метод, техника или терапевтична школа, което обучение се води от обучени, квалифицирани, сертифицирани и оторизирани обучители. Обичайно при всяко подобно обучение има няколко нива – въвеждащо ниво за собствен опит, което има за цел да запознае участниците с даденият метод, след него следва покриването на ниво, което дава право на практика с клиенти, след него обикновено има ниво за надграждане и накрая има ниво, в което се обучават и сертифицират обучителите, които са оторизирани да преподават съответният метод.

Това е приетата, нормална и резонна практика, която дава възможност на обучаващите се в който и да е метод, освен да се обучат, да имат и увереността и спокойствието, че са разпознаваеми практици, консултанти, инструктори, фасилитатори или терапевти принадлежащи към съответната школа получавайки и съответните тапии за това, за да могат да се легитимират най-малкото пред клиентите си като сертифицирани и оторизирани практици/фасилитатори/инструктори/консултанти (или терапевти, ако модалността е официално призната за терапевтичен метод) практикуващи съответният метод. Тези сертификати служат за това за което ти е послужил и твоят сертификат – да се легитимират като такива поне в началото, а и след това. И както написах, това си е напълно в реда на нещата, защото иначе всеки може да се представя за каквото му хрумне – за инженер, за квантов физик, за ЕФТ практик или дори за коремен хирург – не дай боже, което някак никак не е резонно, нали.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Симеоне,
ще бъда максимално кратък.

Ето моите изявления, за които ако желаеш можеш да ме съдиш, както ме заплашваш. Аз твърдя, че те са истина и ако се окаже, че не са, съм готов публично да ти се извиня. Ако обаче са истина, очаквам ти да ми се извиниш.

За да практикува човек в България ЕFT, като фасилитатор или практик (т.е. да показва на друг човек как другият сам може да прилага ТЕС върху себе си), не е нужен какъвто и да е сертификат.

Практикуване на EFT, като метод за благоприятно въздействие върху здравето от един човек върху друг човек се забранява от закона. (освен ако EFT не бъде пречислена към акупресурата и този който я прилага отговаря на изискванията на закона).

Сертификатите издавани от ИИР или която и да е друга организация, включително тези издавани на сайта на Гари Крейг, не дават никакви легални права на сертифицираните, които те не биха имали без тези сертификати.

Сертификатите издавани от ИИР не удостоверяват знания и възможности, а само присъствие и изслушване на известно количество материал. Тъй като след семинара няма изпит, който да оценява доколко човек е усвоил преподавания материал.
Сертификатите издавани на сайта на Гари Крейг удостоверяват знания, тъй като има изпит накрая, но не удостоверяват възможности. Това е изрично упоменато на сайта му www.emofree.com

Сертификатите издавани от ИИР не са истински сертификати, според написаното на сайта на Гари Крейг.
Подчертавам дебело, че това не е мое мнение, а е написано на официалния сайт на EFT - http://www.emofree.com/FAQ/open-hand-rights.htm
Не знам какви писма и права е давал лично Гари Крейг на когото и да е. Не съм ги виждал и не мога да ги коментирам. Възможно е такива писма и права да са били дадени. Възможно е и да са били дадени и след това отнети. А е възможно и все още да са си валидни правата, ако са били дадени.
Ако случаят с Г-н и г-жа Луелин е такъв, то не е моя вината, че на сайта си Гари Крейг отрича да е давал такива права на когото и да е.
И ако случаят е такъв, то извинение и опровержение би трябвало да бъде искано от Гари Крейг или от тези които му поддържат сайта, а не от мен.
Аз чета там, превеждам и вярвам на написаното там.
Ето и цитати подкрепящи твърденията ми.

For consistency and to avoid any future misleading of the public, the EFT Certification Program will be the only source of Certification for EFT. All others must be discarded and considered misleading.
превод:
За да се осигури постоянство и за да се избегне каквото и да е подвеждане на хората в бъдеще, Сертификационната програма за EFT (пояснявам - базирана на ДВДта програма с изпити накрая) ще бъде единственият източник на Сертифициране в EFT. Всички други трябва да бъдат преустановени и да бъдат смятани за подвеждащи.

Според написаното по-горе програмата на ИИР с която се сертифицира би трябвало да спада към програмите които трябва да бъдат преустановени и смятани за подвеждащи.

Това е един кратък цитат който обобщава цяла страница обяснения защо се е наложило да бъде публикуван този текст. Който знае английски може да прочете целия текст на дадения от мен по-горе линк.

След създаването на сертификационата програма по EFT на ДВДта Гари Крейг също така изисква изрично да се споменава, че всяко друго обучение в EFT e версия на обучаващия и може да не съответства на обучението с ДВДта.
Този текст можете да прочетете на главната страница на моя сайт, както и на страницата за Книгата ми за ТЕС и семинарите които провеждам.

