Прошка

Мисли и цитати за размисъл, нови идеи и интерпретации на живота, света около нас, какво е възможно и невъзможно, какво трябва и какво не трябва, защо сме тук, откъде сме тръгнали и накъде вървим, и как да направим пътуването по-приятно.
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Мнение от MagicWoman »

Зануляването на емоцията "обида" не е равна на "прошка"? :idea:
В алхимици се превръщаме когато обидата и неприемането ги трансформираме чрез прошката в приемане и състрадание. Това е духовно упражнение, чистенето - не е, според мен.
На нивото на Духа всички сме Едно. Когато простим - другият ще го усети и енергията между вас ще се балансира. Това ще изцели и него и вас. Когато занулим обидата - какво ще усети другия? Не е трудно да отгатнем - празнота...
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Не съм съгласен.
Няма как да знаем каво ще стане с другия. какво ще усети или мисли той/тя. Работим само върху себе си. Моят жизнен опит показва засега, че когато изчистим негативните емоции, това автоматично води до различен поглед върху света и от там до приемане. Състраданието обаче не е чувство, което бих желал или препоръчвам на някого да цели да изпитва. То си е чисто страдание, само дето не е и мое, а си го навличам заради някой друг.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Аватар
Angel_K
Напреднал
Мнения: 332
Регистриран на: 07 Май 2010 17:23
Местоположение: България
Обратна връзка:

Прошката

Мнение от Angel_K »

Абсолютно съм съгласен с ИВАН.
Прощавам заради СЕБЕ си на другия, другия може и да не иска да ми прости или да го приеме и да хаби енергия , но това си е негов избор.
Хора които съм наранил съм се извинил не еднократно и е било прието колко е истинско те си знаят.
Но когато съм простил аз гледам по друг начин на случката , на другия , реагирам по друг начин с думи , жестове , действия и другия иска не иска и той се променя към мен макар на някой да им трябваше повече време(1ги кусур) за да кажат Те на мен ИЗВИНЯВАЙ и да говорим и разбираме от половин дума вместо да спорим за всяка дума , но това бе с много търпение и постоянство от моя страна може на енергията дето говори MagicWoman да и е трябвало повече време:-)
Виждам много нещастни хора по улиците и ги съжалявам но знам , че ако те не искат не мога да им покажа друг път и се научих да го приемам вместо да товаря себе си , че някои прави друг избор.
Последно промяна от Angel_K на 09 Май 2011 21:58, променено общо 1 път.
Опитай ТЕС - тупни се тук и там няма да ти навреди. :-) ;-)
http://tec.a4obg.com
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

В момента чета Повярвай в себе си на Луиз Хей и съм до прошката!
Ето какво пише тя за нея:
За много от нас прошката е трудно и дори унизително действие,но искам да ви обърна внимание,че има огромна разлика между прощаването и приемането на ден човек или действие.Да простиш не означава да намериш извинение за нечие действие.Прошката е плод на собственото ви съзнание и няма нищо общо с другият човек.Истинската и цел е да ви освободи от нанесената ви болка.Тя е акт на самоосвобождаване от негативната енергия,която вие съзнателно сте задържали в себе си.
Да простите не означава да разрешите на другия да продължава да ви наранява с поведението си или с действията си.Понякога прошката ви освобождава от този човек.Вие прощавате и с това приключвате взаимоотношенията си с него.Нерядко най-доброто и правилно решение не само за вас,но и за другия човек,е да поставите стена между него и вас.
Аватар
Angel_K
Напреднал
Мнения: 332
Регистриран на: 07 Май 2010 17:23
Местоположение: България
Обратна връзка:

Стена

Мнение от Angel_K »

Стена е лесно да се каже.
Но бива ли заради някой си да си сменим телефона ,работата,града , страната само и само да не ни открие и нарани пак:-)
Защо да го правя след като се обичам ми кажи:-)
Простих на него и на себе си, че съм го позволил да ме нарани , извадих си поуката и продължих напред!
Другия опитваше по стария начин но просто като вече не се връзвам и той спря да опитва и потърси мирния начин на комуникация , осъзна , че имаме дете и , че не е добре за никого камо ли за детето ако ние се караме при всяко чуване и виждане.
Е появи се при мен , друга любов и при другия нова любов и сега нещата са в хармония :-)
Не се променям заради някого си , само и само на него да му изнася и да му е кеф!
Променям се ако го искам за СЕБЕ СИ, за децата ми , но за други съжалявам!
Повечето се влюбват в някого и почват да му изглаждат "кусурите" и като ги изгладят и не могат да го познаят , Ха това не е оня в който се влюбих...
Или обичаш някого с всичките му добри и лоши качества и си щастлив или си търси идеалния пък дали ще си щастлив тогава не мисля :-)
Опитай ТЕС - тупни се тук и там няма да ти навреди. :-) ;-)
http://tec.a4obg.com
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

