Техника на избора

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Техника на избора

Мнение от ivangp »

Чрез приложението на основната формула на ТЕС обикновенно се цели изчистване на негативните емоции, което от своя страна би довело до заместването им с положителни. Природата не търпи вакуум. Когато премахнем нещо то трябва да беде заместено с нещо друго. Този подход на ТЕС работи прекрасно и в повечето случаи резултатите са изумителни.

Няколко от практикуващите ТЕС ме запитахa дали е възможно да инсталираме желана позитивна мисъл, нагласа или убеждение.

И отговорът е ДА.

Начинът е следният:

Променя се Настройката: на "Въпреки че аз ....проблем...., аз избирам да ....позитивна мислъл....!"

Напомнящата фраза също се променя така:
Първи кръг по точките - проблем

Втори кръг - последователно се варира между проблем и позитивна мисъл.

Трети кръг - аз избирам ....позитивна мисъл...

9Г може да се прави между кръговете.


Ето един пример:
Проблем - Страх от Бъдещето

Настройка - "Въпреки че се страхувам от бъдещето, аз избирам спокойствие и вяра в собствените си сили."

Напомняща фраза:
Първи кръг - страхувам се от бъдещето

- ако желаете

Втори кръг - 1ва точка (страхувам се от бъдещето), 2-ра точка (избирам спокойствие и вяра в собствените си сили), 3-та точка (страхувам се от бъдещето), 4-та точка (спокойствие и вяра в собствените си сили), и т.н. Винаги завършвайте с положителната мисъл дори ако трябва да повторите някоя точка!

- ако желаете

Трети кръг - избирам спокойствие и вяра в собствените си сили
Последно промяна от ivangp на 05 Май 2013 09:25, променено общо 2 пъти.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Много благодаря за тази тема :)

Аз това съм го правила по някакъв си мой измислен начин и работи даже :) Само че аз го правех един път с отрицателната фраза - сандвич и веднага след това с положителната. Съмнявах се дали няма да прецакам нещо по този начин, но ТЕС-нах опасенията и всичко беше 6 ;)

Така звучи доста по-разумно а и изглежда се спестява един кръг :)
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Не знам дали има значение, и за себе си не съм открила разлика, но на едно място прочетох, че вторият кръг е само позитивна мисъл, а в третия се редуват проблем и позитивна мисъл, като се завършва с позитивна мисъл... Пробвах и не открих разлика. Какво мислиш?

PS А също съм срещала и редуване на отрицателен и положителен кръг само.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Пробвай, ако работи, значи е ОК. Ако ли не, промени го! :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Не открих разлика. Принципно по този начин ТЕС-вам по-общи положения, ако мога така да се изразя, и затова не винаги мога да констатирам разликата в момента. Но като цяло реакциите ми към нещата са наистина доста по-уравновесени.

Също така слушах запис на някакъв семинар (ако те интересува ще се опитам да го открия къде беше и защо), при който се прилагаха само положителни фрази след настройката. Това малко ме изненада. Но подейства на жената, на която го правеха.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

С ТЕС все още се експериментира и няма строги правила за приложението й. Т.е. за настройка и напомняща фраза. Чувствай се свободна да експериментираш и ако работи значи е ОК. Ако не - променяй докато проработи.
Основните положения са за начинаещите, защото са доказали ефективността си. За да видят резултати от самото начало и да не се обезсърчават. От там нататък пътят е открит за експерименти и открития.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Дени
Участник
Мнения: 50
Регистриран на: 05 Сеп 2006 08:35
Местоположение: София

Мнение от Дени »

аз имам успех и само с положителни фрази след настройката.така си програмирам хубави дни :D
както и с "Освобождавам се от.....конкретна емоция"
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Четох и пробвах друг вид положителна настройка - "улавяне" на красиви моменти или "превръщане" на не чак толкова красиви в поносими. Напромер излизаш в парка (както аз направих вчера) и забелязваш нещо - в моя случай да кажем - как листата на зелените вече (ура) дървета шумолят и се полюшват от вятъра. И започваш да си минаваш по точките - "зелените листа на дърветата се полюшват от вятъра", като се стремиш да се концентрираш във всеки нюанс на положителната емоция. Може да го направш няколко пъти, обикновено докато си потупваш точките, "изскачат" и други аспекти на пейзажа :) Усещането след това е не просто, че си съзерцавал красив пейзаж или нещо приятно, а че активно си участвал в него, създаването и преживяването му. Потупването е без настройка.