Не го видях обаче на страницата на ИИР. Защо ли?

Освен това още един цитат:
Those using the EFT-CC, EFT-ADV, EFT Level 1, EFT Level 2 and EFT Level 3 or any other non-official form of EFT credentialing are requested to discontinue using them. ............. , as clearly stated above, these designations have obviously become misleading ..........

превод:
Тези които използват титлите EFT-CC, EFT-ADV, EFT Level 1, EFT Level 2 and EFT Level 3 или някакви различни от официалните EFT титли ( а имено - EFT foundational level, EFT intermediate level, EFT honors level) са помолени да престанат да ги използват.........както ясно бе казано по-горе, тези титли очевидно са станали подвеждащи.........

Г-н и г-жа Луелин използват титлите EFT Master. Сертификатите от ИИР се издават за EFT Level 1, EFT Level 2 и EFT Level 3 .
което според горния текст е подвеждащо и би трябвало да бъде преустановено.

Пак повтарям Това не е мое мнение изсмукано от пръстите ми. Или някакви машинации за да злепоставя някого. А е текст копиран и преведен от официалния сайт на ЕFT. Ако някой има нещо против този текст, да ходи да се разправя с хората които са го вкарали там и които не са го променили или изтрили.
Ако някой има нещо против превода на горния текст, може да иска обяснения от мен.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Симеон Симов
Участник
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Май 2010 02:50

Мнение от Симеон Симов »

Привет отново Иване,

Извинявам се, че отново се забавих с отговора, както вече споменах не разполагам с необходимото свободно време, за да битувам по форумите, но пък не съм свикнал и да „си оставям магарето в калта” и ако има нещо за довършване го довършвам, както в случая с тази полемика.
«ще бъда максимално кратък.»
Аз също харесвам краткостта, но не и когато тя е в ущърб на обективността, затова ще си позволя отново да бъда малко по-пространен.

”Ето моите изявления, за които ако желаеш можеш да ме съдиш, както ме заплашваш. „
Всеки може да се изявява, себеизявява и вольоизявява и да прави изявления за каквото си пожелае, и не съм те заплашвал, незнам защо така си го приел, нали ти пишеше, че думите не бива да се интерперетират, сега изглежда малко като „гузен негонен бяга”. Още повече, че заплахите и обещанията са нещо, което може да се изпълни, а може и да не се изпълни (като онзи циганин на сватбата), аз само те информирах за причинно-следствените връзки.
„Аз твърдя, че те са истина и ако се окаже, че не са, съм готов публично да ти се извиня.

Ако обаче са истина, очаквам ти да ми се извиниш. „

Няма проблем, както ти писах аз нямам проблем да се извинявам, но ако не бях 100% сигурен в истинността на това, което пиша нямаше, както се казва, сам да се набутвам в шамарите с тази полемика нали – логично е.
”За да практикува човек в България ЕFT, като фасилитатор или практик (т.е. да показва на друг човек как другият сам може да прилага ТЕС върху себе си), не е нужен какъвто и да е сертификат. „

„Сертификатите издавани от ИИР или която и да е друга организация, включително тези издавани на сайта на Гари Крейг, не дават никакви легални права на сертифицираните, които те не биха имали без тези сертификати. „
Първо едно малко уточнение, защото както обикновенно на теб ти се удава чудесно да боравиш с неточности:

ИИР не издава сертификати. ИИР е в договорни отношения със организации от чужбина, с които ИИР съвместно организира обучения, и сертификатите, които се издават вследствие на тези обучения са както следва:



1. За EMDR – от EMDR Europe Association

2. За EFT, BSFF и iTAT – от ETWW и ААМЕТ UK

3. За WHEE – от създателя на метода д-р Даниел Бенър

4. За Трансформативно Дишане – от TBF USA

5. За Фамилни и Системни Констелации – от „French Institute of Family and Systemic Constellations”

6. За Advanced Integrative Therapy – от организацията на създателката на тази терапевтична модалност д-р Аша Клинтън




Ако си прав за това което си написал, чудно защо тогава навсякъде в света се провеждат сертификационни тренинги в EFT (и не само в EFT, а и за всяка друга модалност била тя себеизцелителна, трансформативна, интегративна или терапевтична), въпреки че навсякъде сертифицираните в EFT го прилагат като EFT практици / фасилитатори / инструктори / консултанти (а не като EFT терапевти, защото мисля разбрахме се вече, а и на всички стана ясно, че такова животно като EFT терапия и респективно EFT терапевт няма), но щом пък ти си казал, че за България единственно това няма да бъде валидно............

