ФОБИЯ

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
misha
Участник
Мнения: 25
Регистриран на: 28 Дек 2008 17:38

Мнение от misha »

Здравей, Иване,
предварително ти се извинявам, че ти говоря на "ти" ако ти е неприятно това.
Искам да те питам следното - значи работя върху фобия и по-точно върху минали спомени, съврзани с фобията, но винаги като приключа с фобията усещам някакво напрежение в областта на стомаха(не мога да го определя точно какво е). Пробвала съм след това да премахна и това напрежение, но не се получава. Отделно през деня като усетя отново тованапрежение започвам да работя върху него, но пак не се премахва. Явно нещо не правя както трябва. Какво точно трябва да направя?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4568
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Дай повече подробности за това как работиш върху тази фобия/спомени. Какво точно правиш, казваш? Какво значи "като приключа"? Как разбираш че си приключила или че трябва да приключиш?
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
misha
Участник
Мнения: 25
Регистриран на: 28 Дек 2008 17:38

Мнение от misha »

Честит имен ден, Ивaнe - дa ти e живо и здрaво имeто. Пожeлaвaм ти много лични и профeсионaлни успeхи, МНОГО ЗДРАВЕ И УСМИВКИ!!!!!! Ами....явно aз нeщо нe прaвя kakто трябвa. Сeщaм сe нaпримeр зa няkakъв спомeн, kогaто съм полу4илa фобия. Опрeдeлям чувството - 0-10. И зaпочвaм дa рaботя вaрху нeго. Нaпримeр - "Въпрekи, чe получих фобия в aвтобусa нa път kъм рaботa , aз нaпълно и бeзрeзeрвно...." и тaka продължавaм доkaто смъkнa чувството от този спомeн до нулa. Много ми e трудно обaчe дa опрeдeлям чувствaтa от 0-10. И отдeлно kaто имaм врeмe прeз дeня си прявя слeдното: " Въпрekи, чe имaм тaзи фобия, aз нaпълно и бeзрeзeрвно приeмaм сeбe си". Явно нeщо нe прaвя kakто трябвa. И ощe нeщо-знaчи оkоло 3 дни сe чувствaх прekрaсно. Бях рaботилa сaмо върху фобиятa, a ми сe подобри нaстроeниeто, бях и много споkойнa. Бях сe изнeнaдaлa от сeбe си. И извeднaж-вчeрa влизaм в 1 aптeka с много хорa и пak мe хвaнa фобиятa. И пak всичkо отнa4aло :( Явно нeщо нe прaвя kakто трябвa. Моля тe , обясни ми!
Последно промяна от misha на 08 Яну 2009 14:49, променено общо 1 път.
neafeya
Активен
Мнения: 114
Регистриран на: 31 Юли 2008 18:56
Местоположение: Бургас

Мнение от neafeya »

Според мен не става ясно каква фобия имаш?
Страх от хора ли,от автобуса ли?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4568
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Първо - горе вляво под картинката има една синя иконка ЕN до която пише Клавиатура. Там като кликнеш до появата на червеноВР ще можеш да пишеш на кирилица дори да нямаш такава на компютъра си.
Препиши си предния пост моля те!

Второ - е стана ясно от какво ти е фобията.
Трето - не стана ясно какви са ти симптомите, т.е. в какво се изразява тази фобия.
Четвърто - и най-важно - основната ти грешка е, че работиш в минало време със случка от миналото. Работи със фобията/ симптомите й/чувствата които изпитваш в сегашно време. Т.е. в описания от теб случай, в аптеката е трябвало веднага да си направиш ТЕС за проявата/симптомите/чувствата които си изпитала там.

Например - да кажем, че знаеш че те е страх (имаш фобия) от хора в бели престилки, влизаш в аптеката и виждаш човек в бяла престилка, което предизвиква сърцебиене, изпотяване на дланите, паника и световъртеж (това са симптомите - проявата на фобията на физическо ниво при теб). Излизаш от аптеката, за да ти олекне (ако симптомите са много силни или ти е неудобно по някаква причина да се ТЕСиш вътре) и Веднага почваш да си правиш ТЕС с:
Въпреки че видът на човек в бяла престилка предизвиква в мен сърцебиене на ниво..., аз напълно и..........
Правиш го докато сърцебиенето изчезне.
После правиш с:
Въпреки че хората в бели престилки карат дланите ми да се потят на ниво......., аз напълно и..........
Пак правиш до изчезване на потенето на дланите.
После правиш за следващия симптом, докато той изчезне.
Може да обединиш всички симптоми в една Настройка и това да даде добър резултат, т.е. намаляване или изчезване на всички симптоми. Ако така проработи ТЕС за теб, добре. Ако не, прилагаш диференцирания подход. Т.е. всеки симптом го третираш отделно. В повечето случаи диференцирания подход е по-успешен.
И така докато няма вече никакви симптоми. После пак влизаш в аптеката. Сега вече или няма да имаш симптоми или ще имаш по-слабо изразени симптоми или пък ще се появи нов симптом. Пак излизаш и го/ги ТЕСиш до ниво <=1.
После пак влизаш в аптеката , има ли симптоми излизаш и ги ТЕСиш.
И така докато можеш да влезеш без никакви симптоми, т.е без проява на фобия.
Този процес обикновенно отнема максимум 1 - 2 часа и ще премахне фобията напълно.

