Философстване

Истинското пътуване на откривателя не се състои в намиране на нови територии, а в придобиване на нов поглед върху нещата.
Този форум е за всички дръзнали да поемат по трънливия път на разкриване на истинската си същност, себеосъзнаване и разкрепостяване на ума.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Философстване

Мнение от ivangp »

Пренесено от темата за ЕТ
Любопител написа:nikimm, иска ми се, специално заради теб и твоята болка, да споделя едно мое прозрение дошло от опита ми с ТЕС. ТЕСам се за "яд" и " викане" и след няколко кръгчета и развитие на емоцията, ми изскача: " Как можахте, да не ме подготвите , как можахте да не ми кажете нищо, защо трябваше да науча така?!" (сега вече не викам и не се ядосвам за глупости Wink )...НО, кое е това за което не ме бяха подготвили?! Един ден връщайки се от училище, виждам капак на ковчег до входа на блока. Качвам се на етажа ни-ковчег.Да не ти казвам, как ми се подкосиха краката! Беше починала баба, след период на боледуване, старателно потулван и държан настрани от мен, като нещо адски грозно, нечисто и срамно, едва ли не. Бях само на 10... В процеса на ТЕСане след проблясъка на тази случка като първопричина, веднага ми дойде и следната мисъл:" Какво толкова страшно, грозно или лошо има в смъртта, че да трябва да я криете от мен?! Какво ненормално или неестествено има в умирането?! Няма нищо по-естествено от смъртта! Смъртта е нещо много по-хубаво , за човека, от раждането.Смъртта е свобода, освобождение на духа, възможност най-накрая, душата да се освободи от тялото и земната си тежест и чиста и свободна, да се върне там от където е дошла-в СВОЯ дом. Какво по-хубаво от това, човек да е направил всичко, на което е бил способен в живота си и да си отиде в къщи с чиста съвест! Раждането е това, което наистина е трудното, страшното и мъчното! Душата трябва изведнъж, да започне всичко отначало в ограничено, ново, непознато и непонятно пространство, без да може да бъде разбрана, проумята, без адекватна комуникация още от самото начало!..Трябва всичко отново да се научи, разбере, да се изстрада , осмисли и т.н. и т.н.....
Всичко това, изригна от мен като вулкан и настъпи истинси катарзис и облекчение, пречистване и свобода, сила, енергия и жива и пълна радост.
Дано това някак ти помогне в твоята битка! Успех! Wink
Любопител, а кой или какво кара душата да се ражда отново тогава?
Защо и кому е нужно това раждане, ако смъртта е толкова прекрасна, а раждането и живота толкова ужасни, колкото си ги описала?


Просто провокиращи въпроси. :)
Последно промяна от ivangp на 28 Юни 2010 16:30, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Любопител, а кой или какво кара душата да се ражда отново тогава?
Защо и кому е нужно това раждане, ако смъртта е толкова прекрасна, а раждането и живота толкова ужасни, колкото си ги описала?
ivangp,... Иване,Това не са мои разсъждения по темата добро-лошо, живот-смърт и т.н. философски дилеми. Това беше спонтанен изблик на задръстената ми от конкретно запушване душа, ИЛИ ОБРЪЩАНЕ НА ПО го наречи, или както аз си го наричам ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ПРЕВРАТ на ПО-то. Далеч съм от идеята ( подозирах евентуални нечии опасения и търсене зад думите на ДУШАТА МИ, на опасни и подстрекаващи към неживеене идеи , но повярвай, нямам такива! :!: и не го препоръчвам на никого, защото би било елементарно и слабохарактерно бягство!) .Хайде, да погледнем по-нашироко, в колко култури по света и как се отбелязва края на живота, как се почита или празнува смъртта-цвета на дрехите на близките на починалия, ритуалите, символите които различните култури свързват с акта на смъртта...?????