Но нека пак пак да постна текста, на който явно не си обърнал внимание (незнам защо) миналият път:

Във всяка една школа, метод, техника или направление в цял свят е възприет модела да има легитимно обучение в даденият метод, техника или терапевтична школа (ако тя е официално призната за такава), което обучение се води от обучени, квалифицирани, сертифицирани и оторизирани обучители. Обичайно при всяко подобно обучение има няколко нива – въвеждащо ниво за собствен опит, което има за цел да запознае участниците с даденият метод, след него следва покриването на ниво, което дава право на практика с клиенти, след него обикновено има ниво за надграждане и накрая има ниво, в което се обучават и сертифицират обучителите, които са оторизирани да преподават съответният метод.

Това е приетата, нормална и резонна практика, която дава възможност на обучаващите се в който и да е метод, освен да се обучат, да имат и увереността и спокойствието, че са разпознаваеми практици, консултанти, инструктори, фасилитатори или терапевти принадлежащи към съответната школа получавайки и съответните тапии за това, за да могат да се легитимират най-малкото пред клиентите си като сертифицирани и оторизирани практици/фасилитатори/инструктори/консултанти или терапевти (ако модалността е официално призната за терапевтичен метод) практикуващи съответният метод. Тези сертификати служат за това за което ти е послужил и твоят сертификат – да се легитимират като такива поне в началото, а и след това. И както написах, това си е напълно в реда на нещата, защото иначе всеки може да се представя за каквото му хрумне – за инженер, за квантов физик, за ЕФТ практик или дори за коремен хирург – не дай боже, което някак никак не е резонно, нали.



Разбирам, че ако хората разберат, че могат да бъдат сертифицирани EFT практици като теб, то евентуално биха пожелали да посетят и сертификационнен тренинг, а това по някаква причина не ти се нрави. Искам да те успокоя – ще има достатъчно участници на твоите семинари и без да се налага да спираш хората да ходят и на други, дори ако не го правиш си мисля, че ще имаш повече, защото иначе е твърде отблъскващо като виждаш как някой дърпа неистово чергата само към себе си, затова и ние не го правим, затова и ако си прегледаш постингите, няма да видиш аз да съм убеждавал някого да не посещава твой семинар, но явно това е едно от главните неща по които се различаваме.


"Практикуване на EFT, като метод за благоприятно въздействие върху здравето от един човек върху друг човек се забранява от закона. „
Е току що обрече на безработица и проблеми със закона десетки и стотици инструктори/водещи/фасилитатори по Тай-Чи, Йога или Чи-гун например, защото няма как да отречеш, че тези техники повлияват благоприятно здравето също като EFT или пък ще го отречеш може би.

Нека да направим кратък паралел между тези техники и техниката EFT:

И при EFT и при гореупоменатите техники се правят определени движения, за които прилагащият ги бива напътстван от водещият / косултанта / инстуктора / практика. И при EFT и при тези техники изпълняващият ги произнася определени звуци и/или словосъчетания, за което бива напътстван, направляван, воден и ако се налага коригиран от водещият / косултанта / инстуктора / практика. И при EFT и при тези техники резултата е благотворен по отношение на физиологичното и емоционалното състояние на клиента. Надявам се няма как да не се съгласиш с това сравнение.

Предполагам, че това ти твърдение кореспондира с един твой предишен постинг:

„Дори лицензирани лекари, психотерапевти и специалисти упоменати вече в цитирания в предни постове закон нямат правото да прилагат ТЕС като терапия върху други хора с цел подобряване на здравето им. „
На мен вече ми е досадно да повтарям, че EFT не е терапия, за теб незнам.........

Дано помогне този цитат отнасящ се за EFT от сайта заменил този на Гари:


Self help method ”

Ще си позволя и отново да постна един от моите коментари по този въпрос, на които очевидно отново не ти е било изгодно да обърнеш внимание:

„Ами в тоя ред на мисли и следвайки тази „логическа” тангента, след като в закона не са изрично и поименно упоменати - Когнитивно Поведенческата Терапия например или Позитивната Психотерапия или Краткосрочната Психотерапия или другите психотерапевтични модалности , то би следвало и те да не могат да бъдат прилагани като такива от специалистите упоменати от теб. ”

Нещо повече – в един от предишните постинги те бях попитал (но ти както винаги игнорираш неудобните въпроси), тогава по силата на кой закон ти практикуваш EFT, защото в интернет пространството има не един и два постинга, в които ти твърдиш, че лекуваш хора с EFT или поне че повлияваш благоприятно здравето им с тази техника, даже има постинги в които наричаш EFT и това което правиш терапия.

Е аджеба как така за теб може, а за другите не може?

”Сертификатите издавани от ИИР не удостоверяват знания и възможности, а само присъствие и изслушване на известно количество материал. Тъй като след семинара няма изпит, който да оценява доколко човек е усвоил преподавания материал. „
Мисля, че това със сертификатите на ИИР го уточнихме вече, ако се налага ще го повторя за да стане ясно, но мисля че няма да се наложи вече.

