Страх от кучета при 4 годишно дете

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

mimiska написа:.....
Преди няколко дена я запитах все пак защо толкова я е страх от кучета, а тя ми отговори следното: "Ами, аз се чудех дали да ме е страх или не и избрах да ме е страх!" :roll: Детски му работи! :lol:

И аз се чудех дали да вярвам или да не вярвам и днес, след като прочетох тези умни слова на прекрасното ти момиченце, реших, че това наистина е въпрос на избор , а не някаква даденост и избрах да вярвам.

Най-после! Повече няма да ви занимавам с моята Невяра. Пратих я в глостър при доктор Фостър със следната декларация:


"Въпреки, че Невяра толкова много ми пречи, аз напълно и изцяло приемам себе си, знам, че е въпрос на избор и ИЗБИРАМ да пратя Невяра в Глостър при доктор Фостър, сега и завинаги, защото така ще бъде по-добре за мен и изцелението ми"


Браво на Надето! Да ти е жива и здрава и много да те радва!


ПС: Tи също извинявай, но понякога темите имат допирни точки. :)
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Вяра, браво! Много се радвам да прочета този твой постинг! :D

Ако пък знаеш аз колко се чудих дали да ги пиша тези "размисли" или не. :roll: И, честно казано, нямах конкретен отговор защо реших да ги споделя, просто някак си знаех, че трябва, че за някого ще означават нещо много повече. :idea:

Което ми напомня казаното от Иван, че понякога една дума може да преобърне представите, вярванията и вижданията. Много се радвам, че имам пръст в появата на такава значима дума за теб!!! :D
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Искам да споделя.

Надето така и не прави ТЕС повече за страха. Казва, че вече няма страх. :!:

Минавайки покрай кварталните кучета, на всяко му казва "не ме е страх от теб!" и си продължава по пътя.

Днес бяхме на гости у роднини, които имат "дворно куче" - то си е улично, ама те като са в къщата, то седи при тях. Предполагам, че седи при други хора, които го хранят, докато нашите роднини ги няма, и така. Просто пояснявам, че това беше нещо средно между домашно и улично куче. :-) Като всяко домашно куче, то също посреща гостите заедно с домакините. Надето държеше баща си за ръка. Когато кучето ги доближи, тя се отръпна назад, но без паника, без крясъци и без истерия. В същия момент домакинът се скара на кучето, което отстъпи в обратна посока, а Надето едва ли не изкрещя: "Мене не ме е страх, бее!" :lol:

Много съм доволна. 8) Благодаря на всички, които допринесоха за това детето ми да не губи ума и дума при вида на куче. Тук бих искала да следва емотиконка с букет за благодарност, оставям вида му на вас! :lol:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Според мен е хубаво да се поТЕСа още малко този страх. В момента тя се самоубеждава, че не я е страх, но има недоизчистени неща.
Всеки път когато някой казва: "Не ме е страх!" - той утвърждава страх. (при липсата на прилагане на ТЕС разбира се).
Би трябвало да се доведе процеса до състояние в което, тя просто не им обръща внимание на кучетата и още по-добре до състояние в което тя им се радва, гали ги, обича ги и т.н.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

ivangp написа: Според мен е хубаво да се поТЕСа още малко този страх. В момента тя се самоубеждава, че не я е страх, но има недоизчистени неща.
Всеки път когато някой казва: "Не ме е страх!" - той утвърждава страх. (при липсата на прилагане на ТЕС разбира се).
Би трябвало да се доведе процеса до състояние в което, тя просто не им обръща внимание на кучетата и още по-добре до състояние в което тя им се радва, гали ги, обича ги и т.н.
Мдаа... Задължително ще последвам съвета ти. Благодаря!
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Една година по-късно...
:lol: Леле, доста от описаните тук подробности ги бях забравила.
И така, към момента нямаме никакви проблеми с кварталните наши кучета. Ако ги забелязва, то не е свързано със страх или сигурност. Иначе за тях сме достигнали етапа да не й правят впечатление. Но! Има все пак едно "но", което ме накара да потърся тази тема и да я изтупам от праха, както се казва. :wink: Сега Надето изпитва панически страх от малки кучета. Малко - значи малко на размер, не на възраст. Това не е от скоро, явно страхът, върху който работихме преди 1 година, просто се е трансформирал, по-скоро е променил обекта. И тук не може да се пренебрегне моето бездействие по въпроса толкова дълго време. :oops: Факт, признавам. Случайни неща обаче няма, така че явно си има причина да се заема с ТЕС за страха на Надето от малки кучета точно сега.
Пробвала съм, де. Не съм седяла съвсем със скръстени ръце. Дори пробвах да я потупвам в моменти, когато този страх е най-силен. Не успявах. Разпитвах, обяснявах, напомнях, рационализирах. Без резултат. Викаме на малките кученца "зверове" с идеята да преувеличим заплахата, която те излъчват. Нямаше очаквания ефект - и Надето си им вика "зверове" и бяга от тях с неописуеми крясъци. :lol:
Искам да споделя една случка - на път към ДГ зърваме ние на около 15 м встрани от нас едно малко кученце. При което Надето се спира, гледа го в упор (тя е просто като хипнотизирана от страх щом види "звяр") и ме пита: "Това коте ли е или куче?" :roll: Аз отговорих: "Коте е!" При което тя си продължи спокойна по пътя. След като се отдалечихме, й казах, че това, разбира се, беше куче. И че този неин въпрос означава, че нея я е страх не от самото животно, което е било там, а от нейната представа за него. Стана ми много интересно.
Сега, след като прочетох за конкретните ни действия през миналата година, я викнах пред компютъра и й пуснах момиченцето (линкът от първия пост). Превеждах й, тя се потупваше. Ще видим дали ще раздвижим пластовете, и този път ще карам докрай. :!:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Вече не я е страх и от малки кучета. :idea:
Една вечер правихме ТЕС с момиченцето от клипа. На следващия ден й напомних как бяхме определяли силата на страха миналата година и я накарах да покаже колко е голям сега страхът й. Тя се замисли, разствори си ръцете и ги отпусна с думите, че не я е страх. :lol:
Факт е, че се размина с едно малко кученце по една доста тясна алея, то ест двете бяха на растояние, по-малко от 1 метър. Преди при такава близост моята госпожица заставаше в упор срещу нещастното животно и крещеше с цяло гърло, докато не отмине "опасността". Беше кошмарно и за нея, и за всички околни. :roll:
Сега обаче, за разлика от миналата година, аз постоянно говоря за кучета малки и големи докато не се изчисти страхът окончателно, а не изпитвам опасения, че ще върна някое нежелано чувство.
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Не мога да не споделя, че дъщеря ми не само не изпитва страх от малките кученца, но и дори се заглежда по тях с интерес и любопитство, доближава ги и даже посяга да ги гали! :!: :!: :!:
Изниква ми асоциация с "историята на Мери", защото и тук резултатът беше буквално светкавичен.
Интересно е също така, че тя вече не приема характеристиката "звяр" за малките кученца. Директно, бих казала с обида в гласа, казва "Това не е звяр!" :lol:
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Невероятно. Браво на вас :D
Тази история е много интересна :!:
Публикувай отговор