Освен това не твърдя, че смъртта е прекрасна, а че акта на освобождаване на душата, наша същност и неделима ядка, от ограниченията на тленното и преходното "е нещо естествено и нормално" :idea: :idea: :idea:
Какво по-хубаво от това, човек да е направил всичко, на което е бил способен в живота си и да си отиде в къщи (да речем небето) с чиста съвест!
Какво точно те смущава :?: :?: :?: :roll:
ТЕС не е ли още един начин за постигане на лично съвършенство и извисяване на духовността :?: :?: :?:
Усъвършенстването на душата ни, не е ли основната и единствена причина да се раждаме, отново и отново :?: :?: :?: :roll:
Факт ли е, че като се родим всичко започва отначало и бидейки бебета сме зависими, дакато не се осъзнаем :?: :?: :?: :roll: ( Друг е въпросът кой до кога е бебе :D :D :D )
И
ако искаш... ще превърнем Форума ти в кръжок по философия :D :D :D :D :D :D :D :D :D ТИ ИЗБИРАШ!

P.S. Кхм! Зъбите ми току-що станаха по-здрави :D :D :D Благодаря ти!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Любопител написа:" Какво толкова страшно, грозно или лошо има в смъртта, че да трябва да я криете от мен?! Какво ненормално или неестествено има в умирането?! Няма нищо по-естествено от смъртта!

Дотук нищо не ме смущава.
Смъртта е нещо много по-хубаво , за човека, от раждането.
Това обаче ме смущава, в смисъл възможността някой да мисли по подобен начин ме смущава.
Раждането е това, което наистина е трудното, страшното и мъчното! Душата трябва изведнъж, да започне всичко отначало в ограничено, ново, непознато и непонятно пространство, без да може да бъде разбрана, проумята, без адекватна комуникация още от самото начало!..Трябва всичко отново да се научи, разбере, да се изстрада , осмисли и т.н. и т.н.....
Това също.
ТЕС не е ли още един начин за постигане на лично съвършенство и извисяване на духовността
Според мен е.
Усъвършенстването на душата ни, не е ли основната и единствена причина да се раждаме, отново и отново
Според мен не е.
Факт ли е, че като се родим всичко започва отначало
Според мен не е факт.

ако искаш... ще превърнем Форума ти в кръжок по философия
Не се притеснявай, няма да го превърнем в кръжок по философия.:)
Разбрах, че ти мислиш, че не мислиш по този начин. Остава въпросът обаче защо си го написала по този начин? Възможно ли е да има нещо скрито на подсъзнателно ниво?
Просто си/ти задавам въпросчета по които си струва да се помисли. Не се заяждам.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Здрасти! Хубава игра! :lol: Ще ти отговоря.
ivangp:
Разбрах, че ти мислиш, че не мислиш по този начин. Остава въпросът обаче защо си го написала по този начин? Възможно ли е да има нещо скрито на подсъзнателно ниво?

Да, донякъде нещо си разбрал...
Пояснявам:
-Обръщението ми към nikimm, беше
специално заради теб и твоята болка
! То целеше с :idea:част от :idea:преживяното по време на моя ТЕС (към днешно време), по конкретна тема, сродна на тази на nikimm , с отражение в ГЪРЛОТО ( преглъщане при него, т.е. неприемане на нещо, при мен викане, т.е. желание да се изрече нещо, но неосъзнато какво, за това викане на посоки( от 10 г. ми възраст), до момента на прозрение какъв точно е бил проблемът( до днешна възраст) с последващ ПО-преврат = вече няма викане) , да му помогна, НЯКЯК...Аз действам интуитивно и от сърце, още повече, че вече се чуствам все по-свободна да споделям себе си (мислите, чуствата, преживяванията си) с такава широка и анонимна аудитория(все неща за мой ТЕС)...( тук малко се получава като "историята на Мая с ИИР( ли беше точно?!)" :wink: ....понеже е споделено нещо без предварително прецизиране, а спонтанно следват големи разисквания! Дано и това да е полезно за някого :D )
Възможно ли е да има нещо скрито на подсъзнателно ниво?
:D всичко е възможно, до доказване на противното :D :D :D :!:
Цитат:
Смъртта е нещо много по-хубаво , за човека, от раждането.