Тренинга по EFT, който организираме и провеждаме с нашите партньори от Обединеното Кралство се провежда във формата в който EFT мастерите провеждат тези тренинги за EFT level I и EFT Level II в цял свят. Във същият този формат, в който ти си покрил EFT Level II в Австралия, даже в по-добър, защото за 5 години има развитие и нова информация, която е добавена към тренингите. Или може би ти си държал изпит за EFT Level II. Ако ми отговориш, че си държал изпит, надявам се, че нямаш нищо против да ми изпратиш името на твоя обучаващ, за да го попитам лично дали си държал изпит за ниво 2.

Или може би ти отново си единственият, който след този обичаен формат на тренингите си имал таланта да се развиеш взривообразно, превръщайки се в най-способният EFT практик, но всички останали нямат този потенциал за развитие.

Нека да оставим хората да решат сами дали да минат през тренинг през какъвто ти си минал ( че и по-добър, тъй като от тогава насам тренингите доста са се развили) и да получат сертификат, какъвто ти си получил, пък от там насетне, който има твоя талант (нали допускаш, че и друг би могъл да има твоя талант), може да се развие и до твойте висоти, че и да те надскочи (недай боже), а който го няма, очевидно няма да може да се развие толкова (между другото, както се случва във всеки занаят).

"Сертификатите издавани от ИИР не са истински сертификати, според написаното на сайта на Гари Крейг. "
Пак да ти напомня за „Сертификатите издавани от ИИР”, единственно с цел да не забравиш.
”Подчертавам дебело, че това не е мое мнение, а е написано на официалния сайт на EFT - http://www.emofree.com/FAQ/open-hand-rights.htm

Хайде да приемем, че си се подвел от на пръв поглед парадоксално-паралелно съществуващата информация на сайта на Гари, въпреки че както вече писах, на което както обикновенно ти не обърна внимание:

„Сигурен съм, че при едно добронамерено желание за честност и полезност, каквото декларираш, ако си искал наистина да бъдеш честен и полезен и да коментираш дадена тема безпристрастно ти, а и всеки друг на твое място би потърсил информация и за твоята теза, но и за контратезата. Т.е. така както си търсил информация на сайта на Гари, за да си помогнеш за своята теза, така при едно добросъвестно отношение би проверил информацията и за другото, а тази информация я има на сайта на Гари и тя се намира не по-трудно от информацията, която ти си постнал. „


Дано те успокои вече и факта, че тази информация я няма на сайта, нещо повече вече го няма и сайта на Гари.


В допълнение на това, ще постна и пасаж от последния нюзлетър на Гари, в който той официално информира всички за отеглянето си и между другото за следното:


EFT Forums and Discussion Groups: As you may know, Eric Huurre has been spearheading our various EFT Forums. He will be moving those to www.EFTMastersWorldwide.com/forums and will continue them as before.


Смяташ ли, че в последният си нюзлетър, който е бил прочетен от стотици хиляди, ако не и от милиони читатели, Гари ще насочва хората към сайта на EFT Мастерите, на който е видно първо кои са те http://www.eftmastersworldwide.com/eft- ... sters.html и второ, че те провеждат същите тренинги, които се провеждат и от проф. Тамлин Леуелин-Едуардс и от Мейр Леуелин-Едуардс http://www.eftmastersworldwide.com/resu ... shop_1.php (които са двама от общо 29-мата EFT Мастери посочени на този сайт), ако Гари имаше нещо против това да се случва.

Изречението:


„There are many casual EFT trainings ............... from organizations not affiliated with EFTs founder”

- между другото се отнася по-скоро за някои „Семинари за напреднали” по света (не в България, да не си помислиш нещо) водени от неоторизирани обучители, а не за тренингите водени от обучените, оторизирани и сертифицирани от него обучители, иначе предполагам ще се съгласиш, че е абсурдно той самият да насочва интересуващите се от EFT към сайта EFT Founding Masters

www.EFTMastersWorldwide.com



Като заключение, си позволявам да те цитирам:
„Вярвам, че сега всичко е изяснено”
Твое право разбира се е да продължаваш да повтаряш този рефрен като развалена плоча и аз ще те оставя да го правиш, като си оставям вратичка да побутвам иглата отвреме навреме.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Симеоне, ти или си човек който не разбира съществото на въпроса, който се коментира тук или се прекрасно го разбираш, но се опитваш да изместиш фокуса на темата.
Симеон Симов написа:
ivangp написа:”Ето моите изявления, за които ако желаеш можеш да ме съдиш, както ме заплашваш. „
Всеки може да се изявява, себеизявява и вольоизявява и да прави изявления за каквото си пожелае, и не съм те заплашвал, незнам защо така си го приел, нали ти пишеше, че думите не бива да се интерперетират, сега изглежда малко като „гузен негонен бяга”. Още повече, че заплахите и обещанията са нещо, което може да се изпълни, а може и да не се изпълни (като онзи циганин на сватбата), аз само те информирах за причинно-следствените връзки.
Бла, бла , бла.....заплаши си ме. Не се извъртай!

