Прошка

Мисли и цитати за размисъл, нови идеи и интерпретации на живота, света около нас, какво е възможно и невъзможно, какво трябва и какво не трябва, защо сме тук, откъде сме тръгнали и накъде вървим, и как да направим пътуването по-приятно.
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

ivangp написа:Не съм съгласен.
Няма как да знаем каво ще стане с другия. какво ще усети или мисли той/тя. Работим само върху себе си. Моят жизнен опит показва засега, че когато изчистим негативните емоции, това автоматично води до различен поглед върху света и от там до приемане. Състраданието обаче не е чувство, което бих желал или препоръчвам на някого да цели да изпитва. То си е чисто страдание, само дето не е и мое, а си го навличам заради някой друг.
Аз също съм на мнение, че другия няма да усети нищо. Нищо не може да дадеш на някого, когото си елиминирал. Срещу когото си изградил "Берлинска стена".

А и цитата ми звучи доста егоистично. Нима не сме едно?
Per aspera ad astra!
Yandra
Активен
Мнения: 168
Регистриран на: 04 Май 2011 15:48
Местоположение: Варна

Мнение от Yandra »

vqra написа: А и цитата ми звучи доста егоистично. Нима не сме едно?
Мисля си, че няма нищо егоистично в думите на Иван. Преди няколко години сигурно щях да съм на обратното мнение...
Та мисля си, че тук става дума за различни периоди на развитие и разбиране. Когато започнах да чета литература в тази област (това беше доста отдавна), първото за което се хванах беше, че всички сме едно и трябва да си помагаме...Това някак си ме издигна в собствените ми очи, видях се една такава добра и благородна...Да, но предвид неизчистените преживявания от детството ми, това се изкриви в постоянно съпреживяване на негативните емоции на моите приятели и познати. А аз им състрадавах и се опитвах по всякакъв начин да помагам със съвети. Дори и сега се опитах да просветя хората за ТЕС - та те имаха такава нужда. Е, не стана. Никого не съм успяла да променя, като му състрадавах, само навредих на себе си.
Сега напълно "егоистично", смятам да поправя себе си, да си простя, да простя... пък след време ще видим, какво мисля за състраданието и благородството :wink:
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

vqra написа:Нима не сме едно?
Ами едно сме. Защо да страдаме заедно тогава, а не да се радваме заедно. Или да не ни пука заедно или да се приемем такива каквито сме заедно. :idea:
Едно сме, но сме и индивидуалности. Всичко е двойнствено и това с единството и разделението е още един пример за това.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Мнение от MagicWoman »

Защо казваме например "Въпреки, че еди-кой си ме обиди, аз безрезервно приемам себе си".

Моята гледна точка е следната: На подсъзнателно ниво ние всички знаем, че сме Едно. Неприемайки някого, на подсъзнателно ниво всъщност усещаме, че не приемаме и себе си. Потупването превключва мозъка от ляво към дясно полукълбо. А то е връзката с подсъзнанието и Висшия Аз. По този начин приемайки себе си, премахваме изкуствено създаденото разделение. А именно чувството за разделение е причината за всички болести.
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Ние сме според мен сме хем едно , хем разделени или личности. абсолютно споделям мненията Иван и Диана.
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

На мен не ми се философства точно сега, но ще кажа какво стана с мен, когато случих голямата прошка в моя живот (О всевишни ТЕС! :lol:) Когато простих, човекът продължи да си е същият, но аз не го осъждах, дори престанах да забелязвам всичко онова, което преди ме вадеше от релси. Промяната в моето отношение първо остана незабелязана, после, когато бях "усетена", имаше реакция на повишен страх с очакване на "нещо" от моя страна на което да бъде отвърнато с агресия. Понеже аз продължавах да съм "нова" а и бях правила прокси на този човек, като част от прошката от моя страна, то започна осезаемо приемане на "новото" ми отношение, ледовете се стопиха, постепенно започна все по-нормален контакт. Сега съм неутрална- нито обичам, нито мразя този човек, просто съм го приела такъв какъвто е! Животът ми получи силен тласък към подобрение. Всичко това освободи и другия човек, защото вече не очаква "нещо" от мен което да го храни, затова този човек пренасочи вниманието си и излишната си енергия към другите около себе си. Сега по-скоро ме търси, за положително взаимодействие. По- хубавото е, че ефектът се разпростря и при взаимоотношенията ми с всички и всичко. Е, не съм постигнала тоталното приемане, но за мен и това е много добре, пък и продължавам да работя! Да спомена, че това ми отне 1 +2 дни(генерално отключване към прошка и доизчистване на най-големите съпротиви и огорчения), че беше първото, за което приложех ТЕС, проксито стана спонтанно на втория ден, и от тогава година и нещо, излизат аспекти мнооого от дълбоко и далеч, и до ден днешен!:D
Всъщност, докато сме живи, ние имаме его т.е. двойнствени сме, което ни прави не едно, а поне две! :D Все пак добре е да опитаме, да приемем другите с тяхното его и факта, че и те си имат!
Установех, за себе си, че ако някой страда и има нужда от мен, не е необходимо да състрадавам, това по-скоро задоволява потребноста от съжаление и самосъжаление на страдащия. Това не ми пречи обаче, да помогна! И когато се отнеса с цялата си възможна ведрост и добронамереност или неутралност, вампирският процес секва (обичаните от нас хора, също могат да са вампири в даден момент!) и страдането спира по-бързо или се ориентират към някого от когото могат да "смучат" състрадание. :lol: ( това последното, също е част от обновената ми същност)
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

