Брошура, запознаваща с ТЕС

Преди да задаваш каквито и да е въпроси, свързани с използването на ТЕС, използвай търсачката!
Също така много полезно ще е да прочетеш ВАЖНИТЕ теми тук! В тях е есенцията на приложението на ТЕС.

Ако не го направиш, рискуваш въпросите ти да бъдат изтрити и темите ти блокирани.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Брошура, запознаваща с ТЕС

Мнение от mayadob »

От известно време работя по оформянето на една брошура. Предназначена е за хора, които никога не са чували за ТЕС и няма да прочетат книгата, само защото някой горещо я препоръчва.

Реших да я разпечатвам в домашни условия, докато се установи видът й. Ако някой друг иска да я ползва, да си я редактира, разпечатва, каквото иска. Все още не е оформена в някакъв формат.

Пускам текста за обсъждане и редактиране.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Техниката за емоционална свобода (ТЕС) е инструмент, който най-често се използва за самопомощ.
Техниката е:
напълно безопасна
изключително мощна
удивително проста

История
ТЕС е създадена през осемдесетте години на миналия век от Гари Крейг (американец, инженер), който е ползвал разработките на д-р Роджър Калахан (американец, психолог), който пък е черпил от традиционната китайска медицина.
В България ТЕС се разпространява от 2006 г.
Оригиналното наименование е Emotional Freedom Technique (EFT).

Кратко описание на ТЕС
Най-общо техниката се състои в това да човек да си потупва някои акупунктурни точки, докато говори за даден проблем.
От това проблемът се изчиства. Има и друго, което лесно се научава при подробно запознаване с ТЕС.

Приложения на ТЕС
От името Техника за емоционална свобода става ясно, че с техниката се работи върху емоционални проблеми. Така е, но не само.
ТЕС намира приложение при справяне с всякакви ситуации и проблеми:
нежелани емоции
физически неразположения
зависимости
болки
бърза помощ
междуличностни конфликти
сценична треска
предстоящи важни събития
интеграция в общество
личностно развитие
ниско самочувствие
дислексия
и всеки друг личен проблем, за който някой би се сетил

Когато няма проблем
ТЕС намира приложение и при:
утвърждаване на желано качество
подобряване на спортни постижения
увеличаване на желани емоции
профилактично изчистване
постигане на желание

Времетраене
Едно стандартно прилагане на ТЕС продължава 2 минути. В началото може да отнема повече − от 2 до 10 минути.

Време за решаване на даден проблем с ТЕС
Времето за решаване на даден проблем зависи много от човека и от проблема.
Има случаи, при които дългогодишна емоционална травма или фобия се изчиства за за няколко минути. Но това не е правило.
Нормално е емоционална травма да се изчисти за около час-два. Но може да отнеме и няколко сеанса.
Нормално е болка някъде в тялото да мине за едно или 2-3 прилагания на ТЕС. Ако болката е хронична, тя изчезва за известно време и след това отново се появява − тогава се работи по нея повече, може би месец, два. Зависи.
Нормално е фобия да се изчисти за около час. Или за няколко сеанса.
Нормално е първите симптоми на настинка да се тушират с няколко прилагания на ТЕС. И настинката да не се развие.
Нормално е сериозно хронично неразположение да се изчисти от един месец до една година.
Нормално е сериозно нараняване да се овладее за минути.
Нормално е емоционалните проблеми да се изчистват по-бързо от физическите (не е задължително).
Много бързо може да се усети резултат от техниката. Но едно по-задълбочено изчистване предполага системна работа.

Предимства на ТЕС
Безопасност.
Техниката е напълно безопасна.
Дори ако някой прави ТЕС за проблем, който няма, това не може да му вреди.
ТЕС е безопасна и при бременни, бебета и малки деца.
Бързина.
Ефектът от ТЕС обикновено е неочаквано бърз. Често хората мислят, че им е минало от само себе си и не свързват това с ТЕС.
Простота.
Техниката е толкова проста, че често хората я подминават с насмешка.
Гъвкавост
В комбинация с други методи ТЕС усилва желания ефект и намалява евентуална вреда от тях.
Вътрешно противоречие.
Много проблеми не могат да бъдат решени с никакъв подход, защото има вътрешно неосъзнато противоречие, което се противопоставя на работата върху тях. ТЕС първо изчиства това вътрешно противоречие и после помага за решаване на проблема. Затова ТЕС успява там, където други инструменти и методи не могат.