ivangp написа:”За да практикува човек в България ЕFT, като фасилитатор или практик (т.е. да показва на друг човек как другият сам може да прилага ТЕС върху себе си), не е нужен какъвто и да е сертификат. „

„Сертификатите издавани от ИИР или която и да е друга организация, включително тези издавани на сайта на Гари Крейг, не дават никакви легални права на сертифицираните, които те не биха имали без тези сертификати. „
Симеон Симов написа:Първо едно малко уточнение, защото както обикновенно на теб ти се удава чудесно да боравиш с неточности:

ИИР не издава сертификати. ИИР е в договорни отношения със организации от чужбина, с които ИИР съвместно организира обучения,

Отново опит за отклоняване на фокуса. А фокуса е върху това това какво дават сертификатите, а не кой ги издава (написал съм ИИР или която и да е друга организация).
ОК, аз не съм се изразил абсолютно точно. Не прави ИИР обученията и не дава ИИР сертификатите, но те са си все така ненужни от гледна точка на закона.
Да напомня отново от къде тръгна спора - Мая каза -
издават сетификати с които може да се работи с хора
, което преполага, че без тях не може да се работи с хора. И от там тръгна полемиката. Плюс това полемиката си бе свързна първоначално с две неща - и за мен все още е свързан с тези 2 неща. А имено:
* Нужен ли е този сертификат на Мая?
* дава ли той легални права?
Та подчертавам отново как се опитваш да местиш фокуса от неудобните ти неща в темата, Симеоне.

Симеон Симов написа:Ако си прав за това което си написал, чудно защо тогава навсякъде в света се провеждат сертификационни тренинги в EFT (и не само в EFT, а и за всяка друга модалност била тя себеизцелителна, трансформативна, интегративна или терапевтична), въпреки че навсякъде сертифицираните в EFT го прилагат като EFT практици / фасилитатори / инструктори / консултанти (а не като EFT терапевти, защото мисля разбрахме се вече, а и на всички стана ясно, че такова животно като EFT терапия и респективно EFT терапевт няма), но щом пък ти си казал, че за България единственно това няма да бъде валидно............


За това няма спор между теб и мен. Ако питаш Мая, ще разбереш, че точно това казах и аз на моя семинар, а имено, че ТЕС може да бъде практикувана като консултант, а не като теревт. Т.е. не се опитвай да използваш срещу мен мнение, което нямам. За възможностите за практикуване на ТЕС сме на едно мнение. Чети внимателно и спри да интерпретираш.

Симеон Симов написа:Но нека пак пак да постна текста, на който явно не си обърнал внимание (не знам защо) миналият път:

Във всяка една школа, метод, техника или направление в цял свят е възприет модела да има легитимно обучение в даденият метод, техника или терапевтична школа (ако тя е официално призната за такава), което обучение се води от обучени, квалифицирани, сертифицирани и оторизирани обучители. Обичайно при всяко подобно обучение има няколко нива – въвеждащо ниво за собствен опит, което има за цел да запознае участниците с даденият метод, след него следва покриването на ниво, което дава право на практика с клиенти, след него обикновено има ниво за надграждане и накрая има ниво, в което се обучават и сертифицират обучителите, които са оторизирани да преподават съответният метод.

Ама от кого се дава това право? Никакво право не се дава.
Това само удостоверява, че дадения човек е посетил някакъв обучителен курс. Никой не му дава права и това бе изрично подчертано на сайта на Гари Крейг. Има цитат от сайта му в първите ми постове. Пак се опитваш да завоалираш нещата и да изместваш фокуса.

Симеон Симов написа:Това е приетата, нормална и резонна практика, която дава възможност на обучаващите се в който и да е метод, освен да се обучат, да имат и увереността и спокойствието, че са разпознаваеми практици, консултанти, инструктори, фасилитатори или терапевти принадлежащи към съответната школа получавайки и съответните тапии за това, за да могат да се легитимират най-малкото пред клиентите си като сертифицирани и оторизирани

Съгласен съм, че е приета практика, но имено срещу тази практика аз се опитвам да се боря. Това, че нещо е прието, не значи, че е добро.

Симеон Симов написа: защото иначе всеки може да се представя за каквото му хрумне – за инженер, за квантов физик, за ЕФТ практик или дори за коремен хирург – не дай боже, което някак никак не е резонно, нали.