Това обаче ме смущава, в смисъл възможността някой да мисли по подобен начин ме смущава.
Това подчертаното, го ТЕСай!
автоцитат:
Смъртта е нещо много по-хубаво , за човека, от раждането.Смъртта е свобода, освобождение на духа, възможност най-накрая, душата да се освободи от тялото и земната си тежест и чиста и свободна, да се върне там от където е дошла-в СВОЯ дом. Какво по-хубаво от това, човек да е направил всичко, на което е бил способен в живота си и да си отиде в къщи с чиста съвест!
Това е изблика ми със съзнанието ми на 10 г. ( не се бъркаи от речника ми и способността ми да се изразявам, към днешна възраст!)
автоцитат
Далеч съм от идеята ( подозирах евентуални нечии опасения и търсене зад думите на ДУШАТА МИ, на опасни и подстрекаващи към неживеене идеи , но повярвай, нямам такива! и не го препоръчвам на никого, защото би било елементарно и слабохарактерно бягство!)
Това го казвам от позицията на днешната ми възраст.
и
автоцитат
Раждането е това, което наистина е трудното, страшното и мъчното! Душата трябва изведнъж, да започне всичко отначало в ограничено, ново, непознато и непонятно пространство, без да може да бъде разбрана, проумята, без адекватна комуникация още от самото начало!..Трябва всичко отново да се научи, разбере, да се изстрада , осмисли и т.н. и т.н
Това е изблика ми със съзнанието ми на 10 г.
и
автоцитат
Факт ли е, че като се родим всичко започва отначало и бидейки бебета сме зависими, дакато не се осъзнаем ( Друг е въпросът кой до кога е бебе )
Това го казвам от позицията на днешната ми възраст.
Тук си поизвадил думите от контекста:D :D :D :
Цитат:
Факт ли е, че като се родим всичко започва отначало

Според мен не е факт.
Добре, сподели какво мислиш по въпроса, аз съм отворена за знания и идеи.
Цитат:
ТЕС не е ли още един начин за постигане на лично съвършенство и извисяване на духовността

Според мен е.
Колко интересно! Защо мислиш така?!
Цитат:
Усъвършенстването на душата ни, не е ли основната и единствена причина да се раждаме, отново и отново

Според мен не е.
Също?! Чакам с интерес твойте разсъждения по темата.

За да те поуспокоя, ти казвам:
-имам идеи, които търпят развитие
-Аз търпя развитие
- имам информация от книжки, от първа и втора ръка преживявания, (преди и след, раждане- умиране, процеса)
-имам лични преживявания( преди и след, раждане-умиране, процеса), някой от които чрез ТЕС, без да са преднамерено търсени.
и да попитам:
Не се заяждам.
Това дали да не го ТЕСнеш? На мен този разговор ми доставя удоволствие и мисля, че си личи :D:?: :!: :D) (Погледнато през ТЕС-поглед, това значи, харесва ми да живея пълнокръвно и пълноценно, много ми харесва живота в цялото му разнообразие, многопластовост и разнополюсност/+,-/) :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Като се родим не започва всичко отначало защото не се раждаме чисти от информация. Т.е. образно казано не сме като бял лист хартия на който никой никога нищо не е писал. Имаме спомени и информация от минали прераждания, повлияни сме от мислите, емоциите и убежденията на майка си, от събитията които са й се случили по време на бремеността и т.н. Т.е. нещата продължават, а не започват.

ТЕС е още един начин, защото всичко би могло да е начин за постигане на всичко. Зависи от какъв ъгъл ще го погледнеш.

Душата няма смисъл да бъде усъвършенствана. Тя вече е съвършена.
Винаги е била и винаги ще бъде. :)

Колкото до цитатите - да, речника ти бе причина за поста ми.
Това не е речник на 10 годишно дете и не мисля, че 10 годишно дете би могло да мисли по подобен начин.