После ако те стегне шапката по някое време, можеш да се потупваш със същите или подобни фрази, емоцията и преживяването се връщат и действа много успокояващо.

Сега ми хрумна, че може същата процедура да се използва за запаметяване на разни неща... например думи на чужд език... Ще пробвам и ще докладвам.
Дени
Участник
Мнения: 50
Регистриран на: 05 Сеп 2006 08:35
Местоположение: София

Мнение от Дени »

О,БРАВО ЗА ОТКРИТИЕТО :D
Веднага ще се пробва!
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Ново откриие (то е малко като топлата вода, но... да си кажа)

Изключително добре действа да се вживяваш театрално в това, което ТЕСваш. Крещене, викане, ръкомахане, жестове, мимики ... всичко... после си като нов. Ако имате къде да се усамотите задължително пробвайте една "крещяща" ТЕС сесия.
Аватар
rump
Участник
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Сеп 2008 17:15
Обратна връзка:

Мнение от rump »

Arethuse написа:..................................Сега ми хрумна, че може същата процедура да се използва за запаметяване на разни неща... например думи на чужд език... Ще пробвам и ще докладвам.
Мн. съм любопитен, има ли ефект при тесването с езиците :shock: :lol:
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Ами не съм пробвала, ама добре, че ме подсети... :roll: Че имам един куп неща на главата и е крайно време да взема да се организирам.
Аватар
rump
Участник
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Сеп 2008 17:15
Обратна връзка:

Мнение от rump »

:lol: Aми провери си и личните съобщения.Там се скъсах да ти пиша :lol:
няма "не мога", има само "не искам"
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Как аз прилагам техниката на избора в последно време:

Минавам си 2 кръга по точките само със стандартната декларация: „Въпреки че ...., напълно и безрезервно приемам себе си.” След това правя „1 до 5” за да изляза от нивото, т.е. (за тези, които не са запознати със Силва):

1. „Ще броя от 1 до 5. Когато стигна до 5 ще отворя очи и ще се чувставам ...." или "Ще съм напълно уверена в .....", или ...., каквото там искам да формирам. Правя успоредно визуализация на това как ще се чувствам след формирането на убеждението.
2. Броя до 3 и повтарям горното и визуализацията.
3. Продължавам с 4 и 5, отново визуализацията, отварям очи и казвам „Чувствам .... и това наистина е така”.

Каква е разликата със стандартното приложение, което безброй пъти също съм използвала преди да започна да тесам в алфа:

При стандартното приложение на тес при мен ефекта (като усещане) идва след няколко часа, а в този вариант ефекта сякаш е моментален и траен само от един тес. Обяснявам си го с това, че тук не казвам избирам да чувствам или вярвам ...", а директно „Чувствам ....” или „Вече не чувствам ...” или каквото е там. Вероятно и визуализациите помагат, както и това, че работя целенасочено в алфа. Изобщо откакто тесам след като предварително съм влязла в алфа до сега не ми се е наложило нито веднъж да повторя тес по причина, че чувството се връща.
dejavu
Участник
Мнения: 79
Регистриран на: 18 Юни 2011 13:05

Re: Техника на избора

Мнение от dejavu »

ivangp написа:Променя се Настройката: на "Въпреки че аз ....проблем...., аз избирам да ....позитивна мислъл....!"
Значи няма "напълно и безрезервно приемам себе си" преди "аз избирам да..."?
Публикувай отговор