Имено. Всеки може да се представя за каквото си иска. Няма значение дали има диплома, титли или сертификати. Това което прави някого архитект не е дипломата, а способността му да проектира здрави, красиви и функционални сгради.
Аз точно на това наблягам. На практическата страна на въпроса, а не на академичната.
Преди някой да измисли някаква нова техника, понеже сме на тема ТЕС, кой ще го сертифицира в тази техника. Гари Крейг някой сертифицирал ли го е в ТЕС?
ТЕС щеше ли да е по-разпространена, ако Гари Крейг бе магистър, професро, кандидат на техническите или каквито искаш други науки?
ТЕС щеше ли да е по-малко разпространена, ако Гари Крейг не бе инженер?
Няма значение, Симеоне, какви са ти дипломите и титлите. Това което има значение е постигаш ли резултати.
ТЕС е толкова разпространена защото постига резултати.

И според мен единственият критерий по който всеки от нас би трябвало да избира специалист в която и да е област е според резултатите които постига специалиста, а не според дипломите му.
Аз работя на принципа на гарантираните резултати. Т.е. гарантирам, че ако човекът с който работя не види резултати за проблема с който е дошъл не ми плаща.
За мен това е критерият.

Симеон Симов написа:Разбирам, че ако хората разберат, че могат да бъдат сертифицирани EFT практици като теб, то евентуално биха пожелали да посетят и сертификационнен тренинг, а това по някаква причина не ти се нрави.

Нищо не разбираш. Обясних по-горе защо смятам сертификатите за ненужни. Не съм против обучението, а против сертификатите, които не удостоверяват знания и способности, тъй като няма изпит, който да удостоверява знания. Нито някаква задължителна практика, която е всъщност потвърждението на способностите.

Симеон Симов написа:Искам да те успокоя – ще има достатъчно участници на твоите семинари и без да се налага да спираш хората да ходят и на други, дори ако не го правиш си мисля, че ще имаш повече, защото иначе е твърде отблъскващо като виждаш как някой дърпа неистово чергата само към себе си, затова и ние не го правим, затова и ако си прегледаш постингите, няма да видиш аз да съм убеждавал някого да не посещава твой семинар, но явно това е едно от главните неща по които се различаваме.

Пак извърташ нещата. Да ти напомня, че тази дискусия бе започната поради това, че Мая искаше да идва на ваш семинар след като бе ходила на мой семинар, не преди. Т.е. аз нямаше какво да загубя. И въпросът не бе - вашия семинар или моя.
Така, че не знам кой какво дърпа към себе си.
Вие провеждате семинари от около 2 години. Аз от 3 години. Ако исках да привличам хора от вашите семинари към моите, нямаше да си мълча досега. Изобщо подхвърляш си някакви обвинения, които са абсолютно безпочвени.


Симеон Симов написа:
ivangp написа:"Практикуване на EFT, като метод за благоприятно въздействие върху здравето от един човек върху друг човек се забранява от закона. „


Е току що обрече на безработица и проблеми със закона десетки и стотици инструктори/водещи/фасилитатори по Тай-Чи, Йога или Чи-гун например, защото няма как да отречеш, че тези техники повлияват благоприятно здравето също като EFT или пък ще го отречеш може би.

Не няма да го отрека, но ще отрека че има въздействие от един човек върху друг. Което е ясно казано в цитирания от теб мой текст.
Пак изместваш фокуса и интерпретираш значението.


Симеон Симов написа:
ivangp написа:„Дори лицензирани лекари, психотерапевти и специалисти упоменати вече в цитирания в предни постове закон нямат правото да прилагат ТЕС като терапия върху други хора с цел подобряване на здравето им. „


„Ами в тоя ред на мисли и следвайки тази „логическа” тангента, след като в закона не са изрично и поименно упоменати - Когнитивно Поведенческата Терапия например или Позитивната Психотерапия или Краткосрочната Психотерапия или другите психотерапевтични модалности , то би следвало и те да не могат да бъдат прилагани като такива от специалистите упоменати от теб. ”

Тук говориш за разновидности на Психотерапия. Тя се води раздел от медицината и не се третира от този закон.
Отново ме атакуваш там където не трябва. И отново грешиш.

Симеон Симов написа:Нещо повече – в един от предишните постинги те бях попитал (но ти както винаги игнорираш неудобните въпроси), тогава по силата на кой закон ти практикуваш EFT, защото в интернет пространството има не един и два постинга, в които ти твърдиш, че лекуваш хора с EFT или поне че повлияваш благоприятно здравето им с тази техника, даже има постинги в които наричаш EFT и това което правиш терапия.

Е аджеба как така за теб може, а за другите не може?

Kаквото може за мен може го и за другите. Горните ти твърдения ( в червено) са неверни и очаквам цитати с които да ги потвърдиш.