Ачо,добро изказване! :wink:
Добре мислиш и добре те е хванала и тебе промяната! :D
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Мнение от MagicWoman »

ivangp написа:Не съм съгласен.
Няма как да знаем каво ще стане с другия. какво ще усети или мисли той/тя.
Двегодишния ми опит с дистанционна КС говори точно за обратното. Всички сме свързани и всичко е енергия. И както сам казваш "отива там където я насочи мисълта и осъществява това, което е заложено в намерението" Състраданието не означава да страдаш заедно с другия, тя е акт на приемане и неосъждане на другия. Не да одобряваш какво прави, а да му позволиш да бъде такъв, какъвто е. Обидата е енергия с ниска честота и ни държи с невидим шнур, прикрепени към човека, който ни е обидил дълги години и на хиляди километри. Прошката е безусловна любов в действие и трансформира тази обида в приемане и освобождаването на този човек от оковите, които са ни свързвали. След това, той може повече дори да не си спомня за нас или напротив да изпита позитивни емоции към нас.
Затова моят съвет е който не може или не иска да прави Квантова Синхронизация и да потопи обидата в океана на безусловната любов на Чистото Осъзнаване, да прави ТЕС за изчистването на тази емоция. Това е по-добре, отколкото да тровим колективното несъзнавано с отровата на негативните си емоции.
И тук една чудесна техника на Джон Гейбриъл:
Седнете на тихо и усамотено място и си кажете думата ПРОШКА. Представете си, че едновременно всяка клетка на тялото ви изрича тази дума. След малко в съзнанието ви ще започнат да изникват лицата на хора, на които имате да прощавате. С появата на всеки от тези хора, кажете си, че им прощавате. Представете си как всяка клетка на тялото ви им прощава. Не забравяйте да включите и себе си сред получилите прошка."
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Re: Прошката

Мнение от MagicWoman »

Angel_K написа:Абсолютно съм съгласен с ИВАН.

Но когато съм простил аз гледам по друг начин на случката , на другия , реагирам по друг начин с думи , жестове , действия и другия иска не иска и той се променя към мен
Абсолютно си съгласен с Иван, а застъпваш моята позиция... :roll:
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Седнете на тихо и усамотено място и си кажете думата ПРОШКА. Представете си, че едновременно всяка клетка на тялото ви изрича тази дума. След малко в съзнанието ви ще започнат да изникват лицата на хора, на които имате да прощавате. С появата на всеки от тези хора, кажете си, че им прощавате. Представете си как всяка клетка на тялото ви им прощава. Не забравяйте да включите и себе си сред получилите прошка."
Супер хубаво, а и начин ако мислиш, че си простил на всички в миналото си, да провериш дали наистина е така.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Състраданието не означава да страдаш заедно с другия, тя е акт на приемане и неосъждане на другия. Не да одобряваш какво прави, а да му позволиш да бъде такъв, какъвто е.
За мен думата състрадание има значението на страдание заедно с някой друг. Влизане в положението му.
Горното е прекрасен пример за това как една и съща дума може да означава различни неща за различните хора. :)
Това е намек за използване на думите на другия, когато се прави ТЕС за друг човек или му се показва ТЕС.

Разбира се, всеки е свободен да си има свое мнение и тълкувание. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
dejavu
Участник
Мнения: 79
Регистриран на: 18 Юни 2011 13:05

Мнение от dejavu »