Колкото до ТЕСането на това, което ме притеснява - не всяка емоция е причина за ТЕС, само тези които не желаем да изпитваме. Посочената от теб не попада в моя списък с нежелани емоции. Поне по отношение на дадената тема.

:)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Душата няма смисъл да бъде усъвършенствана. Тя вече е съвършена.
Винаги е била и винаги ще бъде.
Олелеее! Та света не съществува значи :!: :!: :!: Няма движение, няма развитие, всичко е АБСОЛЮТ, непоклатим, застинал, мъртъв :idea: :idea: :idea: А не беше ли по едно време вечно движение по спиралата, или това е демоде :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol:
Като се родим не започва всичко отначало защото не се раждаме чисти от информация. Т.е. образно казано не сме като бял лист хартия на който никой никога нищо не е писал. Имаме спомени и информация от минали прераждания, повлияни сме от мислите, емоциите и убежденията на майка си, от събитията които са й се случили по време на бремеността и т.н. Т.е. нещата продължават, а не започват.
Хм, струва ми се че смесваш спомен от чистата и синтезирана информация, която натрупваме, като чиста енергия от всичките си животи и информацията която придобиваме от периода започващ малко преди поредното зачеването до поредната смърт. :idea:
Иначе излиза, че с майките си(примерно) сме вечен тандем= няма развитие, пълен застой на информация и енергия= несъществуване на нищо. Което пък си противоречи с:
Т.е. нещата продължават, а не започват.
.
..не сме като бял лист хартия на който никой никога нищо не е писал...
С това пък, отричаш създаването на нова енергия, която да поеме по своя спираловиден път на развитие :idea: :!:
Колкото до цитатите - да, речника ти бе причина за поста ми.
Това не е речник на 10 годишно дете и...


:D :D :D Я си представи, че при ПО-преврата проговоря с езика и речника си на 10 годишна! Това ще е регрес! И заместване на проблем с проблем(емоционален с умствен:lol: :lol: :lol:)!Освен това си представи, как с езика и речника ми на 10 годишна, се опитвам да помагна на nikimm :idea: :D :D :D
Той, пък и ти, дали щяхте да ме разберете :?: А още по-интересно, как ли бих могла с днешния си речник и изразни способности, да пропиша както, като съм била 10 годишна :D :D :D
...не мисля, че 10 годишно дете би могло да мисли по подобен начин.
Може да ти липсва достатъчно житейски опит! Не твърдя, че съм гении, но... може и да съм :roll: :D :D :D Нали твърдиш, че :
Душата няма смисъл да бъде усъвършенствана. Тя вече е съвършена.
Винаги е била и винаги ще бъде.
Душата= енергия =информация. Следователно и на 10, мога да имам съвършено мислене на базата на своето съвършенство като душа :idea: :idea: :idea:
Това обаче ме смущава, в смисъл възможността някой да мисли по подобен начин ме смущава.
Това подчертаното, го ТЕСай!
Колкото до ТЕСането на това, което ме притеснява - не всяка емоция е причина за ТЕС, само тези които не желаем да изпитваме. Посочената от теб не попада в моя списък с нежелани емоции. Поне по отношение на дадената тема.
Ах, Да ти си съвършен, извинявай!:wink:
Цитат:
Не се заяждам.
Това дали да не го ТЕСнеш?
Всъщност за кое от двете ТЕСванета пишеш?!
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

За да не разводняваме темата, която е ЕТ ще спра да дискутирам тук философските аспекти на живота.
Аз казах какво мисля, ти също.
Всеки е свободен да мисли както си желае и да действа според убежденията си.
Само да ти обърна внимание на нещо което отдавна е прието като закон във физиката и което сумира защо сарказма ти е неуместен.