Позитивни и негативни фрази
Вълната на позитивното мислене оставя впечатление, че мисленето за проблема е лошо и не трябва да се прави. Оказва се обаче, че мисленето за нещо лошо в комбинация с потупване по точките трансформира лошото в добро и отваря мирогледа. Светът остава същият, но човек стига до нова гледна точка, от която се чувства свободен.
Освен това има разновидност на ТЕС, при която се потупва и се говорят позитивни утвърждения. С което позитивното се постига.
Малко е странно, но е така.
При потупване с негативното то се изчиства.
При потупване с позитивното то се постига.

Подробно описание на ТЕС
ТЕС може да се научи по няколко начина:
1. В България има двама души, които са написали книги.
− Единият е Иван Петърнишки. Книгата му се казва „Техника за емоционална свобода” на издателство Феникс.
− Другият е ...
2. Има три преведени книги
− Обещанието на енергийната психология, автори Дейвид Фейнстейн, Дона Идън, Гари Крейг
− Техника за емоционална свобода for Dummies, автор Хелена Фоун
− Техники за емоционално освобождаване, автор Хорст Бенеш
3. В Интернет свободно се разпространява ръководството на Гари Крейг на английски. Намира се на сайта http://www.emofree.com/
4. В Интернет има много видео клипове с описание на ТЕС. Разпространяват се свободно и лесно се намират с търсене по думата „EFT”
5. Провеждат се практически семинари. В България за сега семинари се провеждат от трима души и една организация. Това са Иван Петърнишки, Веселин Михайлов, Ценка Местанска, Институт за интегрално развитие. За всеки по-конкретно информация се намира в Интернет.
6. ТЕС може лесно да се научи от познат, който вече я знае.

Резултати
Все повече хора в България работят с ТЕС. Практикуващи споделят резултатите си и намират подкрепа във форума на Иван Петърнишки - www.emozdrave.info/forum
Последно промяна от mayadob на 11 Юни 2010 22:57, променено общо 7 пъти.
Бризеидка
Участник
Мнения: 69
Регистриран на: 28 Апр 2010 12:35

Мнение от Бризеидка »

:P
Последно промяна от Бризеидка на 25 Окт 2013 20:35, променено общо 1 път.
Essence
Участник
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Ное 2008 12:32

Мнение от Essence »

И на мен много ми хареса :)
Мая, към предимствата на ТЕС е добре да добавиш и още нещо - гъвкавост - а именно, че ТЕС може да се съчетава без проблем с много други енергийни техники, което води до постигане на забележителни резултати и т.н.

Също така, 'обучителни семинари' е по-добре да се замени с 'практически семинари'. Защото 'обучителен' предполага, че задължително трябва да си посетил семинар за да можеш да работиш с ТЕС...
А аз смятам обратното - че за да посетиш семинар е желателно да имаш основни познания и умения в приложението на ТЕС.
Казвам го с ясното съзнание, че не съм била на семинар досега, но не мога да си представя да отида и съвсем нищо да не знам...
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Есенс, съгласна съм с коментарите. Промених го. Мисля да правя промените върху този постинг, в който е текста сега. Така се губи началният вариант, но какво от това.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Всъщност това, че ТЕС се съчетава успешно с други методи, е изнесено отделно. Сега се чудя дали да го оставя като едно от предимствата на ТЕС или да си остане отделно. Като едно от предимствата май е по-подредено.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Я да си кажа кое не ми звучи добре.
Проблемите, които съм изброила:
нежелани емоции
душевни терзания
физически неразположения
болки
бърза помощ
междуличностни конфликти
предстоящи важни събития
интеграция в общество
личностно развитие
и всичко друго, за което някой би се сетил
Това е всичко, което се сетих, но ми се струва, че може да се допълни. Тук сте вие.