Симеон Симов написа:
ivangp написа:”Сертификатите издавани от ИИР не удостоверяват знания и възможности, а само присъствие и изслушване на известно количество материал. Тъй като след семинара няма изпит, който да оценява доколко човек е усвоил преподавания материал. „

Мисля, че това със сертификатите на ИИР го уточнихме вече, ако се налага ще го повторя за да стане ясно, но мисля че няма да се наложи вече.

Тренинга по EFT, който организираме и провеждаме с нашите партньори от Обединеното Кралство се провежда във формата в който EFT мастерите провеждат тези тренинги за EFT level I и EFT Level II в цял свят. Във същият този формат, в който ти си покрил EFT Level II в Австралия, даже в по-добър, защото за 5 години има развитие и нова информация, която е добавена към тренингите. Или може би ти си държал изпит за EFT Level II. Ако ми отговориш, че си държал изпит, надявам се, че нямаш нищо против да ми изпратиш името на твоя обучаващ, за да го попитам лично дали си държал изпит за ниво 2.

Когато аз бях признат за Практик на бившия сайт на Гари Крейг се изискваше да си изучавал ДВДтата му и да си работил с хора поне 100 часа.
Изпит формално нямаше, но изпитът всъщност бе резултатите на тези хора и практиката, която натрупваш при работа с тях. Отново наблягам на практиката,а не на дипломите.

Симеон Симов написа:Или може би ти отново си единственият, който след този обичаен формат на тренингите си имал таланта да се развиеш взривообразно, превръщайки се в най-способният EFT практик, но всички останали нямат този потенциал за развитие.

Отново тълкувания. Къде съм го твърдял това? Смучеш си разни неща от пръстите.
А и както вече се разбра тренингите си бяха обичайни, но регистрацията като практик на сайта бе съвсем различна искаше се практика, а не само трненинги.
Между другото и в момента за придобиване на квалификация на новия сайт, който замества стария сайт на Гари Крейг, се изисква освен да си ходил на тренинги и да си покрил изпит и да си работил с определен брой хора. Доста са занижили критериите. Искат само 13 човека, но все пак си е по-добре отколкото един гол сертификат за присъствие.

Симеон Симов написа:Нека да оставим хората да решат сами дали да минат през тренинг през какъвто ти си минал ( че и по-добър, тъй като от тогава насам тренингите доста са се развили) и да получат сертификат, какъвто ти си получил, пък от там насетне, който има твоя талант (нали допускаш, че и друг би могъл да има твоя талант), може да се развие и до твойте висоти, че и да те надскочи (недай боже), а който го няма, очевидно няма да може да се развие толкова (между другото, както се случва във всеки занаят).

Бла, бла, бла........! Ами хайде да ги оставим.
А колкото до таланта, пак ме атакуваш лично, без аз никъде да съм твърдял, че съм супер талантлив, недостижим или каквото и да е.
Tълкуванията не са ти сила. Надявам се да не ти се налага някога да се прехранваш от тях.

Симеон Симов написа:
ivangp написа:"Сертификатите издавани от ИИР не са истински сертификати, според написаното на сайта на Гари Крейг. "


Пак да ти напомня за „Сертификатите издавани от ИИР”, единственно с цел да не забравиш.

”Подчертавам дебело, че това не е мое мнение, а е написано на официалния сайт на EFT - http://www.emofree.com/FAQ/open-hand-rights.htm



Хайде да приемем, че си се подвел от на пръв поглед парадоксално-паралелно съществуващата информация на сайта на Гари, въпреки че както вече писах, на което както обикновенно ти не обърна внимание:

„Сигурен съм, че при едно добронамерено желание за честност и полезност, каквото декларираш, ако си искал наистина да бъдеш честен и полезен и да коментираш дадена тема безпристрастно ти, а и всеки друг на твое място би потърсил информация и за твоята теза, но и за контратезата. Т.е. така както си търсил информация на сайта на Гари, за да си помогнеш за своята теза, така при едно добросъвестно отношение би проверил информацията и за другото, а тази информация я има на сайта на Гари и тя се намира не по-трудно от информацията, която ти си постнал. „

Напротив. Супер обективен съм. Информацията която публикувах тук се намираше изключително лесно и потвърждаваше моята теза. Твоята теза бе интерпретации и изместване на фокуса. Ти никога не отрече това което аз бях превел. А само задаваше въпроси от рода на: Не мислиш ли, че е логично....? и т.н.
Аз не интерпретирам за разлика от теб.
Аз чета и превеждам.
Интерпретациите ти са грешни, както вече бе доказано тук, не еднократно.


Симеон Симов написа:Дано те успокои вече и факта, че тази информация я няма на сайта, нещо повече вече го няма и сайта на Гари.