ЕНЕРГИЯ НЕ СЕ СЪЗДАВА И НЕ СЕ ГУБИ, А САМО СЕ ВИДОИЗМЕНЯ (преминава от едно състояние в друго)
Във видоизменението на енергията е движението. И нищо не е застинало и мъртво. Всичко се променя, но нищо не се създава в глобален план, тъй като всичко е енергия. :wink:

Помисли върху това преди отново да иронизираш и ако искаш може да пренесем дискусията в друга тема. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Нямам нищо против да я пренесем, така и други ще могат да се включат, но, за да завършим сега, искам да ти отговоря на последното включване.
ЕНЕРГИЯ НЕ СЕ СЪЗДАВА И НЕ СЕ ГУБИ, А САМО СЕ ВИДОИЗМЕНЯ (преминава от едно състояние в друго)
Във видоизменението на енергията е движението. И нищо не е застинало и мъртво. Всичко се променя, но нищо не се създава в глобален план, тъй като всичко е енергия.
Всичко това звучи, като да не си съвсем наясно с нещата.....или не се изразяваш добре?!...Това, че всичко е енергия, не изключва създаване, видоизменяне и загуба на енергията. Има енергия с обратен знак и хиляди варианти и вариации, някой от които могат да бъдат приети, като създаване на нова енергия, а други, като загуба на енерги. Енергията е изключително многопластова, разнородна според наситеността си ( иначе казано според интензитета си), тя непрекъснато търпи развитие и сгъстяване, насищане, което пък води до трансформации с ефект на "смърт-раждане".
В крайна сметка, вече говорим за едно и също :D :D :D

Само да ти обърна внимание на нещо което отдавна е прието като закон във физиката и което сумира защо сарказма ти е неуместен.
Пак забиваш копито! :wink:
Я погледни, колко "железни" закони вече са опровергани :idea: :!:
Дори "теория за относителността", се оказва погрешна в смисъл, че е объркана изходната позиция от която бива изведена от гн. Анщайн. При това грешката е открита и изчислена от българин, който недвусмислено я доказва :!: Има и литература, според която, самят автор (гн. Анщайн), нещо не е сигурен , ама не му стигнало времето да се поправи... :lol:
За да не разводняваме темата, която е ЕТ...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Пак си чела, ама недочела.
Написах че въпросният закон е приет от физиката за закон, а не че е неопровержим единствен и основен закон (тези термини ги срещаме в твоите изявления). Има разлика.
За опровергаването на законите съм съгласен с теб.
Но този принцип важи и за "Теорията на абсолютността" - на Сашо Сълков. Тя също може да бъде опровергана след време, когато се открие нова информация. Да не забравяме, че и двете теории(на абсолютността и на относителността) са теории, а не факти или закони.

Имено затова аз забих неколкократно копито в твоите въпроси от рода на това факт ли е и онова не е ли основна и единствена причина и т.н.
Защото не е факт и не е основна и единствена причина. Може някъде някой или много хора, науката, обществото да е приело че е така за дадения момент, но утре да се открие нещо ново и фактите да се окажат антифакти, както и тълкуванието на причините да е различно.

Явно си чела много, но често многото информация обърква.
Интересното е че все още се придържаш към строго утановени ограничения. От рода на - това е така, онова е иначе, факти, единствени неща и т.н.
А може би просто не си нясно с нещата или не се изразяваш добре.

:wink:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Явно си чела много, но често многото информация обърква.Интересното е че все още се придържаш към строго утановени ограничения. От рода на - това е така, онова е иначе, факти, единствени неща и т.н.
А може би просто не си нясно с нещата или не се изразяваш добре.

Wink
:shock:Виждам ,че плоскостта на разговора се измества:roll: ...както и да е!Важното е, че вече сме наясно, че нищо не е веднъж за винаги, непоклатимо или константно...
Наясно сме, че имаме различен опит съответно разлики в възгледите, тълкуванията и явно възможностите си:lol:...но това е богатството на живота...
Възражения?! :wink:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Възражения? Никакви! :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Публикувай отговор