Ето какво казва Дорийн Върчу за прошката в книгата си "Лечение с ангелите". Тя показва страхотно упражнение за емоционално изчистване:
„Опрощение, Освободи себе си сега” - Упражнение
Всеки може да се чувства по-спокоен и по-енергетизиран, чрез процеса и опрощението. Този процес ми напомня за изхвърляне на тежести, когато пътувате в един горещ въздушен балон, така че да можете да се издигнете по-високо. Стар гняв, страх и възмущение са мъртви тежести, които ни забавят и пресушават нашата жизненост. Може би, имате някаква тежест, която можете да изхвърлите на страна от вашия горещ въздушен балон точно сега. Когато вие прощавате на светът - включително и на самите вас - вие ставате по-светли и много по-малко изпълнени със страх.
За да завършите този процес, той продължава между 30 и 60 минути, и повярвайте ми, заслужава си вложеното време. Мнозина от пациентите ми казват само, че това упражнение незабавно променя техните животи по един извънредно положителен начин. Ето няколко стъпки за свобода чрез опрощение:
1. Опознайте ползите от опрощението - Опрощението е различно от това да кажеш „Аз загубих” или „Аз сгреших и ти си прав”. Това е различно от това да освободиш някой измамник за забелязано погрешно действие. Опрощението е просто един начин на освобождаване вашият дух и да станете едно неограничено същество. Спокойствие и увеличена енергия са наградата, а опрощението е цената. За мен, това е полезна постъпка.
2. Направете списък на опрощение. Това упражнение е специално основано на работата на автора Джон Рандли.
Напишете името на всяка личност, жив или починал, който някога ви е ядосал. Повечето хора намират, че те трябва да напишат списък от три - четири страници, и дори внезапно си спомнят имена на хора, за които не са мислили от години. Някои хора вписват винаги и имена на животни (кучета, котки) които са ги ядосали и почти всеки вписва и своето собствено име, някъде в списъка.
3. Освобождение и опрощение. В една уединена стая, където не е възможно прекъсване (намесване), прочетете имената в листа, име по име. Дръжте образа на всяка личност в ума си и му кажете: „Аз ти прощавам и те освобождавам и не държа ти също да ми простиш. Моето опрощение за теб е пълно. Аз ти прощавам тотално. Аз съм свободен и ти си свободен.” Тази процедура може да трае 30 минути или повече. Обаче важно е да изтърпите това, до като целия списък е свършен.
4. Извършвайте вечерно освобождаване. Всяка вечер преди да се оттеглите, направете един умствен преглед на деня. Има ли някой на когото трябва да простите? Точно както вероятно измивате лицето си всяка вечер, също така е важно вечерта да изчистите вашата съвест, така че възмущението да не се увеличи.

Визуализация на оградата
След като се отпуснете, след няколко дълбоки, бавни вдишвания, затворете очите си и останете в едно удобно положение.
Въобразете си, че се намирате в едно поле, край село, и един път води към вас - един който носи всички ваши материални, емоционални и духовни резерви, за да стигне до вас. Пътя минава през едно заградено място за добитък. Заграденото място има 2 врати, едната е срещу пътя, а другата врата е срещу вас. Ако и двете врати са отворени, притокът на запасите лесно протича до вас, както и вашите подаръци за света изтичат от вас.
Когато поддържаме не прощаване към някого, ние затваряме тази личност в нашия ум, където ние умствено го удряме с нашите обвинения във вина и упреци. Образа на личността от който се възмущаваме е затворен в кошарата за добитък в нашето съзнание, и вратите за кошарата са затворени със затръшване, като врати на затвор. Вие задължително отивате в кошарата за добитъка, заедно с личността, която вие сте осъдили за да наблюдавате своя затворник. Така и двете врати са затворени, и вашата заключена кошара, блокира притокът на вашето изобилие и запаси.
Погледнете вътре във вашата кошара, точно сега, и вижте кой е там? Осъзнайте високата цена, която вие заплащате за затваряне на тази личност. Ако вие сте готови да простите, въобразете си „автоматично отваряне на вратите на кошарата”. Визуализирайте кой излиза от кошарата, свободен, щастлив и опростен, пожелайте му всичко добро. Ако това ви изглежда трудно, опитайте да простите на личността, вместо на неговите дела. Когато вие простите почувствайте освобождаване, успокоение и обновената енергия, когато вашето възмущение се разпръсва.
Проверете, за да сте сигурни, че вие не сте сам в кошарата, заедно с осъждането на едно его, което вие поддържате срещу себе си.
Често проверявайте вашата кошара, и по-специално когато се чувствате уморен, болен или уплашен. Вие ще откриете, че това са времена, когато вие сте затворили много хора (включително и себе си) във вашата кошара. Щом отворите вратите и изчистите кошарата, нивото на вашите емоции и енергии ще се повиши.
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Иван написа:
Състраданието обаче не е чувство, което бих желал или препоръчвам на някого да цели да изпитва. То си е чисто страдание, само дето не е и мое, а си го навличам заради някой друг.
Не го разбирам аз така и "затова тази игра е толкова велика" :lol: :lol: :lol: :lol: . Състадание според моят опит означава любов + загриженост, с която не се индентифицираш. Тези чувства бликват според мен в моментите, в които чувстваш себе си и обичаш един вид живота и се радваш на всичко, което ти се случва или с други думи радваш се, че си жив на тази Планета в този момент (Нищо ново не казвам). Разбирам го , като Божественото в човека. Според мен не става дума за навличане на нещо върху себе си зради друг, а възможността да го пречистиш чрез силната ти безусловна любов, в която "разбира се" съмнението липсва. Това са моите представи. Различните преживяванията създават разлика във възприятието на думата за всеки , както и Иван пише по-горе. :lol: :lol: :lol:
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