Горното е само пример. Не знам каква ти е фобията и какви са й симптомите.

Първо трябва да си изясниш от какво ти е фобията и какви са й симптомите (всички симптоми).
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
misha
Участник
Мнения: 25
Регистриран на: 28 Дек 2008 17:38

Мнение от misha »

Значи, щесе върна малко назад във времето. Аз съм военна и всичко започна, когато съм в строя. Когато влизах в строя, започваше да ми причернява, да ми се вие свят, да ми треперят краката. Това беше само в строя. Като свърши строяването и вече си бях добре. След известно време забелязах, че същите симптоми се появяват, когато съм в автобус и той е претъпкан, т.е. има много хора покрай мене. По-късно тези симптоми се появиха и когато съм в магазини или някъде на опашка - например когато плащах тока. Така аз сама си поставих диагнозата, че имам фобия от много хора около мене. Минаха няколко месеца, забременях и към 8 месец тия симптоми започнаха да се появяват навсякъде и по всяко време, независимо дали има хора около мене или не. Дори в къщи ми се е случвало. Случвало ми се е и докато шофирам. Като родих се консултирах с лекар, но той каза, че това не е фобия , а натрупано с годините нервно напрежение. Обясни ми, че не е фобия и по време на бременност е съвсем нормално да се засилят тия симптоми. Сега симптомите ми се появяват само от време на време.
Наистина не знам какво е и как да го тес-вам. За мене това си е фобия.
Но само когато получа симптомите, само тогава ли да тес-вам или по всяко време може?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4568
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Тъй като фобията ти не е с ясна, причина в момента прави ТЕС по 10 пъти на ден, независимо дали имаш или нямаш симптоми, с:
Въпреки че откакто бях в армията имам фобия от строяване при която ми причернява, вие ми се свят и ми треперят краката аз .............
Виж Предизвикателството!
Също така при всяка проява на фобията прави ТЕС веднага за симптомите.
Давай така един месец и после пиши как е!
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
misha
Участник
Мнения: 25
Регистриран на: 28 Дек 2008 17:38

Мнение от misha »

Благодаря! Започвам да пробвам още сега!
misha
Участник
Мнения: 25
Регистриран на: 28 Дек 2008 17:38

Мнение от misha »

Здравей, Иване,
не мога ли да казвам в настройката: "въпреки, че имам тази фобия откакто съм в армията....", защото аз вече не се строявам. Или трябва да казвам това, което си написал, защото от там е тръгнал проблемът????
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Можеш да пробваш, но колкото си по-специфична и конкретна в описанието на проблема, толкова по-добре :)
По-добре здрав и богат, отколкото беден и болен
ivangp
Site Admin
Мнения: 4568
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Казвай това което съм написал!
Един въпрос - сега като си затвориш очите и си представиш, че си отново в армията и се строяваш ( виж тази картина през собствените си очи, през очите на участник в действието, а не отстрани, все едно се наблюдаваш на екран), получаваш ли същите симптоми като преди и ако да, на какво ниво?
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
misha
Участник
Мнения: 25
Регистриран на: 28 Дек 2008 17:38

Мнение от misha »

Да, като си затворя очите и си представя, че съм в строя и получавам отново симптомите. Не мога да определя нивото точно, но е доста силно, някъде към 8.
Но от самата мисъл, че като ми свърши майчинството и трябва да се върна на работа и трябва да вляза отново в строя, потрепервам от ужас!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4568
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Значи затваряш си очите представяш си същата картинка и чистиш симптомите с ТЕС един по един докато можеш да си представиш, че влизаш в строя без никакви симптоми.
Използвай Настройката:
"Въпреки че самaта мисъл, че като ми свърши майчинството трябва отново да вляза в строя ме кара да потрепервам от ужас ........"
Правиш ТЕС с тази настройка докато спреш да трепериш от ужас при представата, че влизаш в строя.
След това правиш за причерняването, след това за виенето на свят и след това за подкосяването на краката.
Като стигнеш до състояние при което си представяш че си пак в строя без симптоми пиши пак.
Този процес трябва да ти отнеме не повече от час работа с ТЕС.
Последно промяна от ivangp на 12 Яну 2009 17:35, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
misha
Участник
Мнения: 25
Регистриран на: 28 Дек 2008 17:38

Мнение от misha »

Е, този процес ми отне повече от 4 часа работа :D И пак не съм сигурна дали съм изчистила всичко.
Много ми е трудно да определям нивото. А сега ако се появи някакъв симптом какво да правя? Ако ме хвани фобията например в някакъв магазин какво да правя? - Да почвам да тесвам симптомите отново един по един ли? Не вярвам да съм се ичситила вече от фобията, макар че искрено се надявам :P
Или да започна предизвикателството като го прилагам върху фобията изцяло, за да не се появава повече?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4568
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Сега си представяш същата картинка. Но този път увеличаваш яркостта на образа максимално, усилваш цветовете, звуците, миризмите, усещанията максимално. Ако не ти се появят симптоми значи си изчистила фобията, поне към влизане в строя. Ако се появят симптоми изчисти ги и тях докато можеш да си представиш картината така с усилени звуци, цветове, миризми, вкусове (ако има такива ) и усещания, без да имаш каквито и да е негативни симптоми или емоции.
Направи го и докладвай отново. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Публикувай отговор