Мен хич не ме успокоява. Аз не съм изкривявал тази информация за да съм спокоен че вече я няма. Можеби теб те успокоява.


Симеон Симов написа:В допълнение на това, ще постна и пасаж от последния нюзлетър на Гари, в който той официално информира всички за отеглянето си и между другото за следното:

EFT Forums and Discussion Groups: As you may know, Eric Huurre has been spearheading our various EFT Forums. He will be moving those to www.EFTMastersWorldwide.com/forums and will continue them as before.


Смяташ ли, че в последният си нюзлетър, който е бил прочетен от стотици хиляди, ако не и от милиони читатели, Гари ще насочва хората към сайта на EFT Мастерите, на който е видно първо кои са те http://www.eftmastersworldwide.com/eft- ... sters.html и второ, че те провеждат същите тренинги, които се провеждат и от проф. Тамлин Леуелин-Едуардс и от Мейр Леуелин-Едуардс http://www.eftmastersworldwide.com/resu ... shop_1.php (които са двама от общо 29-мата EFT Мастери посочени на този сайт), ако Гари имаше нещо против това да се случва.

Хайде моля те, нека бъдем точни. Едно е да информираш. Съвсем друго е да насочваш. Има промени и Гари крейг информира за тях. За да знаят хората какво се е променило и къде да търсят информацията която не могат да намерят на старите сайтове. Това не значи че ги насочва. И то забележи, че ги информира единствено за това, къде са форумите, а не къде е обучението.
Отново си играеш с думите и значението им.

Симеон Симов написа:„There are many casual EFT trainings ............... from organizations not affiliated with EFTs founder”

- между другото се отнася по-скоро за някои „Семинари за напреднали” по света (не в България, да не си помислиш нещо) водени от неоторизирани обучители, а не за тренингите водени от обучените, оторизирани и сертифицирани от него обучители, иначе предполагам ще се съгласиш, че е абсурдно той самият да насочва интересуващите се от EFT към сайта EFT Founding Masters

Ама изобщо няма да се сългася. Симеоне, Симеоне-е-е, сам си копаеш гроба, Симеоне!(в метафоричен смисъл, и само във връзка с начина по който спориш имам предвид, да не си помислиш нещо :))
Къде в цитирания от теб текст на английски видя думата НАПРЕДНАЛИ.
Вече стана ясно, че никой никого никъде не насочва, а само информира. Е поне чети и превеждай думите правилно де. Надявам се че ти ги превеждаш все пак, а не някой друг.
И всъщност става въпрос имено за организации, като тези с които работите. Аз не съм оторизиран, не съм организация, не издавам сертификати, никога не съм го крил. И не се опитвай да прехвърляш камъни от твоята в моята градина.
За потвурждение цитат от новия сайт, заместващ www.emofree.com

You will find no better EFT training than that offered through this web site. There are many casual EFT trainings that have come and gone over the years, from organizations not affiliated with EFTs founder, that have offered widely varying quality of instruction. Our goal is to provide an education that will ground you thoroughly in EFTs essentials as taught by its founder, and delivered by seasoned EFT experts with an enormous degree of experience.

Защо бе, мили Симеоне, пропусна да цитираш и подчертания от мен текст.
Ще го преведа целия, за да не стане пак някоя грешка в тълкуването му от твоя страна.

Превод:
Няма да намерите по-добро обучение от това което предлагаме чрез нашата уебстраница.
Има много неофициални обучения, които са се появявали и са изчезвали през годините, от организации които не са свързани с основателя на ТЕС, които са предлагали многостранно различаващи се по качество инструкции. Нашата цел е да предоставим обучение, което да ви запознае с основите на ТЕС, както те са преподавани от създателя й и които са прилагани от опитни ТЕС експерти с огромна практика.

Така-а-а-а, оказва се че и на новия сайт се твърди, че най-доброто обучение е това, което се предоставя там (пояснение -което все още е основано на ДВД-тата на Гари Крейг). Имено това твърдях аз от самото начало. Така, че не виждам нищо, кой знае какво различно.


Симеон Симов написа:Като заключение, си позволявам да те цитирам:
ivangp написа:„Вярвам, че сега всичко е изяснено”


Твое право разбира се е да продължаваш да повтаряш този рефрен като развалена плоча и аз ще те оставя да го правиш, като си оставям вратичка да побутвам иглата отвреме навреме.

Симеоне. Единствено за теб не всичко е ясно. Бутай си разни игли където искаш и когато искаш.
Но ако искаш да спорим, спори по същество. Не интерпретирай, превеждай правилно, подкрепяй твърденията си с цитати и не изпочавай информацията, нито измествай фокуса на темата!
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Днес приключи курсът. Много добре се чувствам. В личен план за мен беше прекрасно. Подробности - когато мога, предполагам след няколко дена.
Публикувай отговор