Alisa написа:Това не ми пречи обаче, да помогна! И когато се отнеса с цялата си възможна ведрост и добронамереност или неутралност, вампирският процес секва (обичаните от нас хора, също могат да са вампири в даден момент!) и страдането спира по-бързо или се ориентират към някого от когото могат да "смучат" състрадание. :lol: ( това последното, също е част от обновената ми същност)

Алиса, много добре казано. Имам чувството, че вече си прочела "Селестинското пророчество"? Препоръчвам го на всеки.
Per aspera ad astra!
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Мнение от MagicWoman »

Alisa написа: Е, не съм постигнала тоталното приемане, но за мен и това е много добре, пък и продължавам да работя!
Alisa, това имах предвид когато говорех за Чисто Осъзнаване. В това състояние, ние сме в самия център, където всички сме Едно и тоталното приемане е естествен процес, защото там е покой и радост. Иначе чистим на парче, или правим за да бъдем.
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

MagicWoman доста добре те разбирам, а ти разбираш ли, че има разлика между това, да съм в ЧО и да приемам тотално , което разбира се и аз изживявам и да постигна непрекъснато състояние на ЧО и съответно непрекъснато, да съм в състояние на тотално приемане и изживяване на "едно", което за мен е равносилно на умряла съм и вече съм само чистата си същност! :lol:
И АЗ СЪМ винаги и навсякъде, тъй или иначе, но все по- осъзнато! Струва ми се, че се опитваш, да разграничиш и задържиш малко изкуствено и в този смисъл на сила, някакви ограничения в състояниятя. Точно защото вече знам, чувствам, разбирам и т.н. че всичко е едно, не се нуждая толкова от това отграничаване на "съм" в различните му проявления, за да ги ги изживея, а за да дам име на различните форми на проявление на "съм" , за да има комуникация на нашето настоящо ниво на съществуване, като предимно словесно комуникиращи материални същества. :wink:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Мнение от MagicWoman »

Alisa написа:MagicWoman доста добре те разбирам, а ти разбираш ли, че има разлика между това, да съм в ЧО и да приемам тотално , което разбира се и аз изживявам и да постигна непрекъснато състояние на ЧО и съответно непрекъснато, да съм в състояние на тотално приемане и изживяване на "едно", което за мен е равносилно на умряла съм и вече съм само чистата си същност! :lol:
И АЗ СЪМ винаги и навсякъде, тъй или иначе, но все по- осъзнато! Струва ми се, че се опитваш, да разграничиш и задържиш малко изкуствено и в този смисъл на сила, някакви ограничения в състояниятя. Точно защото вече знам, чувствам, разбирам и т.н. че всичко е едно, не се нуждая толкова от това отграничаване на "съм" в различните му проявления, за да ги ги изживея, а за да дам име на различните форми на проявление на "съм" , за да има комуникация на нашето настоящо ниво на съществуване, като предимно словесно комуникиращи материални същества. :wink:
Сега разбирам съпротивите ти. Да се ограничиш в състояние на Чисто Осъзнаване обаче е оксиморон.
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

MagicWoman
Alisa написа:
MagicWoman доста добре те разбирам, а ти разбираш ли, че има разлика между това, да съм в ЧО и да приемам тотално , което разбира се и аз изживявам и да постигна непрекъснато състояние на ЧО и съответно непрекъснато, да съм в състояние на тотално приемане и изживяване на "едно", което за мен е равносилно на умряла съм и вече съм само чистата си същност! Laughing
И АЗ СЪМ винаги и навсякъде, тъй или иначе, но все по- осъзнато! Струва ми се, че се опитваш, да разграничиш и задържиш малко изкуствено и в този смисъл на сила, някакви ограничения в състояниятя. Точно защото вече знам, чувствам, разбирам и т.н. че всичко е едно, не се нуждая толкова от това отграничаване на "съм" в различните му проявления, за да ги ги изживея, а за да дам име на различните форми на проявление на "съм" , за да има комуникация на нашето настоящо ниво на съществуване, като предимно словесно комуникиращи материални същества. Wink


Сега разбирам съпротивите ти. Да се ограничиш в състояние на Чисто Осъзнаване обаче е оксиморон.
НЕ, не, не! Вадиш от контекста и се получава друг смисъл!
...да постигна непрекъснато състояние на ЧО и съответно непрекъснато, да съм в състояние на тотално приемане и изживяване на "едно", което за мен е равносилно на умряла съм и вече съм само чистата си същност! Laughing

vqra, аз четох тази книга, когато ти ме подсети за нея и се оказа, че и преди съм я чела, но отдавна и я бях позабравила! Идеята в книгата е чудесна провокация, за стандартното мислене! :D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Сега разбирам съпротивите ти. Да се ограничиш в състояние на Чисто Осъзнаване обаче е оксиморон.
Дай моля те малко разяснения...нещо не разбирам какво искаш да кажеш
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

nikimm написа:
Сега разбирам съпротивите ти. Да се ограничиш в състояние на Чисто Осъзнаване обаче е оксиморон.
Дай моля те малко разяснения...нещо не разбирам какво искаш да кажеш

Че ЧО и ограничение са коренно противоположни и не могат да съществуват в съчетание. "Ограничение в състояние на ЧО" е безсмислено.
Per aspera ad astra!
optimeon
Участник
Мнения: 80
Регистриран на: 27 Юни 2020 20:11

Re: Прошка

Мнение от optimeon »

Уау историята е много вдъхновяваща
nespresso капсули,дамски обувки,Диоптрични очила,принтери
Публикувай отговор