И също примерите
Има случаи, при които дългогодишна емоционална травма или фобия се изчиства за 5 минути (най-много). Но това не е правило.
Нормално е емоционална травма да се излекува за около час-два. Но може да отнеме и няколко сеанса.
Нормално е болка някъде в тялото да мине за едно или 2-3 прилагания на ТЕС. Ако болката е хронична, тя изчезва за няколко часа и след това отново се появява − тогава се работи по нея повече, може би месец, два. Зависи.
Нормално е фобия да се излекува за около час.
Нормално е първите симптоми на настинка да се тушират с няколко прилагания на ТЕС. И настинката да не се развие.
Нормално е сериозно хронично неразположение да се изчисти от един месец до една година.
Нормално е сериозно нараняване да се овладее за минути.
Нормално е емоционалните проблеми да се изчистват по-бързо от физическите (не е задължително).
Много бързо може да се усети резултат от техниката. Но едно по-задълбочено изчистване предполага системна работа.
Струва ми се, че има и друго, за което не се сещам и което си струва да се напише.
Essence
Участник
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Ное 2008 12:32

Мнение от Essence »

Например ТЕС и зависимости:
ТЕС е мощно средство за премахване на навици и копнежи към кафе, шоколад, храни и безалкохолни напитки.
Основната рецепта е ефективен инструмент, с който разполагате 24/7 за овладяване на копнежа при моментни състояния и внезапна атака на зависимостта. Системното й приложение разширява силата на ТЕС и ви освобождава завинаги от вредния навик.

ТЕС е сигурен и надежден метод и за преодоляване на зависимости към никотин и хазарт, в съчетание с медицинско лечение помага и за справяне с абстиненция при зависимост към дрога... Това обаче са дълбоко вкоренени енергийни модели, които изискват продължителна и упорита работа, както и намесата на ТЕС-терапевт за постигане на видими резултати.

Формулирах го така, че да звучи максимално убедително и достоверно за хора, незнаещи за ТЕС и които тепърва ще се запознаят.
Последно промяна от Essence на 08 Май 2010 07:01, променено общо 2 пъти.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Да, зависимостите съм забравила. Ще го включа. Но ми трябва малко време да го разгледам.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

АЗ бих променил това;
Има случаи, при които дългогодишна емоционална травма или фобия се изчиства за няколко минути. Но това не е правило.
Нормално е емоционална травма да се излекува за около час-два работа с ТЕС. Но може да отнеме и няколко сеанса.
Нормално е болка някъде в тялото да мине за едно или 2-3 прилагания на ТЕС. Ако болката е хронична и изчезва за известно време, а след това отново се появява − тогава се работи по нея повече, може би месец, два. Зависи.
Както и това:
Предимства на ТЕС
Безопасност.
Техниката е напълно безопасна.
Дори ако някой прави ТЕС за проблем, който няма, това не може да му вреди.
ТЕС е безопасна и при бременни, бебета и малки деца.
И това.
История
ТЕС е създадена през осемдесетте години на миналия век от Гари Крейг (американец, инженер), който е ползвал разработките на д-р Роджър Калахан (американец, психолог), който пък е черпил от традиционната китайска медицина.
Оригиналното наименование е Emotional Freedom Technique (EFT).
Също така, не знам къде ще се разпространява тази брошура и кой ще я чете, но по-добре замести навсякъде думата лечение с изчезване/премахване и т.н. За да си нямаш евентуални проблеми. :wink:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Всъщност се постарах да премахна думи като заболяване, болест и лечение, но явно са останали. В началото бях сложила доста.

Съгласна съм с предложенията. Ще ги отразя.

Мисля да я давам на хора, които проявяват интерес. Приятели и познати. От една страна не е подходящо това да го говоря, когато стане дума. От друга страна е добре да си го четат на спокойствие. Или да го покажат на техни познати, на които те не биха могли да го разкажат.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Есенс, харесва ми това, което си написала за зависимостите. Но бих ги сложила между другите изброени. Добавих ги в изброяването на проблмите. И искам да напиша за колко време е нормално да се чистят. Но не съм рабитила до сега със зависими.

Иване, може ли да се каже за колко време или сеанса е нормално да се изчисти зависимост?
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

mayadob написа:Есенс, харесва ми това, което си написала за зависимостите. Но бих ги сложила между другите изброени. Добавих ги в изброяването на проблмите. И искам да напиша за колко време е нормално да се чистят. Но не съм рабитила до сега със зависими.
Цигарозависим устройва ли те? Мога да ти предоставя моя мъж да експериментираш с него! :lol:
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Мен ме устройва, ама той няма да иска.
Имах един алкохолик миналата година. Него приятелката му го натискаше да идва. Скоро скъсаха и не сме се виждали повече.
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

Напротив, иска! Дори работи над това сам (не много, но има известен резултат - понамали количеството цигари, които изпушва).

Сега пак го питах, конкретно даже, дали иска да ти е опитното зайче, и той отговори: "О, с удоволствие!". Така че, товой е! :)
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
Публикувай отговор