nikimm, не мога по никакъв начин да оспоря това, как ти преживяваш думата състрадание. Но смисълът на тази думе е съ-страдам т.е. страдам заедно с някого, за неговота страдание. Близка по значение, но с друг нюанс е думата съчувствам т.е. чуствам заедно с някого неговото чувство, визирайки отрицателна емоция, най-често, но е с по-нисък интензитет на емоцията. Съпричастен пък, идва да покаже участието ни, като дял от общо участие в идеята, действията, преживяванията на някого/ няколко и е още по-неутрално. Има един термин емпатия който е по-неутрален и съвместява тези три думи, но със запазване на емоционална неутралност и същевременно вникване, разбиране състоянието на някой друг, значи и съпреживяване.
Да, загриженост е тревога за някого +добри чувства към него"с която не се индентифицираш".
Според мен Иван има пред вид, че състраданието е форма на излишно натоварване на състрадащия и отнемане на ангажимента на страдащия, с което не му помагаме, но пък вредим на себе си, без с това да допринасяме за подобряване състоянието на страдащия. Разбира се, състраданието ти към някого може да е израз и на любов към него, но това не отменя смисъла на безплодност на акта състрадание, освен да заявиш индиректно на страдащия, че го обичаш и по такъв начин, като жест на обич.
:D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Споделям мнението ти от математическа гледна точка. Да така е както го казваш може би, аз обаче споделям това което ми се е случвало, а и преди време, когато четях много за медитациите те имат точно тази цел - състрадание. В този смисъл според мен думата "съ - страдание" няма точно този смисъл. Изглежда в акта на състрадание да има страдание :), но не съм намерил друга дума, която да описва този процес. Нещо като хем стардание, хем не (по идеята на ПЕАТ). Искам да ти кажа че съчетанието на буквите в "състрадание", за мен означава друго. Думата си е дума, но разни титуловани чичовци го наричат така. :D
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

MagicWoman написа:
Двегодишния ми опит с дистанционна КС говори точно за обратното. Всички сме свързани и всичко е енергия. И както сам казваш "отива там където я насочи мисълта и осъществява това, което е заложено в намерението" Състраданието не означава да страдаш заедно с другия, тя е акт на приемане и неосъждане на другия. Не да одобряваш какво прави, а да му позволиш да бъде такъв, какъвто е. Обидата е енергия с ниска честота и ни държи с невидим шнур, прикрепени към човека, който ни е обидил дълги години и на хиляди километри. Прошката е безусловна любов в действие и трансформира тази обида в приемане и освобождаването на този човек от оковите, които са ни свързвали. След това, той може повече дори да не си спомня за нас или напротив да изпита позитивни емоции към нас.
Затова моят съвет е който не може или не иска да прави Квантова Синхронизация и да потопи обидата в океана на безусловната любов на Чистото Осъзнаване, да прави ТЕС за изчистването на тази емоция. Това е по-добре, отколкото да тровим колективното несъзнавано с отровата на негативните си емоции.
И тук една чудесна техника на Джон Гейбриъл:
Седнете на тихо и усамотено място и си кажете думата ПРОШКА. Представете си, че едновременно всяка клетка на тялото ви изрича тази дума. След малко в съзнанието ви ще започнат да изникват лицата на хора, на които имате да прощавате. С появата на всеки от тези хора, кажете си, че им прощавате. Представете си как всяка клетка на тялото ви им прощава. Не забравяйте да включите и себе си сред получилите прошка."
Как съм могла да пропусна това?
Дълъг е цитата, но всяка дума е ценна.

Как го постигаш, магьоснице на словото?!! :)
Per aspera ad astra!
Публикувай отговор